Jump to content
KSLR224

DRL swap

Recommended Posts

Salut, am vazut acum ceva timp pe o pagina de facebook din Philippines ca au facut swap de drl-uri de la o Kona Iron Man la o Kona normala si am citit si auzit pareri impartite, unii zic ca ar fi plug & play fara alte componente aditionale sau cablaje, iar altii zic ca pe langa drl-uri va trebui schimbat si modulul ce controleaza toate luminile(faruri, semnalizare, proiectoare etc) care nu ar fi foarte ieftin rezultand ca nu se merita.

A facut cineva de aici acest swap?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edited by KSLR224

...sincer, ar fi fost interesant un "swap" de motor de la 3 cilindri la unul cu 4 cilindri ! Luminile alea arata (mai) bine, dar nu atat cat sa merite efortul.

Or fi aratand mai bine - desi e discutabil - insa sunt mai performante? doar intreb, nu stiu ... pan' la urma asta conteaza, nu? 

On 1/15/2021 at 7:48 PM, ida01ro said:

...sincer, ar fi fost interesant un "swap" de motor de la 3 cilindri la unul cu 4 cilindri ! Luminile alea arata (mai) bine, dar nu atat cat sa merite efortul.

Salut, ar fi super interesant, astept Kona N performance sa fac test drive cu ea sa vad cum se comporta.

On 1/16/2021 at 7:45 PM, marius.zadara said:

Or fi aratand mai bine - desi e discutabil - insa sunt mai performante? doar intreb, nu stiu ... pan' la urma asta conteaza, nu? 

Salut, la DRL-uri nu cred ca e vorba de performanta, este strict aspectul de ele. La blocurile optice in sine putem vorbi de performanta, care dupa parerea mea lasa de dorit, daca nu sunt cele LED sau daca nu s-a trecut in prealabil la unele LED.

Intr-adevar, nu cred ca putem vb de performanta la DRL, decat prin perspectiva fiabilitatii adica ar trebui sa nu se arda diodele alea.

Kona consoartei are lumini de intampinare si de drum cu tehnologie LED care lumineaza foarte OK.  Faza lunga si scurta sunt in acelasi bloc optic care costa cam 520 Eur , asta daca se arde ! :D 

Vom vedea.... dar pe mine tot ma enerveaza latratul la accelerare al motorului ala cu 3 cilindri ! La croaziera e OK. 

far-dreapta-led-type-hyundai-kona-nou-original-d1284f1881b106ff5b-0-0-0-0-0.jpg

Edited by ida01ro

22 hours ago, ida01ro said:

... dar pe mine tot ma enerveaza latratul la accelerare al motorului ala cu 3 cilindri ! La croaziera e OK. 

Zi mersi ca n-are 2 !  :D