Jump to content
user2021

Hyundai Kona 1.0 TGDI 2020 la 3000 de km

Recommended Posts

Va salut,

Din septembrie 2020 sunt posesor de Hyundai Kona 1.0 highway noua si voiam sa va impartasesc primele impresii. Desi transportul din Korea a sosit dupa terminarea concediilor si nu am mai putut sa o testez cum mi-as fi dorit pot spune ca in general masina este ok, sfasneata, moderna, spatioasa si sunt multumit de ea dar am o singura dorinta: sa nu vizitez service-ul aproape lunar asa cum o faceam cu masina veche si sa simt ca a meritat investitia intr-o masina noua.

Observatii dupa primii 3000 de km:

- consum in oras : 9-9,4 % ( oricum ai merge tot cam asa iese )

- consum la drum lung: 5,6 - 8 %

- pedala de acceleratie inainte sa atinga podeaua are un segment sau o zona spre finalul cursei care agata putin, sa fie oare din fabrica? nu stiu ( de la covorase sigur nu este )

- android auto nu este optimizat pentru Romania dar se gasesc solutii pe internet chiar dar nu poti comunica decat in engleza si doar cu aplicatiile compatibile cu sistemul handsfree ( harti,  apeluri, mesaje ), sistemul handsfree nu te ajuta daca vorbesti in romana.

- sunetul este ok dar se putea si mai bine, volum maxim cam mic si bas putin.

- nu poti proiecta telefonul pe display, deci daca vrei sa pui ceva de pe youtube nu poti, doar audio prin bluetoth de pe telefon poti reda pe consola, noroc ca exista spotify.

- ai incalzire in scaune, auto start stop cand opresti la semafor, franare electronica, franare automata la detectarea obstacolelor, corectarea directiei de mers si multe alte optiuni, ba chiar mai multe decat iti poti dori, da, este o masina cu multe dotari si functii pe computerul de bord.

- centura pasagerului din fata trebuie conectata daca mergi singur in masina si nu vrei sa iti piuie, asta am observat dupa primii 3000 de km.

- luminile sunt bune iar portbagajul nu e chiar atat de mic pe cat se zvoneste, iti incape un troler mare in el si cateva plase pe langa.

- in oras se conduce bine dar la drum lung daca treci de 140/ora nu e este la fel de stabila ca o berlina, desi pare o masina sigura

- dupa 2 ore si 30 de minute mers bara la bara in drum catre Predeal, a inceput sa miroasa groaznic a ambreiaj incins..fara sa fac ceva special cu masina, am mers cu viteza melcului pana la destinatie. In prima faza eram ferm convins ca mirosul este de afara si nu are cum sa provina de la masina mea noua cu 3000 de km la bord. Am oprit, am ridicat capota si surpriza..mi-am dat seama ca de la mine era mirosul, un miros toxic, de ambreiaj incins, usturator chiar.  Am facut o pauza de vreo 2 ore apoi am reluat calatoria mergand normal,  fara blocaje in trafic, mirosul disparand complet. M-am programat la service-ul reprezentatei de unde achizitionat autoturismul sa vedem ce feedback primesc de la ei.

Cam atat momentan.

S-o stăpânești sănătos! 

Chestia cu agatatul pedalei îl au multe mașini mai noi. E o treapta peste care dacă treci se întâmplă chestii - se modifica răspunsul cutiei automate, se anulează temporar limitatorul de viteza (dacă exista / e activat) etc. 

Unele mașini noi vin cu o protecție anticoroziune pentru transport, în special dacă vin pe mare. Un fel de ceara care pute când se încălzește. Mirosul ala dispare după câteva săptămâni de folosire. În situațiile în care motorul e încins și mergi încet, sau te oprești e cel mai prezent ca nu se ventileaza, când mergi e mai greu de observat. Ambreiajul încins miroase a varza murata :) Nu cred ca ai motive să-ți faci probleme. 

Edited by james kilowatt
  • Thanks 1

Restrictiile de afisare a imaginilor in miscare sunt restrictii legale, nu defecte ale sistemului audio, teoretic se pot dezactiva, iar Android Auto nu are aplicatii native care sa afiseze imagini in miscare, si aici trebuie hack.

Scaunul pasagerului este defect, are un senzor de greutate a pasagerului care nu functioneaza, mergi la garantie.

Edited by dvoncu
  • Thanks 1

1 hour ago, james kilowatt said:

S-o stăpânești sănătos! 

Chestia cu agatatul pedalei îl au multe mașini mai noi. E o treapta peste care dacă treci se întâmplă chestii - se modifica răspunsul cutiei automate, se anulează temporar limitatorul de viteza (dacă exista / e activat) etc. 

Unele mașini noi vin cu o protecție anticoroziune pentru transport, în special dacă vin pe mare. Un fel de ceara care pute când se încălzește. Mirosul ala dispare după câteva săptămâni de folosire. În situațiile în care motorul e încins și mergi încet, sau te oprești e cel mai prezent ca nu se ventileaza, când mergi e mai greu de observat. Ambreiajul încins miroase a varza murata :) Nu cred ca ai motive să-ți faci probleme. 

Multumesc! E posibil sa fie asa, sper sa nu mai miroasa curand. Intr-adevar la inceput pe la 500 de km aparuse un miros de ceara arsa dar a disparut repede, probabil pe la 3000, mirosea altceva, nu stiu. O sa urmaresc.

Edited by user2021

Tin minte cand am luat motoreta, tipla! Am venit usurel acasa, Timisoara-Pitesti, mirosea a plastic ars de am zis: Gata, ard ca soarelece pe sarma ...

Unii au gasit soarecele la propriu in compartimentul motor si urmarile nu au fost tocmai placute, nici pt soricel, nici pt motorel ... Si nu glumesc, atentie mare la rozatoare. Cat despre mirosuri ... eu am avut unul singur in 2007 cand am luat-o, ala de "masina noua" ... nu tu varza murata, nu tu soricel, poate niscaia greierasi care s-au instalat cam la 3 luni, dar na, "motor dizal, trepidatii & stuff". Dar altfel ... ce pot zice, clar e un pas urias pt omenire ...