Jump to content
Sign in to follow this  
hyundaii10

i10 - o fi catalizatorul de vina?

Recommended Posts

O cunostinta de-a mea (mai precis maica-mea) poseda un Hyundai i10 din 2013. Foloseste masina in Italia si cu ce pot eu sa o ajut e sa postez aici, pe forum, problemele pe care le intampina la masina.

Se plange ca ii consuma mult de ceva vreme incoace, iar "il mecanico" o pune sa schimbe catalizatorul si ambele sonde lambda. NUMAI aceste trei piese costa cat 25-30% din valoarea masinii :)

Acum ma intreb, ce alte simptome mai poate avea un i10 ca sa fii sigur ca trebuie sa ii schimbi catalizatorul si nu doar ca ar consuma mai mult, deoarece asta ar putea fi si din multe alte cauze si nu doar repede alt catalizator si alte sonde lambda.

Masinuta in cauza e un i10 din 2013, bi-fuel (adica benzina + gaz din fabrica) si daca va ajuta seria de sasiu este MALAM51BADM366384

Din cate stiu eu despre functionarea motorului cu ardere interna, as pune o intrebare simpla:

teava de esapament e afumata? Se inegreste "gros" degetul daca il frecati de interiorul ei?

Daca da, exista mai probabil probleme la nivelul injectoarelor, excesul de combustibil nu are

aer sa arda si genereaza funingine (probabil ca si catalizatorul e "obosit", iar sondele pot fi 

si ele "ofilite", insa asta e doar o consecinta a unui alt defect).

Daca nu, posibil sa fie si un stil mai nervos de conducere.

Cati km are masina, la ce parcurs au fost schimbate bujiile, cum se schimba uleiul, consuma

ulei, sunt multe informatii care lipsesc....

- sa foloseasca cu incredere un tester, de preferabil de la reprezentanta/service specializat Hyudai
- sa schimbe macar pentru o luna statia de unde alimenteaza, daca nu poate sa mearga la alt furnizor
- sa treaca la un combustibil oleaca superior (benzina 95 -> 98) 
- sa faca o pauza de la mersul pe gaz

Presupun ca de revizii s-a ocupat, ca de ridicat capota mai rar si doar cand se termina strop-gelul, asa-i? 

LE: Apropo, cam cat de mere este consumul ala si din totalul de km facuti lunar, cam cati sunt in oras?