Jump to content
Sign in to follow this  
uko

Turcia

Recommended Posts

Are cineva idee ( poate recomanda) unde sa caut oferte last minute in Antalya pt inceputul lunii octombrie?  Sau a fost cineva si poate recomanda un hotel langa plaja, zona unde se poate face si o scufundare, poate sa aiba si ceva zone de agrement gen spa, terenuri de sport, piscina? Nu vreau sa ma duc la scaieti si hotel de 2 stele dar nici sa arunc cu banii ( ieri am primit o oferta de... 12 100 euro pt 5-6 nopti :)   )

La banii astia mergi cu toare rudele, sau cum? 

As putea sa stau in Miami vreo 6 luni cu banii aia. Dar oferta era pentru 5 adulti, de fapt 4 adulti si un copil de 15 ani, 6 nopti... Un apartament mare cu totul inclus. totusi...2000 pe noapte lol

Evident ca i-am dat reject

Cauta pe booking. Acolo vezi tot, si opiniile celor care au fost. Personal, am vrut sa merg la Kusadasi, gasisem cazare buna, dar n.am mai plecat din cauza vamilor. Am fost in schimb anul trecut la Istanbul si, sa ma ierte Stefan cel Mare, dar turcii stau bine de tot la turism, mai bine decat multe state vestice. Atata doar ca m.a enervat la culme tocmeala asta a lor fara noima...

O saptamana de ultraallinclusive la un hotel de 5 stele + in Antalya nu trebuie sa coste mai mult de 1000 - 1500 de euro de persoana. La hotel e important sa alegi un lant de renume (Rixos, Carya Regnum, Amara Dolce Vita etc) pentru ca la aceeasi clasificare si aproximativ acelasi pret, poti lua teapa sa nu te vezi.

Iar ca nu e o idee inteligenta sa te duci acum in Turcia, e alta discutie ...

Edited by dvoncu

3 minutes ago, dvoncu said:

Iar ca nu e o idee inteligenta sa te duci acum in Turcia, e alta discutie ...

Motive?

Zona de razboi (Siria), potential conflict cu Grecia si UE, Covid, suspendarea drepturilor fundamentale, atentate teroriste impotriva strainilor ... mai spun?

• Like 1

... plus ca am auzit ca acum e plin de runsaci si ucrainieni, Turcia fiind una dintre putinele tari care ii primesc fara carantina (sau poate singura) . Care se duc la all inclusive beau ca porcii si se pisa in piscina.

De la un ucrainian am auzit :D 

In rest sunt de acord cu ce spune @cipelantra, stiu sa ofere servicii turistice, iar Istanbulul e formidabil. 

Edited by james kilowatt

Rusi si ucraineni au fost tot timpul, in Antalia sunt 90% din turisti. Nu ai treaba cu ei.

Acum cică sunt 270%. ca vin și aia care nu-s primiți în Toscana și Grecia. :D

În vremurile normale într-adevăr nu-s o problema, ci englezii. Sau și mai rău... Englezoaicele. Însă aia sunt acum în Portugalia, ca le-au ridicat restricțiile acum 3 sapt. 

Pot recomanda in Turcia Borphorus Sorgun si Taj Mahal in Side, chiar au fost ok si nu am platit niciodata mai mult de 1400e pt 2 persoane cu tot inclus, in plin sezon adica sfarsit de iulie.

Nu stiu pt anul acesta ce preturi sunt insa cu siguranta nu as da mai mult, adica cu 2800e am fost in Cuba la 5* in plin sezon( Ian 2019) si e altceva sincer.

Pentru scufundari poti incerca Egipt, am fost anul trecut si e ok deasemenea.

N-ai treaba in Antalia cu instabilitatea politica, am fost la Taj Mahal fix dupa puciul acela si acolo nu se simtea nimic.

Edited by akon