Jump to content

Recommended Posts

În curând noul Tucson (din acest subforum) va deveni vechiul Tucson odată cu aparitia noului Tucson (2021 - NX4) :biggrin:. Lansarea oficială va avea loc pe 15 septembrie 2020.
Sursa.

568592l.jpg

358149l.jpg

3295606l.jpg

Edited by New York

Parerea mea este ca arata bestial. Cred ca o sa rupa la vanzari, mai ales ca romanului i s-a deschis apetitul la hibride.

Foarte frumos - intr-adevar - vine si cu tehnologii noi, actualizate fata de SantaFe. Insa ce nu vad in specificatii este plug-in hibrid-ul (PHEV), care ar merita extra banutii in opinia mea pentru o baterie electrica de vreo 10-15 KWh care sa te tina 50 km in oras full electric.  

Sa vedem si preturile, cand or fi - pana atunci foarte frumos. 

Eu sincer nu inteleg combinatia de linii drepte la exterior si curbate la interior. Nu se leaga, nu e un tot unitar, nu e zen na. La fel si volanul ala, ca nuca-n perete. 

Total de acord. Portierele sunt hidoase. Fata si interiorul deosebite. Spatele banal.

Preturi:

NOUL TUCSON 1 6T-GDi 150CP 2WD 6MT Comfort: 24800 cu TVA, oferta acu 22.200

NOUL TUCSON 1 6T-GDi 150CP 2WD 6MT Style: 26000, promotie 24000

NOUL TUCSON 1 6T-GDi 150CP 4WD 6MT Style: 28000, promotie 26000

NOUL TUCSON 1 6T-GDi 180CP M-Hybrid 4WD 7DCT Luxury: 38000, promotie 36000

NOUL TUCSON 1 6T-GDi 180CP M-Hybrid 4WD 7DCT Premium: 36000, promotie 33500

NOUL TUCSON 1 6T-GDi 180CP M-Hybrid 4WD 7DCT Style: 31000, promotie 28000

NOUL TUCSON 1.6T-GDi 230CP Hybrid 4WD 6AT Luxury: 42000, promotie 39000

NOUL TUCSON 1.6T-GDi 230CP Hybrid 4WD 6AT Premium: 39000, promotie 37000

NOUL TUCSON 1.6T-GDi 230CP Hybrid 4WD 6AT Style: 35000, promotie 32000

No diesel?

Care ar fi explicatia diferentei de pret intre M-Hybrid si Hybrid, de 3000 de euro (la Luxury)? In ciuda faptului ca Hybrid vine cu 6AT si Mild cu 7DCT, care e e considerata o cutie superioara?

22 minutes ago, nats said:

No diesel?

Care ar fi explicatia diferentei de pret intre M-Hybrid si Hybrid, de 3000 de euro (la Luxury)? In ciuda faptului ca Hybrid vine cu 6AT si Mild cu 7DCT, care e e considerata o cutie superioara?

Sistemul hibrid. La mild e doar un surogat, care dă doar un boost la accelerare motorului, la hibridul full e un motor electric separat, cu care poti merge și independent de motorul termic. Asta așa, pe scurt.

• Like 1

Dpdv fiabilitate 6AT, dpdv performanțe 7DCT

3 hours ago, nats said:

Care ar fi explicatia diferentei de pret intre M-Hybrid si Hybrid, de 3000 de euro (la Luxury)?

In principal costul bateriei.

Maestre, pai ce facem, socoteli de profesor de matematica? Replacement cost sau retail price? Ca amindoua au baterii ...

Hibridul este clasic nu plugin. 350NM cuplu, 8,3s 0-100km/h. Probabil de asta au pus AT în loc de DCT. No na hibrid. 

No, doar estimări după ureche. Diferența cu totul era mai mare de atât - cam 12ke-fata de versiunea termica din care era derivat, deci cifra nu-i absurda. Gte-ul la promoție era cam 38k (mai scump decât gti, mai ieftin decât R), 1.5tsi (1.4 nu mai era în oferta în ultima perioada) + dsg cam 26k.

Bine acum la gen 8 au mai rezolvat, 1.5tsi chior l-au dus la 35k cu promo cu tot :D. Dacă păstrau gte-ul si diferența arunci gte-ul ar fi ieșit mai scump decât tesla 3...însă au renunțat ca scos seria id. 

LE

Dacă-i hibrid clasic arunci e alta treaba, bateria e mult mai ieftina. 

Edited by james kilowatt

On 9/29/2020 at 10:07 PM, james kilowatt said:

bateria aia era 8000e

Clar suntem pe drumul cel bun. Nu va vindem o masina, ci o baterie bagata intr-o chestie cu niste alte chestii ... A, si desigur, si mai treceti pe la noi curand.

Asa ceva ... 

Atunci cand comanzi de pe AliExpress :biggrin:

FVJtLP.jpg

Edited by New York

Pentru cine vrea sa il vada pe viu, e expus la Tiriac Parcului. Arata bine, intr-adevar, dar se vede ca e facut in Europa, fata de fratele mai mare Santa Fe (care este expus langa). Dar si banii sunt altii...

Eu nu mai sunt open for business pentru vreo 4-5 ani probabil, PHEV ala suna interesant, poate la generatia urmatoare ...

Eu sunt chiar curios de cat consuma HEV-ul in oras. Pe bune, in Romania din afara Bucurestiului, nu pe auzite. La performante sta bine.

Iar daca PHEV-ul in varianta romaneasca full (fara piele :)si fara acoperis panoramic, daca va fi posibil) se va apropia de pretul HEV-ului ca la Ioniq... tare cred ca fac o aroganta. Peste vreo 1-2 ani, asa, nu acum.

Am vazut si eu noul Tucson - este impresionant intr-adevar - bravo Hyundai. Insa l-as lua doar in varianta PHEV - sa am macar 30-50 km full electric acolo de naveta zilnica. 

Salut

Ieri am avut ocazia sa vad pe viu modelul nou si sunt cateva lucruri care par neterminate, ca sa zic asa. 

Prima observatie e legata de grila frontala - din ce am inteles nici la Luxury nu este cromata, si nush ce material negru lucios. 

Afisajul de bord (fostele ceasuri mecanica) este acum un ecran complet - pare ciudat asezat. poate ca se vede fain cand conduci, dar din exterior parea ciudat.

Modelele cu cutie manuala -layout-ul este total ciudat in acea zona comparativ nu cel cu cutie automata, unde exista fluiditate. 

Repet, parere strict personala.