Jump to content
marius117

Achizitie Hyundai i30 2020

Recommended Posts

Salut am si eu o mica dilema. Pentru a nu mai deschide un alt topic si luand in considerare ca ai achizionat deja noul hyundai i30 , model highway as dori sa stiu in cat timp ti s-a livrat masina de la momentul comenzii. Eu ma confrunt personal cu o dilema , de vreo 2 luni tot sunt plimbat cu discutia ca s-a dat comanda de masina si fabrica inca nu a eliberat seria VIN, sunt pus in postura de a astepta de la fabrica eliberarea seriei Vin. Nu putem nici macar sa facem contractul de achizitiei pana nu se elibereaza aceasta serie VIN ,de asemenea mai am o luna pana imi expira dosarul de credit si nu stiu cand se va elibera acea serie si cine stie care va fi termenul de livrare. Se pare ca nimeni nu stie nimic si nu isi asuma nimic in cea ce priveste termeni si conditii de livrare.

• Like 1

Sa.l stapanesti sanatos si sa ne tii la curent cu exploatarea lui!

Salut.

Imi pare rau ca nu am intrat pe aici de mult. Personal as fi preferat   i30, 1,5 l, T-GDi, 160 CP, M-Hybrid, 48V, 5DR, HIGHWAY cuplu aproape dublu, diferenta mare demaraj-viteza, consum mai mic, confort psihologic mai mare. Si .... cam 2500 spre 3000 E in plus, e adevarat. 

Eu cred ca s-a referit ca hybridul e de viitor...

Cuplul si caii putere sunt cu ambele motoare in functiune, simultan, dar nu stiu cat te tine in forja electricul.... Ca daca e bateria goala, tot motorul termic duce greul. Atat ca este turbo. Dar benzinar turbo, nu diesel.

Despre ala de la mild hybrid.

"Motorul electric" de la mild hybrid nu poate propulsa masina independent de cel termic. Asa ca nu vad cum poate fi "forjat". 

...probabil ai vrut sa spui ca "functionarea sa e dependenta de starea bateriei" .

never say never ! Dar tu poti spune... Chiar pe forum-ul asta , cred, cineva ramasese fara baterie.

Edited by ida01ro

2 hours ago, ida01ro said:

never say never ! Dar tu poti spune... Chiar pe forum-ul asta , cred, cineva ramasese fara baterie.

Ma simt cu musca pe caciula :biggrin: A ramane fara baterie la un hibrid insemna ca respectivul pachet de baterii ajunge la un prag sub care nu este lasat sa scada.

5 hours ago, dvoncu said:

Cind nu mai e baterie, nu se taie alimentarea cu curent, bateria nu scade niciodata sub 20%.

Mie nu imi face click afirmatia de mai sus decat daca sistemul Mild Hybrid implementat genereaza exact sau mai mult curent decat cel consumat. Ceea ce duce deja la un perpetuum mobile in care eu nu cred.

Iar daca ne bazam pe sistemul clasic, nu cel combinat cu SuperCharger Electric - cel cu Mild Hybrid Start Generator - acesta din urma poate functiona la un moment dat fie ca motor electric care asista termicul fie ca generator (nu ambele in acelasi timp).

Eu am un mild hibrid la o treime din cel de la hyundai (capacitatea bateriei și putere motor electric). De încărcat se încarcă fie de la motor (însă doar cât sa nu scadă sub o valoare) fie din decelerari.  De descarcat se descarca mai rar antrenând rotile, cel mai des alimentând consumatorii. 

Însă n-aș paria pe el pentru cine știe ce *boost" de performanta. Rolul lui de e o unul eco. Băgați un ochi pe zeperfs, tucson 2.0 dizal cu mhibrid și-o fura de la benzinar ul de 177cp deși conform teoriei ar trebui sa mature pe jos cu el. 

On 9/1/2020 at 11:11 PM, marius117 said:

@cipelantra

Da.

@marius117

Salut. La i30 ul tău ai primit și vreun manual de utilizare în afara de cartea în care zice cum să-ți conectezi telefonul cu mașina? 

1 hour ago, OvidiuGG said:

@marius117

Salut. La i30 ul tău ai primit și vreun manual de utilizare în afara de cartea în care zice cum să-ți conectezi telefonul cu mașina? 

Pe site oficial hyunday gasiti in format pdf manualele .

3 hours ago, OvidiuGG said:

@marius117

Salut! Am primit si manualul.

Mergi la dealer si cere-l. Daca te trimite la pdf, insisti/il rogi frumos sa-ti dea manualul fizic.

Uneori mai dau si cate 2 manuale unui client si probabil raman fara. Ii da manualul in avans cand semneaza contractul ca sa aiba de citit si cand vine masina uita si ii mai da 1 si nici clientul nu il refuza.

La Kia am si eu 2 manuale  :biggrin:

Edited by marius117

On 9/1/2020 at 11:14 PM, IonutA said:

Salut am si eu o mica dilema. Pentru a nu mai deschide un alt topic si luand in considerare ca ai achizionat deja noul hyundai i30 , model highway as dori sa stiu in cat timp ti s-a livrat masina de la momentul comenzii. Eu ma confrunt personal cu o dilema , de vreo 2 luni tot sunt plimbat cu discutia ca s-a dat comanda de masina si fabrica inca nu a eliberat seria VIN, sunt pus in postura de a astepta de la fabrica eliberarea seriei Vin. Nu putem nici macar sa facem contractul de achizitiei pana nu se elibereaza aceasta serie VIN ,de asemenea mai am o luna pana imi expira dosarul de credit si nu stiu cand se va elibera acea serie si cine stie care va fi termenul de livrare. Se pare ca nimeni nu stie nimic si nu isi asuma nimic in cea ce priveste termeni si conditii de livrare.

Salut,pana la urma ai primit masina ? sau ce raspuns ai primit ?

Ca sa nu deschid nici eu un alt topic,intreb cam de ce termene de livrare ati avut parte? in cat timp ati primit masina de la intelegere...?

@Antidot eu am luat-o prin rabla și dupa ce am rezolvat tot ce ținea de acte și de plata, am primit-o imediat ca era cea expusa în showroom în Timișoara. Pe la sfârșitul lui iulie. As fi vrut un mild hibrid dar mi-au spus ca vine prin octombrie sau noiembrie și nu am mai vrut sa aștept. Și oricum nu era o data sigura. 

6 hours ago, OvidiuGG said:

@Antidot eu am luat-o prin rabla și dupa ce am rezolvat tot ce ținea de acte și de plata, am primit-o imediat ca era cea expusa în showroom în Timișoara. Pe la sfârșitul lui iulie. As fi vrut un mild hibrid dar mi-au spus ca vine prin octombrie sau noiembrie și nu am mai vrut sa aștept. Și oricum nu era o data sigura. 

Sa inteleg ca ai luato de la casa auto Timisoara? si timpul de asteptare din momentul in care ai facut contractul si platit avansul? multumesc 

Intreb pentru ca astept de 2 luni de la avans...si nici o veste. A mai fost cineva in situatia asta?