Jump to content
nats

Cornering lights failure

Recommended Posts

Posted (edited)

Astazi am fost cu masina la DAB pentru o verificare, in cadrul campaniei de verificari gratuite Hyundai. Masina e ok, cu exceptia luminilor de viraj statice (spun statice pentru ca eu am AFLS - lumini dinamice). Mi-au spus problema, m-au intrebat daca sunt de acord sa imi schimbe becurile, am aprobat, cu toate ca mi se parea aiurea sa fie ambele becuri arse. Dar cum in ultimul timp nu am mers noaptea, am zis ok. Dupa 10 min revin si-mi spun ca nu este de la becuri si nici de la sigurante, si va trebui sa fac o programare pentru constatare.

S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? Toate celelalte lumini merg fara probleme. Nu am niciun martor aprins in bord, ca m-as fi sesizat imediat.

Eu inclin sa cred ca nu este o problema electrica ci senzorul care le comanda este trosnit.

Rog pe cei care au manualul de reparatii sa puna aici paginile corespunzatoare.

Merci!

Edited by nats

Posted (edited)

ai poza cu farul ? eu nu cred ca ai cornering static. tocmai de-aia se plimba stanga dreapta lupele voastre , a celor cu xenon afls. la noi cu halogen , avem becurile h7 pentru cornering. la mine e al 3lea set care se arde.

Edited by bumbul

Bs da, am. Becurile sunt in soclu. Tie cand ti se ardeau becurile de cornering, iti dadea martor aprins in bord?

Din cate stiu eu, i40 nu are martor pt bec ars. Si eu am mers ceva timp cu un bec pe cornering ars, dar am halogen, si asa cum bine spune si bumbul, la noi sunt H7. Si eu as da vina pe un modul / senzor in cazul tau, insa parerea mea este sa nu`ti bati capul si sa`i lasi sa`si faca treaba :)

Nu avem senzor de bec ars. Alinutzz are și el afls. Poate ne spune cum sta treaba. Eu sunt de părere ca nu sunt funcționale.. "înainte sa ți se ardă" funcționau? :))

REZOLVAT: Tampitii nu au pus luminile pe auto. Cel putin la masinile cu AFLS, ca sa functioneze cornering-ul, luminile trebuie puse pe auto.

Deci, masina nu are nimic, service-ul Hyundai are o problema.

Super. Am mai învățat ceva. :)

Posted (edited)

Norocul meu ca am luat la puricat niste chestii logice. In ultima instanta, am cautat in cartea tehnica, care arata ca un ceaslov din 1458. Voila!

Ca altfel, ma pregateam de o "constatare electrica complexa". :))))

WhatsApp Image 2020-06-30 at 17.24.13.jpeg

Edited by nats

Am.AFLS... am becuri h7 de cornering..s.a ars unul de 2 ori...nu mi.am mai batut capul.dinamica lupelor este doar la faza scurta.. in rest normal ca la celelalte.

Posted (edited)

@bumbul da, imi functionau. Scz de raspunsul tarziu, dar daca nu sunt etichetat sa imi apara notificare nu prea urmaresc subiectele :D ce'i drept eu intotdeauna las comutatorul pe auto. Si le verificasem oricum inainte si dupa ce am schimbat becul :) dar nu stiam ca functioneaza doar pe auto :)) multumim colegului nats.

Edited by Bgd_b92