Jump to content
danchitu86

i10 2020

Recommended Posts

Nu gasesc un topic dedicat pentru Hyundai i10 2020, asa ca initiez eu unul. Sper sa mai apara membri cu aceasta masina :)

Ca prima intrebare, aveti idee daca pot gasi pe undeva pe internet vreun manual se service? In special pentru sistemul de navigatie? Incerc sa ma lamuresc daca exista vreo posibilitate de a monta camera de marsarier, asa cum se vinde masina prin alte tari.

Exista vreun posesor de model nou 2020, eventual motorul de 82 CP însă neapărat versiunea cu AMT pe aici care să împărtășească păreri despre mașinuță?

Salut, 

Aștept să vină mașinuța pe la final de lună:  i10, manuală, motorul de 1.2 ,  confort +.  Suplimentar voi pune scaune față  încălzite și senzori de parcare. Preșuri de cauciuc primesc cadou.

Acum mă orientez după o tavita portbagaj si un set de cauciucuri mixte ( cele de vară cu care vine mașina le voi vinde :)

Să auzim de bine!

On 9/1/2020 at 2:40 PM, zfmflorin said:

Salut, 

Aștept să vină mașinuța pe la final de lună:  i10, manuală, motorul de 1.2 ,  confort +.  Suplimentar voi pune scaune față  încălzite și senzori de parcare. Preșuri de cauciuc primesc cadou.

Acum mă orientez după o tavita portbagaj si un set de cauciucuri mixte ( cele de vară cu care vine mașina le voi vinde :)

Să auzim de bine!

Salut. Să-ți fie de bine. 

Ne poți spune la ce preț si de unde ai luat-o? 

Ma intereseaza si pe mine una mica de oras (I10 sau Aygo).. 

Acum analizez oferte.. 

Analizează și Mitsubishi Space Star. Are versiune cu cutie CVT. 

Acu, cand Mitsu pleaca din Europa? N.as risca. 

Salut.

De azi sunt si eu pre-proprietar de I10 (adica am dat avansul:biggrin:), varianta 1,2 84CP, Confort+, cutie automata (10100 euro pret cu reducerea Rabla si ecobonus). Culoarea albatru perlat (spre indigo). Termenul de livrare maxim ar fi de 68 zile (sf de noiembrie) dar dealer-ul se asteapta sa vina pe la sfarsit de octombrie. Pana atunci mai "tragem"de Matiz..

Referitor la cutia automata, vanzatorul mi-a aratat o poza din care reiese ca poate fi trecuta si pe manual.. Asteptam sa vedem. Am luat manuala deoarece era singura varianta de 1,2 84CP disponibila. Cica mai e una de 1.0 67CP disponibila (dar mi s-a parut cam putintei caluti :dry:). Nu c-as merge foarte mult extraurban, dar nu se stie niciodata.

Astept sa vina masina sa vedem ce alte accesorii mai necesita (mie nu mi s-a spus nimic de covorase moka).

De anvelope de iarna / allseason v-ati uitat pe undeva? merita alea allseason pt o masina 90% folosita in oras? Ma ales ca in zona noastra (Constanta) avem iarna cu precipitatii cam 2-4 saptamani pe an...

Edited by fisman

3 hours ago, fisman said:

Am luat manuala deoarece era singura varianta de 1,2 84CP disponibila.

Sa o stapanesti sanatos! Ai luat manuala sau automata pana la urma?

Mie mi se pare foarte OK pentru oras. Adica sotia a parcat-o paralel cu dungile de demarcatie din prima la test. Motorul de 1.2 merge rotund, abia daca se transmite vreo vibratie in habitaclu la relanti, este destul de spatioasa in fata insa si in spate ai ceva loc, sacrificand insa ceva din adancimea portbagajului.

Polita portbagajului se ridica doar cu mana, nu are sfori care sa ridice polita cand se ridica haionul.

Nu are cotiera, si ar cam trebui la automata.

Am condus eu una cu cutie robotizata si da, ai optiune sa schimbi vitezele manual. Insa durata de schimbare a vitezei nu o poti controla ca la manuala, pe care "o mai tii" din ambreiaj sau daca esti rapid in sincronizarea miscarilor poti schimba cred ca de 3 ori mai rapid decat o face robotizata.

In plus, mie mi s-a parut ca pleaca cam repede de pe loc si daca a tinut-o sotia din frana ca sa nu plece asa rapid, a inceput sa miroasa a ambreiaj ars.

Si pe mine ma bate gandul sa iau una, insa mai astept cateva zile sa vad cu ce iese Dacia la inaintare.

Am luat automata. Din neatentie am scris manuala....:huh:

Eu am luat-o "da pa net", ca n-am avut unde s-o vad..

Salut!

Eu am platit masina de pe 3 iulie la Colina,si nu a venit nici pana azi,si nici nu sunt sperante in viitorul apropiat.

Pai, ce data estimativa de livrare ti-au dat? 

Mie mi s-a spus din start, de la primele discutii, ca masinile ajung cel mai devreme prin octombrie.. Fiind model total nou (ca si I20) atunci ajung primele masini in țară.. 

Ca sa imi ia banii mi-au dat estimativ sfarsitul lunii iulie,apoi sfarsitul lui august,apoi mi-au spus ca inca nu s-a fabricat si ma vor suna ei cand au masina.

Eu zic ca te aburesc si ca masina ta a ajuns la altcineva mai cu pile. Nu ai VIN pentru ea?

Astia unde am fost eu in centrul tarii au livrat cel putin 2 doua bucati pe care le-am vazut cu ochii mei in luna septembrie. Dintre care asta a carei poza am postat-o era cu motorul de 1L. Inca 10 bucati Highway+ 1.2L erau in productie, aveau VIN pentru ele, livrare la sfarsit de octombrie.

Am patit acelasi lucru cand am luat Ioniq-ul, m-au sunat de la o alta reprezentanta ca ei ar vrea sa imi dea cea mai buna oferta, ca ar fi bucurosi sa iau masina de la ei, insa masina vine abia peste 2-3 luni. Eu eram in parcare la reprezentanta de aici si tocmai dadusem avansul pentru masina ca sa o poata aduce in locatie. Aveam de ales intre gri sau alb. Dupa 2 zile m-am urcat in ea.

Eu am luat-o prin Tiriac in Bucuresti, am comandat-o lainceput de martie si a venit final de aprilie, doar ca am ridicat-o prin iunie din cauza pandemiei. :) Trebuie sa-ti dea VIN cat de repede.

I-am montat cotiera originala cu vreo 900 RON la DAB Auto. Merita!

Covorase mi-a facut cadou dealerul, am luat doar covoras de portbagaj. Nu am gasit decat la dealer, pe site-uri nu aparea masina, era prea noua.

Polita portbagaj nu se ridica singura si e enevant. Asa ca am facut-o eu sa se ridice cu niste sireturi negre :)

Astept saptamana viitoare livrarea a 4 anvelope Bridgestone Weather Control A005 Evo 185/55R15 86H All Season. Pe cele originale de vara incerc sa le valorific. Nu merita anvelope de iarna pt o masina folosita 100% in oras (iar cand ninge mergem cu cealalta masina). Prea multa bataie de cap cu depozitat/schimbat.

Avem vreo 1200km cu ea, merge rotund. Cutia nu se compara cu o automata, dar de obisnuiesti cu ea. Daca apesi pedala pana la fund reactioneaza foarte repede, schimba treapta in inferior si incepe sa traga multumitor. Ce ma deranjeaza la robotizata asta e ca daca accelerezi mai lent, schimba foarte repede. Ajungi la 50km/h in treapta a 5a (uzura, lipsa putere, usor tremurat). 

Masina a venit din fabrica cu un defect la senzor scaun pasager - simtea ca sta mereu cineva pe scaun si piuia centura nepusa :) Intr-o saptamana a venit senzorul si l-am schimbat (a durat vreo 3 3h :huh: ) Sper sa nu aveti probleme si voi.

Ce mi-as dori sa-i pun, e camera de marsarier. Dar niciun dealer din Bucuresti nu pare interesat de cererea mea. E prea noua cred. Daca aveti vesti, va astept :D

In rest, multumiti!

Cotiera: https://www.mobisparts.eu/de_de/custom/mobis_accessories_db/details.php?part_no=K7161ADE00&brand=H&carmodel=135

Tavita portbagaj: https://www.mobisparts.eu/de_de/custom/mobis_accessories_db/details.php?brand=H&part_no=K7122ADE10&carmodel=135

Edited by danchitu86

S-o stăpânești sanatos! 

Tot de la Tiriac Auto (dar Constanta) am comandat si eu. Se pare ca primesc si eu covorașe "din partea casei". De cotiera, nu stiu ce sa zic. Mi se pare fooarte mult 900 lei. Intai sa vina masina apoi sa vedem daca e necesara. Explorez si piața libera pentru cotiere. 

La fel ca si tine, ma gândesc sa dotez mașina cu cauciucuri all season dat fiind ca va merge 90% din timp in oras iar in ultimii ani am avut parte de cate 2-3 saptamani de iarna adevarata (cu polei si/sau zapada).. Stiu ca sunt un compromis intre cele de vara si cele de iarna dar, neavand unde sa țin 2 rânduri de cauciucuri (decât contracost la hotel de anvelope ☹️) si avand in vedere ca nu se vor face multi km cred ca e o solutie rezonabila. 

Asteptam opinii despre comportamentul masinii cu noile Bridgestone. Poti spune de unde, ce dimensiune si la ce pret ai comandat? 

Oameni buni, 900 RON pt o cotiera ?! 900?! Sincer nu inteleg ce-avea daca era aftermarket. Chiar era un coleg pe club care vindea astfel de cotiere de la Accent incoace, inclusiv tavite de portbagaj si altele la preturi mult mai rezonabile - eu am tavita de la el de 13 ani si nu-mi pare rau de achizitie. Dar serios acum, 900 RON? Da' ce face? In fine ... revenind, dam 900 RON pe o bucata de plastic dupa care le multumim mult de tot ca primim covorasele din partea casei ... Pe vremea cand amluat-o pe-a mea, mi-au dat suplimentar alarma, dar nici vorba sa n-am covorase sau aparatori de noroi ... E jenant ce inteles a capatat cuvantul "oferta" in domeniul auto al anului de gratie 20-20 ... 

Marius, amandoi suntem proprietari de Accent. Asta (ce zici tu) era acum 12-14 ani. Altele sunt conditiile acum. Mai umbla si tu prin showroom-uri dupa oferte sa ajungi la zi. 

Nici eu n-as da 900 lei pe o cotiera. Eu am dat 70 lei pe una din Auchan si, cu mici modificari facute de mine, o folosesc cu succes pe Accent. 

Probabil asa o sa fac si pt I10. 

Nu am gasit pe aftermarket nici cotiera, nici tavita portbagaj. In aprilie, masinia abia aparuse in RO. Poate acum e alta situatie, cautati.

Cei 200E pentru cotiera i-am luat in calcul inca din momentul deciziei achizitiei (i10 vs Swift).

Nu se compara totusi cotiera asta originala cu ce gasesti in Auchan... dar tine de raportul pret/calitate/gust pe care fiecare il evaluam individual.

Am comandat Anvelope Bridgestone Weather Control A005 Evo 185/55R15 86H All Season - 1550 RON de la https://www.anvelope-oferte.ro/, (cred ca sunt insa DOT final de 2019). Sunt singurele all season cu coeficient A pentru aderenta, C pentru consum si cei mai putini dB. In plus, review-urile le dau superioare Continental/Michelin.

Doar incerc sa inteleg ce s-a intamplat in privinta conceputului de full-options: acum 14 ani chiar era full-full, iar acum ne milogim pt niste covorase, caci de aparatori de noroi sau Doamne-fereste alarma sau plin cum s-a dat la mine, deja cred ca e prea mult. Tocmai pt a evita astfel de discutii evit showroom-urile, dar sunt constient nu voi putea face la nesfarsit asta. De aceea iau un calcul ca masina viitoare sa fie SH. Stiti voi, oldies but goldies.

Cotiere (si nu numai) aftermarket gasiti pe ebay sau echivalent, ce-i drept necesita o asteptare suplimentara. Nu le fac reclama, nici macar actionar nu-s la ei, dar ideea e ca sunt, tre' doar sa aveti rabdare sa le cautati.