Jump to content
Moise

Up-date 2020 unitati Mobis Gen5

Recommended Posts

On 5/11/2021 at 9:35 PM, georgedan2002 said:

Ceva imbunatatiri pe partea de logo radio?

Nu prea am observat - deocamdata - desi eu folosesc doar radio "analog" - nu utilizez streaming live.

A reusit cineva da gaseasca fisierele in cauza? 

55 minutes ago, Moise said:

A reusit cineva da gaseasca fisierele in cauza? 

Fisierele le am eu - si update soft si hartile - insa nu am unde - daca are cineva un 50GB disponibili le pot urca acolo. 

14 minutes ago, mav said:

Fisierele le am eu - si update soft si hartile - insa nu am unde - daca are cineva un 50GB disponibili le pot urca acolo. 

Le poti pune aici ?

3 hours ago, Moise said:

Le poti pune aici ?

scuze, din viteza: https://mega.io.

Sau mega files, daca dispare linkul. 

4 hours ago, mi20r said:

Salut

De la linkul colegului am instalat Tucson_F_L_RUS - se copiaza totul in card si procedura e clasica - insert card, update, etc. De aceasta data noutatea este ca si hartile sunt in acelasi folder, nu e nevoie de spatiu suplimentar. 

Da, se pare ca hartile de RUS sunt identice cu cele de EUR. Iar pentru Russia functioneaza site-ul de update oficial "update.hyundai.com", asa ca nu a durat mult ca "pasionatii" sa se prinda de cum sta treaba.

Nu imi dau seama de ce se incapataneaza sa nu faca disponibil site-ul de update pentru europeni.

10 hours ago, mi20r said:

Da, se pare ca hartile de RUS sunt identice cu cele de EUR. Iar pentru Russia functioneaza site-ul de update oficial "update.hyundai.com", asa ca nu a durat mult ca "pasionatii" sa se prinda de cum sta treaba.

Nu imi dau seama de ce se incapataneaza sa nu faca disponibil site-ul de update pentru europeni.

Are dreptate colegu de mai sus: daca vrei poti descarca aplicatie de update si alegi Rusia, alegi English si dai jos fisierele aferente. Ce au schimbat - si fie nu am gasit eu de unde, fie nu se mai poate  - este ca acum lista de posturi favorite sunt in ordine alfabetica. si e usor enervant. 

22 hours ago, mi20r said:

Poate pt ca europenii au reguli mai stricte in privinta GDPR-ului, zic si eu? Ati citit cu atentie tot ce scrie in EULA cand ati instalat acel update (asta daca desigur mai este ...) ? Asta eventual ca lui Iuri sa ii fie mai greu - dar nu imposibil - sa afle pe unde mergeti, cu ce viteza, ce ascultati la radio, ce posturi, cine va suna, etc. Doar pentru ca se intampla deja asta nu inseamna ca e si normal sau, si mai grav, ca tre' sa le inlesniti munca ;) 

PS: Cu niscaia VPN puteti parea de oriunde vreti voi, chiar din confortul barlogului personal, ca tot veni vorba de rusi. Chiar si din Seoul si cine stie ce update-uri primiti. Incercati ;) 

@marius.zadara -ai dreptate, dar daca ne ferim de orice ajungem sa nu mai putem citi ziarele online din alte tari din cauza de GDPR. Si daca afla Iuri unde merg crezi ca ma deranjeaza? Nu are decat, oricum cine vreau sa afle tot afla, fie asa fie prin alte mijloace. BigBrother exista, e practicat de toti, asa ca degeaba ne ferim ca afla Iuri direct cand poate afla si prin altii :)

On 5/21/2021 at 10:16 AM, mi20r said:

Salut

Revin cu precizari, dupa ce am facut acest update: exista un bug ciudat - dupa up-date, daca mergi si dai din nou sa isi faca up-date, face din nou. Ceea ce e ciudat , daca e analizam. 

Voi incerca, dupa ce dau jos fisierele, si cu ce mi-a dat colegul Mav si va anunt ce se intampla. 

Șterge folderul adițional cu update-ul de pe SD Card, lasă doar hărțile. 

On 5/25/2021 at 9:43 AM, Moise said:

ajungem sa nu mai putem citi ziarele online din alte tari din cauza de GDPR

La ziare e alta mancare de peste, acolo fie alegi sa nu-ti pese si dai "accept all", fie ai nervi de otel si alegi ce anume vrei sa expui. Dar in orice caz, ai posibilitatea de alegere, desi de acord cu tine ca nu mai inseamna mare lucru in ziua de astazi. In alte zone ale planetei s-a mers insa pe ideea "noi stim mai bine ce va trebuie, va ajutam alegeti ce va spunem noi", si de aceea si posibilul blocaj. E doar o presupunere personala, fara a avea dovezi in acest sens. Nici macar RDS n-am la casetofonul din dotare...

2 hours ago, Moise said:

Ceea ce e ciudat , daca e analizam

Nu e  ciudat, e un feature. 

14 hours ago, mi20r said:

Șterge folderul adițional cu update-ul de pe SD Card, lasă doar hărțile. 

Desi teoretic sunt de acord cu tine ma gandesc daca nu e bug - nu ar trebui sa mai vada ca fiind up-date, pentru ca e simplu : compara versiunile intre ele si nu le vede ca sunt identice, desi sunt. 

Update-urile, cand le descarca cei de la reprezentanta, le descarca pentru toate modelele de masini cu acel tip de unitate media si le copiaza toate pe un card. Cu acel card fac update la toate modelele care le intra in service.

Hartile sunt sunt copiate pe cardul original din masina posesorului.

Ceea ce a facut omul, a pus update-ul specific pentru Tucson (iar in cazul meu pentru Ioniq) pe acelasi card, ca sa nu iti mai trebuiasca doua carduri de 32GB. Unitatea nu este destul de desteapta sa faca diferenta ca a instalat deja ceea ce este copiat in acel folder.

In iulie se pare ca iese un alt update pe canal oficial, se pare ca au imbulinat ceva cu asta la masinile din UK (afiseaza viteza in MPH - sau limita de viteza mai bine zis - aiurea).

S-a schimbat ceva la siglele Radio dupa acest update?

On 5/28/2021 at 2:01 PM, mi20r said:

Update-urile, cand le descarca cei de la reprezentanta, le descarca pentru toate modelele de masini cu acel tip de unitate media si le copiaza toate pe un card. Cu acel card fac update la toate modelele care le intra in service.

Hartile sunt sunt copiate pe cardul original din masina posesorului.

Ceea ce a facut omul, a pus update-ul specific pentru Tucson (iar in cazul meu pentru Ioniq) pe acelasi card, ca sa nu iti mai trebuiasca doua carduri de 32GB. Unitatea nu este destul de desteapta sa faca diferenta ca a instalat deja ceea ce este copiat in acel folder.

In iulie se pare ca iese un alt update pe canal oficial, se pare ca au imbulinat ceva cu asta la masinile din UK (afiseaza viteza in MPH - sau limita de viteza mai bine zis - aiurea).

S-a schimbat ceva la siglele Radio dupa acest update?

Daca si-a facut cineva acest update de pe update.hyundai.com cu hartile de Rusia, poate da un print screen sa comparam ca varianta cu ce am instalat eu la dealer? 

Salut

Am verificat acum si versiunea de update de pe site-ul oficial -  cel cu RUS de care vorbeam mai sus - este identica cu versiunea data de colegul mav. Este aceeasi versiune, deci se pare ca cei de la service o pot descarca si face update. In plus am copiat hartile date de Mav pe un sd separat si unitatea le vede, prin urmare inca o confirmare. 

On 5/24/2021 at 8:34 PM, marius.zadara said:

Poate pt ca europenii au reguli mai stricte in privinta GDPR-ului, zic si eu? Ati citit cu atentie tot ce scrie in EULA cand ati instalat acel update (asta daca desigur mai este ...) ? Asta eventual ca lui Iuri sa ii fie mai greu - dar nu imposibil - sa afle pe unde mergeti, cu ce viteza, ce ascultati la radio, ce posturi, cine va suna, etc. Doar pentru ca se intampla deja asta nu inseamna ca e si normal sau, si mai grav, ca tre' sa le inlesniti munca ;) 

PS: Cu niscaia VPN puteti parea de oriunde vreti voi, chiar din confortul barlogului personal, ca tot veni vorba de rusi. Chiar si din Seoul si cine stie ce update-uri primiti. Incercati ;) 

teste cu vpn si nu e nimic in plus:)