Jump to content
i40Alexandru

Un sfat - Mi s-a stricat motorul hyundai i30 2014

Recommended Posts

Foarte bune și concise sfaturile. Sa ne ții la curent cu situația că sunt curios.

Posted (edited)

Na, ca nu pot sa nu comentez....cand pompa de ulei iese din functiune, se aprinde becul ala de zicea Dvoncu, dar motorul nu se face "praf" instantaneu, adica in aceeasi clipa se gripeaza / intepeneste! Mai merge destul de mult, chiar daca sufera, evident nu si daca esti suf de idiot sa il forjezi in continuare. Tot evident este ca cei de la care ai cumparat masina iti vor spune invers decat am scris eu, dar tot cred ca ai avut alta problema...daca esti asa determinat, cauta sa vezi ce a avut de fapt ! Asta asa, ca sa mai treaca timpul....

Bafta

Edited by ida01ro

@i40Alexandru Schimba motorul complet cu unul din dezmembrari, iesi cel mai bine si cel mai ieftin. Oricum nici nu sti ce s-a intamplat cu ala vechi, nu ai poze, nu ai o expertiza tehnica, nu ai mailuri, nu ai nici o dovada cu ce e stricat la masina si din ce motiv. Iti pierzi vremea si banii cu procese. Nu mai exista cazuri identice, nu e o problema comuna. Mergi la un service mai ieftin ca manopera si schimba motorul complet, cel mai usor mai ieftin si mai sigur.

Parerea mea personala e ca sunt slabi angajatii din reprezentante si nici nu cred ca sunt in stare sa diagnosticheze probleme , mai ales asa complexa la motor. Ei baga diagnoza si schimba piese. Cum au ajuns la concluzia ca e pompa de ulei? De fapt ce inseamna "motorul este pa"? Ce inseamna ma costa "2000 euro"? Ce costa piese sunt stricate si ce se inlocuieste/repara?

Sunt foarte multe intrebari... esti sigur ca sti raspunsul la ele?

Bafta.

Posted (edited)

Multumesc tuturor pentru sfaturi raspunsuri si ajutor! Acum ca a trecut ceva vreme, supararea a mai trecut si am decis sa facem motorul. Stim pe cineva care se pricepe si avem incredere in el. Masina s-a tot plimbat prin vre-o 3 service-uri iar acum este bine inteles la al treilea. Acolo o sa o reparam. Din ce am auzit cred ca asta este buba lor, tipul mai avea in lucru un tucson cu aceasi problema, un prieten a patit la fel anul trecut, pistonul 4 rupt (ceva de genul), ungerea nu s-a facut corect. Din ce spunea tipul asta est o sita in baia de ulei care se infunda uneori si asa nu se mai face corect ungerea. Astept acum sa vedem cat ma costa repararea lui si sper sa fie decizia cea mai corecta. Inca odata multumesc tuturor pentru tot.

Edited by i40Alexandru

Revin cu un UPDATE: Pana la urma am renuntat la toate nebuniile, am fost la reprezentanta iar ei imi ofereau pe masina cam 6000EURO, eram tentant dar pana la urma am dus-o la un al treilea service, stiam persoana respectiva, si am reparat motorul, cost total in 7000 RON. ms de sfaturi ajutor. o zi frumoasa

Bravo! Desi suma este mare, zic ca ai scapat ieftin!