Jump to content
midvedi

Revizie Accent - 45.000 km

Recommended Posts

am un hyundai din 2004...si am ajuns pe la 47 de mii km....am cumparato acuim 7 luni din atena..si acolo am facut service.aici nu am facut nik.

ce va idei?..uinde sa merg ce sa fac?...in atena ajung abia in dec...deci vreau sa incerc un service in tara..

Pai n-ai si tu un caiet cu reviziile sa vezi ce si cum trebuie schimbat : acolo un ulei, un fltru, o placuta ??!

reviziile la modelul tau se fac la 15000km,sau 1 an, cu schimb optional de ulei in cazuri exceptionale precum condus preponderent urban, condus pe autostrada cu viteze mai mari de 170km/h,condus pe distante scurte asa incat nu se poate incalzi motorul etc... intrucat eu am facut acum 3-4 luni revizia de 45k mie mi-au schimbat asa:

-ulei+filtru ulei;

-fitru aer motor

-completare antigel;

-placute de frana;

-bujii(la cererea mea);

-etc...este un topic de revizii accent 2005 care ar fi fost bine daca moderatorii l-ar fi facut "sticky" sau fixat!eventual acesta s-ar fi putut uni cu acela.

Revizia am facut-o la Ma-vis Pitesti, cost 470ron, fara placute de frana, luate originale de la al padrino.Succes si daca mai ai nevoie de vreo informatie nu ezita sa intrebi.

Ma-vis sunt cei mai scumpi, chiar mai scumpi decat HAR.

Pai n-ai si tu un caiet cu reviziile sa vezi ce si cum trebuie schimbat : acolo un ulei, un fltru, o placuta ??!

masina e din 2004....eu am cumparat-o in ianuarie 2007 din atena..stare f buna...carte de service..(pacat ca e in greaca)>:)).si am facut un service acolo schimbat placute frana, filtru benzina, filtru ulei, schimbat ulei ( total 110euro)...dar in 7 luni am facut peste 11 de km cu ea..si iam schimbat doar uleiul...

de aceea am cerut aici niste sfaturi ce sa fac si ce sa mai schimb...

oricum service-ul vreau sal fac in atena daca e...aici nu am incredere..prost si scump....dar daca aveti niste idei unde as puetea sa merg va rog sami ziceti..

oricum acum in afara de schimburile obisnuite ulei..filtre..placute, lichiduri..:)..vreau sa ma uit si la directie, pentru ca avem drumuri ff bune..si mi sa intamplat sa iau ceva gropi in viteza....

astept recomandari si sfaturi..la ce service sa apelez....

, condus pe autostrada cu viteze mai mari de 170km/h,

:)) cine merge cu accentul cu peste 170 in mod continuu....inteleg..toti o mai calcam dar nu cred ca mers cineva mai mult de 5 min cu peste 170.>:))

....

:)) cine merge cu accentul cu peste 170 in mod continuu....inteleg..toti o mai calcam dar nu cred ca mers cineva mai mult de 5 min cu peste 170.>:))

Eu am mers anul trecut pe A2 cap - coada (Bucuresti - Fetesti) cu 180/h (sa nu raman fara carnet daca ma ia vreun radar :biggrin: ), evident cu dese intreruperi datorita tirurilor care mergeau cu 101.04 km/h si depaseau alte tiruri care mergeau cu 99.(7) km/h.. :wall::wall:

Guest PrietenCuTine

Pe bune, sunt mai scumpi cei de la Ma-Vis ? :blink:

Edited by Vulturul

A mai facut cineva revizia de 45.000km ? Ce se mai schimba in afar de ulei ? Nu ma trimiteti la manual :wacko:

Pregatiri pentru revizie:

Placute frana : 300 RON (luate in iunie) , la RBR sunt 90eur fara TVA

Filtru motorinaulei +filtru aer+filtru polen+filtru motorina=485lei (RBR)

Ulei 4+1 litri Mobil 1 ESP =276 lei

total = 1061. :wall::(( Sa vedem cat va fi manopera , sper ca undeva intre 150-200lei (ELCA-Ploiesti)

Edited by georol

Ai luat doua filtre de motorina? :dontknow:

Iar cu uleiul cum a ramas? CRDI-ul mananca tot ESP, ca parca auzisem ca s-a modificat schimbarea?

Ce spirit de observatie ai :hmm: !!!

Edited by georol

Iar cu uleiul cum a ramas? CRDI-ul mananca tot ESP, ca parca auzisem ca s-a modificat schimbarea?

La revizia de 7500 mi-au pus Mobil 1 Esp Formula 5w30 pentru ca cica motoarele diesel au filtru de particule ...etc.

La cea de 15.000 mi-au pus Mobil 1 5w40 fara ESP deoarece s-au uitat intr-o baza de date ( desi nu cred ) si masina mea nu avea filtru de particule...ci doar unele ....dar nu a mea.

Deci in concluzie masinile noastre au filtru de particule (sau nu) in functie de uleiul pe care il au la momentul respectiv in service...parerea mea :wacko:

Edited by Dano

Revizia de 60k la Sonata mea a costat 5 mil cu toate consumabilele incluse (luate de mine). Cam mult dati pe niste revizii la diesele ...

La Pitesti, bineinteles.

Facem topic de revizii Sonata vs. Accent ? :))

Ai sa vezi azi ce mica e diferenta intre revizii Sonata-15000 si Accent-45000 ambele diesel. La Accent se schimba in plus placutele.

Ramaneti aproape =))

Revin cu amanunte :

Cost manopera : 160lei , durata 6 ore !

No comment :wall::wall::wall:

Nene, la banii aia mai bine luai BMW. Macar asa se justificau ...

Din pacate Cristi - ai dreptate, am si eu vreo 42.500 si deja ma gandesc sa sun la Galati, la Iasi probabil fac infarct sau cred ca am sunt la Mercedes din greseala :wall:

Oricum eu probabil nu mai schimb polen si aer (ca au vreo 6 luni da-le naibii, la polen mai ales nici nu se simte) insa o sa fie placutele, sper sa nu sar de 10 cu tot cu deplasare :hmm:

LE: si un pic off: la Honda Accord 2.2 i-cdti ultima revizie (avea 45.000 la bord in weekend) 7 MELEOANE in capitala. Mai incape discutie? :mda:

Edited by andrei_r

Facem topic de revizii Sonata vs. Accent ? :))

Ai sa vezi azi ce mica e diferenta intre revizii Sonata-15000 si Accent-45000 ambele diesel. La Accent se schimba in plus placutele.

No stai asa sa fac adunarile si scaderile.

In plus la mine a durat mai putin ....muuult mai putin, cu vreo 2 ore.

:biggrin:

Nu parasiti aparatele de radio.....

Aaaaa....o sa fie un topic separat pe sectiunea Sonata....

Edited by Claudiu

Sa-mi bag :wall: (scuze da crap de nervi, vb lu Cristi mai bine ma fortam si imi luam BMW) am sunat sa intreb de revizia de 45.000km (care i-am depasit deja cu vreo 30 km):

- la Iasi - 1300 - 1400 RON ulei + filtre + verificari diverse + placutele de frana separat daca se constata ca trebuie schimbate (avand in vedere ca nu le-am schimbat deloc, cred ca e fff posibil sa trebuiasca schimbate) Nici nu am intrebat cat costa la Iasi, la Galati cica sunt 450 RON. Facand o adunare de clasa a doua da pe undeva pe la 1800 RON. Sa mor daca nu sun la BMW sa intreb cat e o revizie la seria 3 nou 1.8 diesel, macar sa nu mor prost frate :mda:

- la Galati - 940 RON ulei + filtre + verificari + placutele de frana separat (care dupa cum ziceam ar fi 450 RON). Macar aici pot sa vin cu "piesele mele" insa nu am reusit sa dau de cel de la receptie sa vad ce ulei mai este de actualitate si daca trebuie neaparat de schimbat filtrele de polen si aer, avand in vedere ca au 6-7 luni din care 3 de iarna!

Revin cu detalii...

Edited by andrei_r

Am revenit cu detaliile:

- nu se mai foloseste extra-mega magnificul ulei 5w-30, se foloseste 5w-40

- a devenit obligatorie schimbarea filtrului de polen si al celui de aer din 15.000 in 15.000km: cel de aer deoarece poate produce daune turbinei, iar cel de polen din cauza mirosului care este foarte greu de inlaturat daca se instaleaza si astfel trebuie schimbat filtrul din 15 in 15.000, pentru a se evita.

- uleiul+filtrul+verificarile gratuite se fac doar daca te prezinti cu scrisorica minune (deci daca ai primit-o in prealabil), la fata locului nu primesti nimic!

Cam atat pentru moment, cei de la receptie m-au sfatuit sa mai astept 1-2 sapt sa vad daca primesc scrisoarea si apoi sa ii sun din nou, sa ma programeze :pray:

Am facut-o si pe asta!

Total: 1.184 RON + 100 RON deplasarea Iasi-Galati + filtru motorina luat de mine = 1.350 RON

5L ulei motor Mobil Synt S 5W-40 (full sintetic) - 235 RON

Filtru ulei - 87 RON

Filtru polen - 196 RON

Filtru aer - 64 RON

Placute frana (fata) - 365 RON

3L Antigel ARAL - 75 RON

3L Apa distilata - 3.5 RON

Manopera - 158 RON

Ce nu mi-a placut? Am vb cu baiatul de la receptie cand mi-am facut programare si mi-a zis sa vin chiar daca nu am primit scrisoarea ca o sa vb el la Bucuresti sa fac testele alea gratis si sa imi schimbe uleiul si filtru gratuit. Well, nu s-a intamplat asa, cand am ajuns acolo a dat-o ca a vb si ca nu se poate etc. Mi-ar fi placut sa imi fi spus de la inceput, nu de alta ca multi bani nu as fi castigat daca veneam cu uleiul meu dar macar sa fi stiut!

In rest, toate bune, oameni cu care poti discuta, care nu iti dau impresia ca vor sa scape de tine cat mai repede si fara nicio problema gasita, si o sa vedeti pe topicul de Probleme la Accent la ce ma refer :wall:

Deci la Galati sunt oricum mai ok. Ieri m-am chinuit si am scris mailul minune in care mi-am zis tot of-ul despre cei din Iasi.(le-am dat de la inceput toate datele: serie sasiu ..tot ce mi-a venit ca sa nu mai fie motiv). Imi explici si mie pls ce e cu scrisoarea aia? Pt ca nu inteleg....

dar de ce nu solicitati doar schimbul de ulei ca sa nu va incarce cu manopera inutila iar celalalte consumabile ( placute, filtre aer si polen, etc) sa le schimbati la alt service mai pamantean la preturi?

putin offtopic da treb sa mai spun cuiva o revizie de 47000km la un vw golf V a costat 820 lei(ulei 4 litri , fitru aer, benzina,ulei, manopera si placute frana spate + cadou 1 litru ulei) nu se compara cu hyundai unde preturile sunt mult mai mari :wacko: toata operatiunea durand 1 30h

Pai asteapta sa vedem si noi pretul reviziei la un Accent benzinar din cate stiu am facut doar eu cu georol care avem diesel iar diferenta este destul de mare :mda: !

putin offtopic da treb sa mai spun cuiva o revizie de 47000km la un vw golf V a costat 820 lei(ulei 4 litri , fitru aer, benzina,ulei, manopera si placute frana spate + cadou 1 litru ulei) nu se compara cu hyundai unde preturile sunt mult mai mari :wacko: toata operatiunea durand 1 30h

Si marmota ????

Vino si tu cu detalii : benz/mot , service de cartier sau autorizat, piese originale sau OEM , cat materiale si cat manopera. Dupa cum vezi cam asa se discuta pe aici.