Jump to content
Sign in to follow this  
PaulVadeanu

Kona Electric

Recommended Posts

Odată cu sosirea modelului anului 2020, un topic dedicat versiunii pur electrice ar fi un loc bun pentru a schimba informații și experiențe. 

In afara de faptul ca multi ne.o dorim si ca, deocamdata, foarte putini si.o permit, stiu doar din reviewuri ca e o masina excelenta! 

Posted (edited)

Comandata pe 1 martie, ridicata pe 27 aprilie. Cauza: un domn care a renuntat la comanda lui de anul trecut.

Pana acum am facut cu ea doar 130 km asa ca nu pot spune multe. 

Aveam nevoie e de ea? Nu. Imi place? Daaaa! E foarte fun la condus...reprizele de la 60 la 100 sau 100 la 140 in cateva clipe iti lipesc un zambet larg pe fata. 

Odata ce te virusezi cu mersul electric e greu sa mai vrei altceva.

Paul, vad la semnatura ca ai si tu o Kona 2020. Drumuri bune.

111.jpg

112.jpg

113.jpg

Edited by Hedone

Felicitări. Arata atât de "stealth". Recuperează mai tare pe coborâre față de Ioniq? Funcționează SCC cu stop and go in trafic de oraș? 

Felicitari pentru masina! Si eu ma gandeam la ea, dupa ce "scap" de masina electrica actuala. Intr-adevar, odata ce descoperi mersul electric cu greu mai sui intr-o masina cu combustie interna: 

- nu mai ai treaba la benzinarie - o incarci acasa peste noapte

- nu ai consumabile

- insa cel mai frumos este condusul in sine - acele reprize de care pomeneai care te baga in scaun constant intr-adevar iti dau niste satisfactii deosebite. 

Sa ai multi kilometri fara niciun incident!

Bravo, sa le alergați sănătoși! 

Ce autonomie au mergând normal, nici ca înecatii, nici la economie? Și cât de repede se pot încarca cu cel mai bun charger disponibil? 

Posted (edited)
On 4/30/2020 at 9:23 PM, Hedone said:

Comandata pe 1 martie, ridicata pe 27 aprilie. Cauza: un domn care a renuntat la comanda lui de anul trecut.

Pana acum am facut cu ea doar 130 km asa ca nu pot spune multe. 

Aveam nevoie e de ea? Nu. Imi place? Daaaa! E foarte fun la condus...reprizele de la 60 la 100 sau 100 la 140 in cateva clipe iti lipesc un zambet larg pe fata. 

Odata ce te virusezi cu mersul electric e greu sa mai vrei altceva.

Paul, vad la semnatura ca ai si tu o Kona 2020. Drumuri bune.

Da, mașina pe care o așteptam de aproape un an și jumătate a ajuns la începutul lunii aprilie.

Drumuri bune tuturor!

rsz_20200417_201126.jpg

Edited by PaulVadeanu

On 5/4/2020 at 4:26 PM, james kilowatt said:

Ce autonomie au mergând normal, nici ca înecatii, nici la economie? Și cât de repede se pot încarca cu cel mai bun charger disponibil? 

Minim 420 de kilometri. E drept că nu am încărcat bateria mai mult de 80%, dar o regulă de 3 simplă dovedește oricând acest lucru.

E incredibil pentru o baterie de doar 64kwh. Matura pe jos la eficienta cu o tesla, pe care os scazi sub 20kwh/100km doar mergând ultra eco... 

16 hours ago, james kilowatt said:

E incredibil pentru o baterie de doar 64kwh. Matura pe jos la eficienta cu o tesla, pe care os scazi sub 20kwh/100km doar mergând ultra eco... 

Adaugă la asta și eficiența dată de pompa de căldură de pe Kona, pe care Tesla abia acum a început să o introducă în producția Modelului Y.

A VENIT "BESTIA"! In 2 saptamani am condus-o 2000km cu un cost de 44 ron. Drumuri facute din Bacau catre Costinesti, Sovata, M. Ciuc, Bucuresti, P. Neamt... Consum mediu 13kWh. Incarcare de la toate sursele gratis din tara si la nevoie cu bani de la Eondrive. Mers cu/fara AC, regim mixt autostrada cu DN si E, viteze intre 80 si 120 dar a circulat si cu 140-160 in reprize mici cand amprins si un radar :biggrin: