Jump to content
Gabi C

Jante aliaj

Recommended Posts

Salutare

Zilele astea ar trebui sa schimb cauciucurile de iarna cu cele de vara. Ma bate gindul sa cumpar anvelope noi de vara impreuna cu jante de aliaj ( 245x45x19), Intrebarea mea este cit de mult conteaza acest indice si anume ET ? Pentru ca am vazut un tip de jante ce imi plac mult care au et45. Este ok aceasta valoare sau trebuie sa fie musai peste 50 ?

Multumesc.

Pai si atunci intre ce valori trebuie sa ma incadrez? Multumesc.

Inca o intrebare sau o recomandare de la voi mai degraba. Zilele astea imi cumpar si anvelope noi de vara ( de data asta cu protectie la janta) si am ramas la doua modele :

Continental ContiSportContact 5 SUV

-Michelin Pilot Sport 3 UHP (MO)

Care din modele l-ati recomanda ?

Am avut Continental ContiSportContact 5 SUV si am fost foarte multumit de ele. Am trecut acum la seria 6 si anume ContiSportContact 6 XL. Recomand PremiumContact 6 sau SportContact 6 de la Continental.

Multumesc de raspuns. Trebuie sa vad daca gasesc Contact 6 si cu protectie la janta. Mi am tras pe una din jenti o zgiirietura de toata frumusetea cind am parcat linga o bordura. As vrea sa evit lucrul asta pe viitor.

De o săptămână am făcut și eu schimbul iarnă/vară. Am trecut de la 16" la 17" și mi se pare că am pierdut mult din confort (am mașina din decembrie, nu am mai condus-o încălțată de  vară) parcă roțile astea de 17" îmi transmit profilul asfaltului până la cel mai mic detaliu.

Acum fiecare face cum ii pica bine. Mie unul nu imi place cum arata masina cu jante mici. :)  Si pentru iarna am cauciucuri tot pe 19 . 

Salutare! 

Nu știam în ce secțiune să fac întrebarea! Cine cunoaște de ce jantele pe 19 zoll,pe stânga,sunt diferite(adică întoarse) ca poziție față de cele de pe dreapta?! Atașez 2 poze.

P.S. recomand pneurile de la Continental.

Screenshot_20200428-152702_AutoScout24.jpg

Screenshot_20200428-152645_AutoScout24.jpg

3 hours ago, dvoncu said:

Pentru ca la modelul asta au facut economie si nu au facut roti dedicate pentru stinga si pentru dreapta. Eu zic sa o dai inapoi.

Păi o am de 2 ani,abia astăzi mi-a sărit în ochi :))) ms

Păi am observat că toate sunt așa. ;))

bun gasit! ca sa nu deschid tpoic nou, va rog frumos sa imi spuneti pt tucson 2020, varianta style, deci cu anvelope stoc 225-r17, intreb: ce specificatii sa aiba janta de aluminiu? adica, pe langa r si j... acest et cat este? vreau sa imi fac roti complete de iarna, dar nu stiu toate caracteristicile jantelor necesare. multumesc mult!

Eu am comandat "Janta aliaj ANZIO Split 7x17 5x114.3 et50 Polar Silver". Dimensiunile din COC: 7Jx17, 5x114.3 et 51, CB 67.1. S-au potrivit perfect, am facut iarna cu ele, totul OK.

• Like 1

Buna ziua.am.un tucson 2019 jante pe 17 si am gasit niste jante super dar sunt .Jante Aliaj 17 , 8×17 , 5×114.3 , ET 35, OGT Wheels, set 4 bucăți, OGT-175276.sunt bune astea?

Salut,

Intra pe link`ul acesta, da click pe anul de fabricatie al masinii si iti arata toate specificatiile rotilor  :  https://www.wheel-size.com/size/hyundai/tucson/

Din cate vad eu, s`ar potrivi, insa este diferenta mare de ET si vor sta mult prea iesite in afara, ceea ce s`ar vedea frumos doar cu o suspensie pe perne lasata jos la maxim ; deci parerea mea ar fi sa iti iei conform configuratiilor de mai sus, cu o toleranta a ET`ului de  - 5 maxim fata de original. 

On 4/28/2020 at 11:53 PM, dvoncu said:

Glumeam man, asa e la toate marcile care au roti cu spite inclinate :))

Ma uitam la poze - rotile pe stanga au varfurile de la triunghi spre spate si cele de pe dreapta spre fata. Oare undeva exista una similara dar cu rotila invers orientate? In mod normal nu ar trebui sa fie toate in acelasi sens ? 

Edited by Moise