Jump to content
Aurel1988

The future of Elantra

Recommended Posts

On 6/22/2020 at 8:21 PM, ida01ro said:

@yozo: pai tocmai asta era discutia, elantra nu mai este oferita, deci..nu stiu unde ai sa te bagi !

DA, mild-ul e un truc pentru a scadea cumva noxele (si a mai pune o baterie + alte angarale  pe masina :D).

Interesanta mi se pare si comparatia fiselor tehnice de la Fastback-ul meu ( 1,4 TGDI) cu cel 1,5TGDI :

1.4 TGDI (2018)   1.5 TGDI (2020)
Putere (CP/ rpm)  140 / 6000   160/ 5.500
Cuplu Maxim (Nm/ rpm) 242/1500÷3200    253/ 1.500 - 3.500
Viteza maxima (km/ h)  208   210
Acceleratie 0 - 100 km/ h (s) 9.2   9.3
Greutate (kg) 1330   1376
Consum oficial* NEDC (l/ 100 km)/ CO2 (g km)   *
- urban 6.9/160   5,7-6,2/ 131-141
- extraurban 5.1/118   4,2-5,0/ 95-114
- mediu 5.7/134   4,7-5,4/ 108-124

si uite asa, ce iau pe pere dau pe mere

In prezentarea masinii, nu stiu ce insemna "transmisia manuala inteligenta (iMT)" ? Ar fi bun un conducator auto  cu IQ ridicat....

bafta

am spus daca se va comercializa si la noi

@yozo: no hard feelings! Glumeam. De fapt, imi cer scuze ca am deturnat topicul deschis de tine la ...I30.

De vreo 2 luni apare anunțul ăsta. 

4 hours ago, cipelantra said:

De vreo 2 luni apare anunțul ăsta. 

Pai apare. Ideea era că nimeni nu se mai aștepta să mai apară la noi. Tu te așteptai? 

Da! Asa au făcut de fiecare dată, au jucat la cacealma. Dar, le-a mers la vânzări. 

Bai urate le-au mai facut. Am impresia ca le-a cazut un container pe capota :biggrin:

Capota... ce să zic. Stii cum se spune. Se putea si mai rău. Dar spatele e urât cu aplauze. Are jdemii de linii si unghiuri. Nu prea spune nimic. Părerea mea...

2021 imi place insa, sunt de acord cu ce spuneti legat de facelift-ul 2019 :)

Eu vorbesc de modelul 2021. Mi-a sarit in ochi asemanarea partii frontale cu o mecla de peste. Un somn mai bine spus :biggrin:

Au aparut preturile la Elantra 2021 pe site-ul Hyundai Ro, deocamdata avem doar 1.6 manual si CVT, poate avem noroc si primim si varianta N pentru Elantra in cursul anului, sunt curios ce motor va avea.

https://www.hyundai-motor.ro/noul-elantra

Posted (edited)

Trecand peste unele aspecte estetice subiective ( cel mai tare ma deranjeaza lovitura pe lateral, ramasa probabil de la testele NCAP), se pare ca nici N-line nu mai e ce a fost - vezi Kona N-line care are acelasi motor la care este adaugat un M-hybrid... Recunosc ca nu am avut timp sa ma uit si la alte modele Hy.

Aaa..si inca ceva : ma amuza ca si Hy a inceput sa taxeze mama tuturor vopselelor, aka alb !!

Edited by ida01ro

Posted (edited)

Sincer la o prima vedere este o diferenta de ~1500e fata de Octavia, probabil ca o sa mai scada altfel nu prea cred ca o sa fie un mare succes.

La fel au facut la Tucson, la inceput au afisat ~21k versiunea comfort si acum e ~19k.

Edited by akon

1 hour ago, ida01ro said:

vezi Kona N-line care are acelasi motor la care este adaugat un M-hybrid

N-line si model N nu sunt acelasi lucru, e la fel ca la VAG cu R-line si model R sau S-Line si S.

N-line e o linie de design. Modelul N difera tehnic (virf de gama tehnic). Din ce am vazut pina acum, doar i30 exista ca si model N si am indoieli foarte mari ca gama de modele N va fi extinsa.

Posted (edited)

Multumesc. mda, denumiri aproximativ la fel, subtilitati pentru ametirea clientului ..marketingul ne mananca :angry: ! Probabil ca modelele "N" nu se vor mai fabrica pt ca nu sunt...ecologice. Treceti pe baterii...

Edited by ida01ro

Eu cred ca nu sunt rentabile ... trebuie personalizate destul de mult si nu reusesc sa vinda destule. 

Știe cineva daca 1.6 este acela antic? I au mai crescut norma și au redus puterea? Consumul oficial pare mare.

Sunt chiar dezamăgit, chiar ne trebuia o mașină din clasa asta in familie anul acesta. 

Cel mai probabil o sa fie alta marca.

Motorul 1.6 MPI se numeste Smartstream si este o evolutie a celui vechi, care nu a fost un motor rau. Are injectie indirecta multiport.

Posted (edited)

"Hyundai Gamma 1.6L Engine Problems and Reliability

Hyundai's 1.6L engine is similar to the 1.4l Gamma engine in terms of reliability and common problems. The all 1.6l gamma engine feature noises, whistles, knocks and periodical problems with idle and vibrations. The oil starts leaking under the cylinder head valve cover at 30-40k mileage (a new gasket is required). The intake manifold quickly becomes dirty inside caused the unstable idling and power loss. Special cleaning products and procedures are available for cleaning channels and throttle valve. Oil leakage from a turbocharger on the 1.6 T-GDI engine happens rare, but if it does, it is at very low mileage.

In general, the engine does not deliver serious problems with provided proper maintenance and use of good fuel/lubricants. The engine life is slightly over 125-150k miles (200,000-250,000 km).

Modifications

G4FC - 123/128 hp (91/96 kW) at 6,000 rpm, 116 lb-ft (157 Nm) at 4,850 rpm. The 123 hp version is the 1.6L MPI Gamma with single CVVT; the 128 hp engine - the Gamma II engine with Dual CVVT system."

sursa: https://www.motorreviewer.com/engine.php?engine_id=17

In general, variante ale "motoarelor antice" care se folosesc si acum se datoreaza faptului ca au fost f bune in exploatare (Toyota ar fi un exemplu). Eu am avut Ceed 2007 (masina excelenta la pretul ei, vezi multe pe strada si acum) cu motorul G4FA 109 cp (din familia de mai sus) care a mers f bine, consum excelent; l-am vandut la 167k  km si merge in continuare binemersi.. dupa spusele noul proprietar.

Cu motoarele noi este cam la fel cu...Windows, doar ca e ceva mai scump ! :D

Acum Kia are Ceed Sportswagon varianta STAR  la 160 cp (1.5 T-GDI 6MT) care poate ti se potriveste. Xcum, acolo ai mai multe variante de unde sa alegi.

In general, consider Kia ca face masinile mult mai ..ingrijit, cu atentie la detalii.

Bafta

Edited by ida01ro
  • Like 1

Mulțumesc pt răspuns dar eu caut să înlocuiesc Chevrolet Lacetti Sedan 1.6i 109cp cu o mașină asemănătoare iar la KIA nu prea găsesc Sedan.

Deocamdată mai este în cărți Megane Sedan și poate Octavia dar cam depășește bugetul.

O să mai studiez/testez, nu este chiar grabă.

asteapta si fa un drive test cu ea, decide apoi. nu te lua dupa nimeni, toti suntem subiectivi.

si eu am trecut de la lacetti la elantra in 2018

• Like 1

Posted (edited)

Da bara care uneste bordul si cotiera pe partea pasagerului va"place" ,singurul lucru pt care nu asi cumpara-o.Nu e frate tot teren sa te tii sa nu-ti spargi capul pe munte.In rest gusturi nu se discuta.

Edited by alexutorres

Am sunat ieri la DAB si ziceau ca din martie ar trebui sa fie in showroom, pentru cine vrea sa o pipaie sau sa dea o tura :).  Am ramas cu o impresie buna de la fostele Elantre, un membru din familie a avut Elantra model 2012 iar acum 4 ani cand am schimbat masina facusem si cu Elantra 2016 test si mi-a ramas cumva in cap :). Pentru o masina aspirata mergea foarte bine. In cele din urma atunci am mers pe ceva mai fortos, un focus sedan 1.5 150cp de care sunt foarte multumit. Insa pentru o achizitie viitoare voi merge candva sa o vad macar. Trendul pare sa fie la fel la motoarele aspirate, si Mazda a facut la fel....ca sa fie in parametrii normelor...se castreaza din putere, la Elantra ar fi a 2-a castrare, de la 132 la 128 si acum de la 128 la 123 cp.