Jump to content
Sign in to follow this  
Aurel1988

The future of Elantra

Recommended Posts

Sa vina :) vedem preturi si poate facem un buy back :rolleyes:

Nu cred ca va mai veni... cel putin in Romania.

Și eu eram sceptic că va mai veni. Totuși acum am speranțe că va veni...pentru că au scos i40-ul...:)

Și vine la preț de i40, +20k euro. 

Daca nu au varianta hibrid/electric pentru Elantra, nu cred ca va mai veni. Deja UE penalizeaza noxele la nivel de flota... nu cred ca le convine sa plateasca 100 mil amenda. Parerea mea! 

Salut!

Oameni buni... A aparut new Elantra. Ma asteptam sa vad multe comment-uri, pareri pro si contra. Si cand colo... o mare tacere.

Asta inseamna doua lucruri. Ca am ramas fara cuvinte :rolleyes:... Adica WOW! Ce masina! Sau, cel mai probabil, o reactie de genul: Hmmm, e ceva de ea, dar parca lipseste ceva.

Acum serios, ma risc si o sa spun parerea mea. Daca tot stau pe acasa. Am fost destul de curios, mai ales dupa teaser-ul ala in care nu aratau mare lucru. Un lateral care promitea si cam atat.

Dupa ce am vazut-o live si m-am uitat la zeci de poze, parerea mea e ca... hmmm - se putea mai bine. In pofida a ce au spus multi comentatori ca "vai de mine, ce masina!". Are note de trecere la toate, pana ajungi la spate. Mie mi se pare incredibil de urat. Un comentator spunea ca designerul masinii a fost genial. Eu zic ca a fost pana la spate. Acolo cred ca s-a imbatat. Multe linii, coturi, zigzaguri, chestii care nu transmit nimic. Vorba unui prieten, cand i-am aratat-o: parca e un cur de femeie vădană.

Interiorul pare ok. Comentariul unuia care a fost la prezentare: parca e un cockpit de avion. OK prietene, seful ala de la BMW venit la Hyundai stie de ce. BMW asa le face de mult.  Iar masca aia imensa e in trend tot la BMW. Uitati-va la seria 7. E ditamai. Iar motorizarile - de rasu-plansu. Nimic nou, tot alea vechi. E bagat ceva pe acolo de un hibrid, dar bateria aia e doar asa, de ochii soacrei.

Am asteptat fff curios si ma gandeam ca o sa fie ceva care o sa te faca sa vrei o schimbare. Probabil as fi facut-o. Dar daca arata asa... nu cred.

Stiti cum se spune. Gustul nu se discuta. Daca nu mi-a placut mie, nu inseamna ca altuia nu o sa i se para masina vietii lui. De-asta suntem diferiti.

Posted (edited)

Mie unul nu.mi place. Volanul ala parca a fost desenat de unul care avea diaree, tinichigii o sa injure formele cubiste ale usilor, iar spatele... daca nu se deschide portbagajul ca la Octavia, nu stiu ce poti incarca acolo, poate niste posete. Sa speram insa ca o sa arate mai bine in realitate, decat in poze. 

Edited by cipelantra

Parca e din "Transformers". Cel puțin spatele...

Intotdeauna Hyundai a balansat intre designuri banale si socante. Am urit designul primul Tucson cind l-am vazut prima data si l-am iubit dupa ce l-am cumparat in 2008. Si acum imi pare rau dupa el.

21 hours ago, dvoncu said:

Intotdeauna Hyundai a balansat intre designuri banale si socante. Am urit designul primul Tucson cind l-am vazut prima data si l-am iubit dupa ce l-am cumparat in 2008. Si acum imi pare rau dupa el.

Salut grup, azi am schimbat garnitura capac culbutorii la hyundai tucson 2.0 benzina 2wd din 2007 si am observat lantul de la axa cu came largit sau sa imi pare mie, este ceva normal sau trebuie schimbat, 

Posted (edited)

Opriti clipul la secunda 2, mie imi pare ca aduce la partea din spate cu un model de mercedes ( nu stiu care ca nu sunt fan si habar nu am ce modele au). La 1.15 insa, din lateral, ma duce cu gandul la i30 fastback. Interiorul este orientat spre sofer atat de mult de parca doar el are voie  sa foloseasca vreun buton. Mie imi place cum arata, ceea ce nu pot spune despre modelul actual! Poate sunt subiectiv avand model 2018 insa am scris asta de mult timp, modelul 2019-2020 mi se pare un mic pas inapoi fata de 2018. Nu cred ca o vor aduce in Europa cu motorul de 2 litri, pana acum strategia lor a fost sa se situeze sub Honda ca si pret, cu motorul de 2 litri nu stiu cat de jos vor fi. Camera aia de pe spate va fi tot timpul murdara , daca la 2018-2020 cand ploua mai ai sanse sa vezi ceva in ea, la 2021 va fi imposibil sa vezi ceva. Scaunele arata super bine. Nu stiu daca nu confund, daca intr-un clip cu noua Elantra am vazut o faza, masina iti arata pe bord ca ai masina in lateral si reduce singura viteza cand vrei sa schimbi banda. Mi se pare foarte misti optiunea asta! Daca nu mai aveam 2 ani leasing la a mea si cu Covid-ul asta cand nu stii cand se va termina, eu 1 as fi luat-o pe asta! E genul meu de masina, forma apropiata de clasicul sedan, ceea ce despre Honda ( o alta masina care imi place ) nu pot spune. Nu prea ma dau in vant dupa banda aia led care uneste stopurile spate. Daca i-ar pune pe fata si niste lumini led in loc de clasicele halogene, ar fi misto!

Edited by Chevy

Exact ce spuneam. Important e sa-ti placa tie, pt ca tu te plimbi cu ea. Ce zic ceilalti e fix părerea lor, care nu prea conteaza. Decat daca vor sa-si ia una.

S-au cam spart in figuri, la propriu. Interesant unde se va monta placa de inmatriculare fata, pt ca pe centru este antena radar !