Jump to content
Sign in to follow this  
HerSami

Achizitie Hyundai i20

Recommended Posts

Salutare,

Sotia ma innebuneste de cap sa cumpar un Hyundai i20 nou. Ea a avut inainte o Skoda Fabia ( 1.2 benzina ) iar acum am ramas doar cu un Ford Focus 2 ( 1.6 tdci ) care nu l-as mai chinui prin oras.

M-am uitat pe site la Hyundai si dupa ce am studiat putin,as alege modelul 1.2 l ,84 CP, 5DR, benzina, manual, Led Line prin programul remat 2020.

Am vazut ca este si modelul Led Line TwoTone cu cateva sute de euro mai scump,dar nu am prea inteles ce ar avea in plus fata de cel de mai sus.

Intrebarea mea este,merita ? Sunt masini bune ? Masina ar rula 80% in oras.

Nu stiu daca modelul de la ei de pe site e modelul din 2019 sau 2018 ( nu gasesc scris nicaieri ) dar banuiesc ca e modelul din 2019.

Mersi !

Pentru utilizare preponderent in oras, as spune ca nu merita. Are probleme la ambreiaj. Dar masina e confortabila, bine antifonata si are un comportament sigur. 

Merita. Sunt masini bune la banii ceruti si dotarile oferite. Ambreiajul, intr.adevar, e prost. Varianta cu facelift vine mai nou cu tamburi pe spate (nu stiu daca la toate nivelele de echipare). Eu am una din 2017, am dat 9200e pe ea, la banii astia sunt multumit, cu mici obiectii. Daca nu ai alte variante, garantia si fiabilitatea marcii sunt de luat in calcul. 

14 hours ago, Dze07 said:

Pentru utilizare preponderent in oras, as spune ca nu merita.

Adica o buburuza nu e potrivita pentru oras? Eu am luat-o special pentru oras. Iar ambreiajul este consumabil.

Posted (edited)

Modelul e din 2014 cu facelift in 2018. Versiunea complet noua probabil pe la anul la noi.

In 2017 comfort+ de 85 cai era cea mai buna combinatie de pe piata, de mini.

Se descura foarte bine in oras, tinuta de drum excelenta pentru dimensiuni in afara, se comporta ca o compacta. Vezi ca ai pe youtube un review bun de la turatii.ro parca

probleme cu placa de ambreiaj, nu stiu daca design sau material prost. Au schimbat multi pe la 10k pe garantie, dar stiu si masini la 60k fara problema asta.

recomand senzori de parcare in spate, am pus aftermarket de la Falcon. La ledline parca sunt integrati.

frana f. bune, din ce stiu de la comfort+ toate au disc pe spate. Nesperat de bine antifonata pentru clasa ei. Tapiteria tine f bine la tavaleala - copii, animale etc

Motorul e bun, dar cam vechiut, si aspirat nu prea mai e la moda, insa e fiabil si silentios.

la banii de ledline m-as uita poate si alte marci.
Clio vechi vine cu 0.9 tce de 75 cai usor upgradabil la 90, cu cuplu similar dar la turatii mult mai mici. Insa are timonerie mai proasta si nu are airbag cortina. VW are niste oferte interesante anul asta, vezi si pe la golf, nu doar polo. Insa sunt sigur ca la capitolul dotari sunt sub hyundai la acelasi buget.

daca e o decizie emotionala ca place doamnei, e ok, e o masina corecta, nu impresioneaza dramatic nici la plusuri nici la minusuri

eu chiar cred ca am facut o treaba foarte buna dand am ales-o pentru maica-mea, era cel mai bun deal de pe piata si cu foarte multe dotari in plus fata de concurenta, la acel buget. Plus mi-a placut design-ul 

Edited by Cosmin_m

On 5/5/2020 at 11:33 AM, fhyundai said:

Adica o buburuza nu e potrivita pentru oras? Eu am luat-o special pentru oras. Iar ambreiajul este consumabil.

Nici o problema cu dimensiunile masinii, e perfecta pentru oras din punctul asta de vedere.

Nici o problema cu ideea ca ambreiajul e consumabil.

Dar ambreiajul are probleme la 2-3 luni de la achizitie si nu e foarte clar care e cauza si nici care e rezolvarea.

Este evident ca la o utilizare preponderenta in oras exploatarea masinii va fi mai dificila pentru ca problema se manifesta la plecarile de pe loc.

Daca vrei varianta de baza si doar pentur oras, mai arunca un ochi si pe la Skoda. Aveau fabia parca pe la 8k cu rabla in perioada asta. 

Altfel, e o masina cinstita, si chiar surprinzatoare pe alocuri. E drept ca vorbesc de modelul meu in echiparea Active 1.0 TGDI 120cp, 6MT. Poate si din cauza rotilor, mi se pare cam dura pe denivelari pe care nu reuseste sa le absoarba, dar este o masina agila, usor de manevrat, neaparat senzori cum se spunea mai sus pentru ca te fura luneta inclinata. Consumul este bun, franeaza bine, sunet de calitate, tapiseria intacta in 25.000km 

• Like 1