Jump to content
Sign in to follow this  
Adii8

Intretinere masina

Recommended Posts

Salutare! Deschid acest topic avand in vedere ca nu il gasesc in categoria lui i40, dar nici ca topic aparte in categoria tuturor modelelor de Hyundai si am urmatoarele nelamuriri.

INTERIOR:

Patrupedul meu, din lipsa de activitate, si-a facut de cap cu gloss black-ul de pe consola centrala si acum am niste urme destul de bine vizibile (nu au iesit prea bine pozele, stiu). Cum pot remedia asta?

In poza se poate observa si pe cotiera centrala ca exista urme de uzura de la cot si antebrat. Ce produse folositi, recomandati? Aceeasi intrebare e valabila si pentru tratarea scaunelor, in special cel al soferului, cel mai uzat.

IMG_2669.thumb.jpg.32e2741a07c4972b84263275073de2a1.jpg

EXTERIOR

Dintre multele spalatorii auto frecventate, niciuna nu reuseste sa o spele corect (nu am pretentii sa arate ca noua, niciodata nu va mai fi, dar sa fie un raport bun calitate-pret pentru serviciu) si va intreb pe voi unde va spalati i40-ul sau ce produse folositi daca preferati sa faceti voi singuri treaba. O alta "problema" e reprezentata de mizeria care nu se ia de pe partea frontala a masinii (bara fata, capota, chrom) fie ea de orice fel.

Multumesc!

IMG_2667.thumb.jpg.fe26687bd0ddd63f13b45119a3e1cebc.jpgIMG_2666.thumb.jpg.29c7ad3cb2e3f8781afb80ed1bd3c68f.jpg

Salut! Pentru interior iti recomand o curatire tip "detailing". Sunt firme care fac asa ceva, specializate. Costa cred...cam 100 -200 EUR, depinde de optiunile tale. Pentru exterior, o spalare manuala tot la o firma care acorda atentie detaliilor, elementelor cromate in special.

• Like 1

Vezi ca e un user care e axat pe detailing si isi face reclama la sectiunea dedicata pe forum. Eu am vorbit cu el pentru o chestie si e un om de toata isprava.

Posted (edited)

Salutare,

Ma confrunt cu o problema delicata si anume: acum 3 zile s-au facut ceva lucrari de intretinere a drumului ( asfaltat). Din pacate nu am.fost acasa sa mut masina....aceasta fiind parcada langa sosea.

Acum am observat ca pe parbriz sunt ca niste brobonele foarte fine si la mana se simte pe parbriz ca o ceara si cand actionez stergatoarele se aude si se simte ca si cum dau pe uscat fara apa sau solutie pe parbriz.

Exista vreo solutie sa scap de aceasta problema?

Multumesc pentru ajutor.

Edited by treft

Posted (edited)

Ar fi de ajutor sa pui o poza ... incearca cu un spray care indeparteaza bitumul sau etichetele adezive (au cei de la MaFra, Tesa etc.) si apoi dupa ce dizolvi si stergi, curata sticla cu alcool izopropilic. Probabil de la asfaltare s-au degajat ceva volatile care s-au solidificat pe parbriz. Merge si cu WD40 dar ala se curata apoi mai greu de pe parbriz.

Edited by dvoncu

Posted (edited)

Din pacate nu reuseste telefonul sa vada acele punctulete de bitum, iar acea " ceara" se simte doar la mana.

Un tip de la un magazin de piese auto, mi-a spus ca acea ceata este defapt bitumul ce simt la mana.

Edited by treft

Posted (edited)

Posted (edited)

Succes, nu uita sa speli sticla cu izopropilic dupa si probabil va trebui sa schimbi si lamele stergatoarelor.

Pentru bord si plasticele de la interior am luat un spray Arexons de la Petrom - e la promotie 13 lei. Am dat week-end-ul asta cu el si e ok, nu lasa dare si mai estompeaza din micile zgarieturi. Pentru piele am luat un spray de la Mannol care chiar mi-a scos o pata usoara. La niste puncte mai grele (naiba stie ce o fi acolo) nu a facut fata. Inainte am dat cu o solutie mai scumpa de la Prevent, imprumutata de la un prieten, si a dat si aia chix.

La piele sunt foarte bune produsele de la Chemical Guys - mai scumpe si trebuie luate si sculele de la ei, dar sunt foarte bune. Genul care fac un volan de piele din lucios mat.

Alea sunt pentru profesionisti. Eu am dat exemplu de chestii usoare, pe care le putem folosi dupa ce citim instructiunile de pe spate :))) 

Eu am luat un set care a costat 100 de lei (solutie de curatare, solutie de tratare, perie de par de cal si carpe) pentru o ghioarla cu care ma dau pe munte, instructiuni pe youtube. Foarte multumit.

• Like 1