Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
IulianSIC

i30 Hatchback - Zgomot in carcasa volanului

Recommended Posts

Salut,

Azi din senin intr-o intersectie a inceput sa se auda  un zgomot in carcasa volanului, unde este maneta de semnalizare, l-am sesizat cand am pus semnal pentru stanga si am rotit de volan.
Se intampla doar cand iau viraje cu semnalizarea pusa, daca nu am semnalizarea pusa nu se aude nimic. 
Zgomotul se aude in anumite pozitii ale volanului, in timp ce invarti de el, aproximativ la fiecare 90grade de rotire. 
Sunetul, e ca si cum s-ar atinge doua obiecte din plastic si scapa, face un click, poate reusesc sa pun maine inregistrare (nu este continuu si nu este de intensitate mare. Spre exemplu daca virez la maxim se aude acel sunet de 3 ori.
A mai avut cineva problema asta?

Posted (edited)

Da. Toata lumea. E normal, se aude cind trece cama coloanei peste piedica de revenire a manetei de semnalizare, care e unisens.

Edited by dvoncu

@dvoncu dar pana azi nu s-a auzit, iar spre stanga face mai tare ca spre drepta.

Când întorci volanul pentru îndrepta autovehiculul nu trece semnalul în poziția neutră la prima manevră? Apoi nu ar mai trebui să păcăne când îndrepți volanul. 

Asta înseamnă că acum ai început să folosești semnalul la schimbarea direcției de mers:biggrin:

@Marius76  maneta revine la pozitiea neutra dupa ce intrept volanul, atat timp cat semnanul nu e activ nu se aude nimic.

Apropo nu ma rever la sunetul de "releu" care se aude atat timp cat semnanul e activ, sunetul de care vorbesc are loc doar cand invart volanul si semnanul e activ.

Imi e frica ca l-am folosit prea des, de asta a inceput sa scoata sunete suspecte. Am testat acum 20 min la un BMW si nu scoate nici un sunet :biggrin:, am testat si la un Opel Astra H 2006 si din nou nu e nici un zgomot.

Da nici eu nu vb de sunetul de releu, Ai acolo un sistem care ajuta semnalul să revină la poziția neutru. Poți roti volanul in sensul în care ai pus semnalul, la prima rotire în sensul invers acel sistem aduce maneta semnalului pe poziția neutru. Ai ceva probleme la acest sistem, desfă acolo și vezi ce se întâmplă. 

Iti multumesc pentru raspuns. 

Vroiam sa stiu daca e issue sau "feature" cu activare la "X" perioada de timp, nu vreau sa merg in service si sa primesc : "Asa fac toate, e normal.

Daca mai sunt pareri sunt binevenite.

Salut ! Ai mișcat de volan stânga-dreapta , cu semnalizarea pusă, cu mașina staționată ? Eu, așteptând la semafor, cu semnalizarea pusă am început să mișc stânga-dreapta și exact așa se comporta, cum povestești mai sus. În rest totul ok.

Si stationara si in mers , cat am semnalizarea activa, se aude.

Ciudat ca a aparut din senin.

Buna dimineata

In mod normal, prin interiorul volanului este o clema de plastic sau ceva de genul, care face semnalizatorul sa ajunga inapoi in pozitia initiala. Adica, semnalizam, viram, dupa care invartim de volan in directia opusa, ca sa indreptam masina si, in momentul ala, semnalizatorul se opreste. Cam asta face chestia aia din plastic. Daca se deformeaza, scoate zgomote, in rest nu se intampla nimic. Am avut la alta masina chestia asta vreo 4 ani si am mers asa cu ea. E relativ deranjant, dar am considerat ca nu merita efortul sa schimb piesa aia si sa ma trezesc ca si dupa aceea face la fel.

Nu stiu daca am explicat cum trebuie :)

@newbee  Multumesc de raspuns. 

Masina e inca in garantie. Ma gandesc sa merg sa vad ce zic in service si cum se schimba.

Cu placere.

Fiind in garantie, clar trebuie mers la service si constatat. Ideea este ca sunt mari sanse sa nu fie ceva grav, doar enervant.

Salut, am avut si eu zgomotul asta. Au desfacut modulul acela de la semnalizare, au uns clema aia care ajuta la revenirea manetei de semnalizare la virarea volanului si s-a rezolvat la DAB AUTO Bucuresti