Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
RomanuX

Logo-uri radio pentru HMI Gen2 LG LAN5020EHTL

Recommended Posts

Salut

Exista vreo procedura si pentru unitatile de au Android ca OS?

@Moise

Despre ce model de hardware este vorba?

Din ce am gasit pe forumul spaniol logourile ar trebui copiate in /dab/chlogo/ si sa aiba numele XXXXX.png unde XXXXX este codul PI.
Astfel, utilizand logourile de pe Windows CE trebuie doar sa stergi sid_ de la inceputul fiecarui nume (o poti face automata folosind un soft gen Bulk Rename Utility).

Am gasit un tutorial pe forumul hyundaiklub.sk pentru instalare File Manager si copiere logouri, sper sa iti fie de folos.

https://hyundaiklub.sk/viewtopic.php?f=48&t=7

Stima,

Edited by RomanuX

@RomanuX - Ce ai scris se refera la unitatile care au WinCE ca OS. Din pacate pentru cele care au Android ca OS nu am reusit sa gasesc metoda care sa permita instalarea/copierea de logo-uri in unitate. 

@Moise uite ce zic aia de afara

What country are you from? I know RDS information should be available, but I'm not sure about the others.
To get Radio Station Logos you need to have either Sirius (XM) Radio, which is only available in North American market, or DAB Radio, which in Europe is only available in the west (UK, Germany, Italy I think) - but you would need to connect to DAB stations and the stations should be sending their logo.
HD Radio - You would need to check if your region has it. Hyundai does not generally make available features in markets that don't need them.

Si la linkul de mai jos o discutie unde zic ca se poate dar trebuie facute niste giumbuslucuri (instalat File Manager, redenumite logourile manual sa fie acceptate de Android, incarcate intr-un fisier).

https://www.forotucson.com/threads/radiologos-para-navegador-android.6478/

Practic nativ Androidul de pe masina nu accepta logouri decit prin intermediul DAB. Daca nu ai DAB, se incarca manual logourile modificate in format compatibil in fisierul corespunzator care se afla in unitate si TEORETIC radioul le recunoaste.

Si inca un video interesant despre cum sa instalezi aplicatii pe Androidul de faabrica

Edited by dvoncu

@Moise daca citeai topicul sloven ai fi vazut ca se refera la Android, ca si raspunsul meu de altfel...

Vreo info noua legata de instalarea aplicatiilor pe unitatile de pe facelift? Am gasit si eu ce-a postat @dvoncu, plus ceva discutii de pe forumul spaniol, dar concluzia e ca merge doar pe unitatile LG cu Android. Pe Tucson facelift ar fi Mobis si nu mai merge hack-ul pt instalarea filemanager-ului.

On 1/14/2020 at 2:31 PM, RomanuX said:

@Moise daca citeai topicul sloven ai fi vazut ca se refera la Android, ca si raspunsul meu de altfel...

Salut

Nu ca vreau sa fiu carcotas dar ce arata oamenii aceia din Slovenia se refera la cu totul altceva, nu are legatura cu unitalile de pe Tucsonul 2019, care sunt Krell (sper ca mi-ma adus aminte corect) si au Android ca OS. Si unde nu se poate intra in nici un fel sa instalezi aplicatii sau sa copiei logo. Am aceeasi confirmare si de la forimul spaniol, de la jkd, cel care ofera aplicatia pentru unitatile cu wince in spate. 

Daca gresesc scuze in avans. Desi acum 5 minute am incercat metoda celor din video si nu merge, nu se intampla nimic. Tocmai de aceea spun ca poate jumate e valabila, dar dupa ce se intra in engineering mode, lucru pe care inca incerc sa il gasesc. 

Edited by Moise

OK, deci pentru unitatile de pe Tucson 2019 (Krell pt Luxury sau Mobis la restul) deocamdata nimic.

@Moise am mai gasit o metoda, incearca te rog, vezi daca merge:

Uite inca un clip:

51 minutes ago, RomanuX said:

@Moise am mai gasit o metoda, incearca te rog, vezi daca merge:

Asta merge dar in interfata respectiva nu poti face nimic, nu este cea unde vezi setarile si sa poti instala ceva. O stiam, oricum ms.

3 hours ago, RomanuX said:

Uite inca un clip:

Not working

Edited by Moise

Salut

Am testat toate metodele propuse de voi, de unele stiam de unele nu. Cea cu 6 in stanga si una in dreapta deschide meniu "ascuns" dar nu este cel cautat. poti cere niste log-uri, poti verifica unele chestii, poti activa sau dezactiva unele functii, dar atat. Si am sapat destul in acele meniuri, in incercarea de a gasi optiunea de install ceva.....dar nu merge, din pacate. 

Cred ca difera de la unitata la unitate - ma refer la firma in cauza. 

Completare - am mai gasit niste filmulete de pe un site italian unde prezentau cum sa accessezi sistemul pentru un Kona 2018, dar din pacate nu este acelasi lucru. Ideea este ca daca se poate accessa sistemul atunci copierea acelor logo nu ar trebui sa fie f greu, dar intai trebuie gasita calea de acces.

Edited by Moise

@Moise: daca tot ai studiat mai in detaliu meniul, n-ai gasit nimic legat de "AutoHold"? In sensul de a-si pastra starea dupa ignition ON/OFF.

6 hours ago, Moise said:

Salut

Am testat toate metodele propuse de voi, de unele stiam de unele nu. Cea cu 6 in stanga si una in dreapta deschide meniu "ascuns" dar nu este cel cautat. poti cere niste log-uri, poti verifica unele chestii, poti activa sau dezactiva unele functii, dar atat. Si am sapat destul in acele meniuri, in incercarea de a gasi optiunea de install ceva.....dar nu merge, din pacate. 

Cred ca difera de la unitata la unitate - ma refer la firma in cauza. 

Completare - am mai gasit niste filmulete de pe un site italian unde prezentau cum sa accessezi sistemul pentru un Kona 2018, dar din pacate nu este acelasi lucru. Ideea este ca daca se poate accessa sistemul atunci copierea acelor logo nu ar trebui sa fie f greu, dar intai trebuie gasita calea de acces.

Salut, poti pune te rog link-ul spre sit-ul italian cu filmuletele pt Kona 2018. Multumesc

Edited by iris205

@iris205

Acesta este filmuletul,prima parte, dupa care intra automat pe a doua parte.-

Sper sa te ajute