Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
eac

i30 1.6 GDI, 2012, <70.000 km, motor pa-pa...cred...

Recommended Posts

Aa, pai nu la clipul tau m-am referit.

Eu am plecat de la el si pe canalul baietilor l-am gasit pe asta:

La asta m-am referit eu cand am zis ca nu sunt sigur ca nu facea si a mea la fel...

Pentru ca eu nu am ridicat capota sa ascult motorul cum merge. Daca am ridicat capota, motorul era oprit, iar eu verificam ulei sau nivel lichide sau trageamvreun fir... Daca mergea mototrul, atunci eram in masina, deci zgomot aproape zero... :(

In fine, baietii imi cer cca 3200lei ca sa imi dea masina asa cum se gaseste acum, dezmembrata, dar cu distributia schimbata, sau cca 3800 ca sa o monteze la loc cum era dupa ce mi-au schimbat distributia si au constatat ei ca motorul ticaie....

De la Hyundai nici un ecou...

Ce as face eu in locul tau: le-as cere poze cu tot ce au dezmembrat si ce au gasit, acte sau constatare cum o numesc ei cu ce au gasit si ce ti-au povestit ei tie (cu pistoanele mai mici etc), copie dupa emailul trimis catre Hyundai Romania, si montarea motorului exact cum a fost initial (adica aia 3800 lei), garantie pe distributie, factura etc. Iti iei masina si mergi in continuare cu ea asa si in paralel continui treaba cu Hyundai, faci si reclamatie la OPC daca nu primesti raspuns in 30 zile. Si daca nu rezolvi nimic te gandesti atunci daca schimbi motorul sau ce vrei sa faci. Oricum daca Hyundai o sa recunoasca ca e o problema cu masina din vina lor, or sa fie nevoiti sa iti dea banii inapoi si sa o repare. Si primul lucru as pune mana pe telefon si as suna la importator sa vad care este statusul/parerea lor despre reclamatia facuta de service. Bafta.

Merci mult de sfat (de pachetul de sfaturi). Sa stii ca "mi-ai umplut basca de ganduri", ca sa citez un prieten. In parte am cate ceva (adica poze, ca le-am cerut), dar mai cer sau si mai bine, merg si fac singur poze.

La Hyundai am facut 2 reveniri la mailul initial. Tu cum zici, sa consider 30 de zile de la primul sau de la ultimul email?

Ai facut la Hyundai Romania sau Hyundai international? Daca ai facut la international aia doar o sa iti forwardeze emailul la Hyundai Romania. Si acolo nu se aplica legea cu 30 zile. Daca ai facut la Hyundai Romania si nu raspund la primul email trimis in 30 de zile te poti adresa OPC. Incearca sa faci rost de copia emailului trimis de service daca reusesti, macar o poza sau scos la imprimanta, cred ca asta, daca chiar exista, o sa te ajute mai mult, iti aduce mai multa credibilitate.

Mda...update.

Dupa cum am zis, eu personal am trimis la Hyundai Korea, am facut si orevenire,apoi am trimis si catre Hyundai Europe.

Omuletii de la service pretind ca au trimis la Hyundai Romania, dar imi spun ca nu pot sa mi-l dea pe acela pentru ca e corespondenta interna si are caracter de document secret. Daca vreau, imi pot da un email in care sa imi spuna ca au trimis un email catre Hyundai Romania si ce au spus in el, dar chiar acel mail nu imi pot da.

Imi dau si constatare, in ce forma vreau, email, pe hartie document distinct sau pe hartie in formularul devizului de lucrari unde au rubrica speciala pentru constatari.

Oricum, azi a venit raspunsul de la Hyundai Romania :)

Ta daaa!

Raspunsul: nu ma pot ajuta... (si ca sa nu fie un raspuns cavaleresc si sa se termine aici, continua cu) deocamdata...

Cu asta au trecut de la cavalerism la nesimtenie. Cum adica nene "deocamdata"? Adica pe la anu' ne mai vedem si mai vorbim? Si daca nu s-o putea nici atunci, mai tinem legatura? Sau mai trebuie sa aprobe cineva, un for superior? Sau tre' sa mai astept 6 saptamani?... Mama ei de treaba! Adica cum "deocamdata"? Intelegeam perfect un "nu se poate" si atat, chiar daca nu imi convine. Dar "deocamdata"?... Cu asta m-au facut KO.

Le-am zis sa pregateasca hartiile, ca ma duc luni pe la ei. Fac si poze tot atunci.

Vroiam sa-mi iau eu aparatul foto si sa trag pe acolo, dar ma gandesc sa iau un coleg pt asta. Nu pt ca eu nu m-as descurca cu aparatul meu, dar zic ca pare mai altfel sa apar cu un cetatean care face poze.

In fine, tot atunci, o sa le dau indemnul sa-mi asambleze masina la loc si sa o faca sa umble.

Azi (oops, adica ieri) am facut poze elementelor cu uzura prematura. Am luat si devizul pe care sunt completate cronologic, constatarile lor.

Le-am dat si "comanda" sa asambleze masina la loc si sa puna un ulei ceva mai bun. Asa am aflat ca pana acum am avut Castrol 5w40 si ca mai sus nefiind trecut in specificatii, o sa-mi puna Shell 5w40. Recomandarea Hyundai cica ar fi fost 5w30, deci ei deja, ce sa vezi, pana acum, mi-au pus un ulei mai bun, dar 5/40 e max adimis de Hyundai. In fine, nu stiu cum o fi...

Este posibil ca maine sa pot in sfarsit sa o aud din nou, dupa 2 luni...

Garantie la distributie imi dau 18luni sau 50000km. Deci nu ar fi nici o surpriza ca la Hyundai sa schimbi distributia la fiecare 70000km, fara ca Hyundai sa aiba nici o durere de cap.