Jump to content
Cyrus

Navigatie auto

Recommended Posts

l-ai luat la un pret f bun...de regula Asus sare de 14-15 mil...cat despre igo..eu zic ca este cel mai tare soft de navigatie pt Romania la ora actuala.

Felicitari.

cat despre igo..eu zic ca este cel mai tare soft de navigatie pt Romania

E as spune singurul soft, un fel de cel mai tare din parcare cand parcarea era goala. Soft-ul in sine nu e rau desi are cateva lacune grave, insa harta, dar mai ales rutarea este de 2 bani. Umbla vorba pe forumuri ca TomTom testeaza harta Romaniei si o va face disponibila din mai 2006. Pana atunci, insa, e singura varianta disponibila, fiindca R.O.A.D nu poate fi considerat o alternativa fiind limitat la GPS-urile Garmin.

Sistemul de navigatie s-a dovedit util in mai multe situatii:

- in orasele de provincie, unde habar n-ai pe unde sa o iei.

- mi-a daramat o gramada de prejudecati personale legate de "cel mai scurt drum". De exemplu, un traseu pe care eu il fac foarte des de la mine la socri, mi l-a scurtat cu 25%, luand-o prin alta parte - pe unde - culmea - mie mi se parea mai lung drumul.

- cand ai de mers la mai multe adrese - de exemplu am cautat mobila de dormitor, am bagat toate adresele unde vreau sa ajung si mi-a facut traseul optim pentru a trece pe la toate.

- cand ai nevoie de cash. Eu am muncit la el un pic bagand vreo 200 de bancomate ca puncte de interes. Cand am nevoie de un bancomat, mi-l arata pe cel mai apropiat.

Sunt aproape convins! :rolleyes:

Vad ca va pricepeti, iar eu sunt cam pe dinafara cu GPS-urile. Am tinut in mina unul o data! :p

Deci? Vad ca fiecare foloseste altceva, mie mi-a recomandat cineva tocmai Garmin... :huh:

Ce combinatie de hard+soft recomandati pina la urma?

Care e cea mai buna?

Care e cea mai ieftina?

Care e cea mai rentabila?

Care e cea mai de viitor?

Hai, ca maine dau doctoratu in GPS-uri. :lol:

@ Rumbu : Tomtom deja a scos o harta pt East Europe oficiala (nu cea alfa care se circula pe la noi ) dar nu include Romania...si nu se preconizeaza ca vor scoate de curand...cred ca trebuie sa mai asteptam cel putin un an in speranta ca vor scoate ceva pt Romania.

@NFS - Eu zic sa te feresti de produsele Garmin din mai multe motive :

- nu exista harti pt Romania - decat RO.AD care este un fiasco total,grafica de 2 lei si nu are rutare

- GPS-urile nu incarca decat hartile facute de Garmin (in cazul nostru RO.AD) exceptie facand Ique M5 si M3 care au ca sistem de operare Windows mobile si care costa aprox 1000 USD

- sunt extrem de scumpe si nu-si merita banii

- sunt in urma cu tehnologia : abia in ultimele modele care costa de te indoaie au introdus generatia Sirf 3( ultima tehnologie extrem de sensibila care poate intercepta 20 sateliti ,nu 12 sateliti cat au GPS-urile garmin), pe cand mai toti producatorii de GPS -uri au scos produse de serie cu receptoare Sirf 3 la pret de 80-90 USD.

Sfatul meu este sa-ti cumperi in PDA cu sistem de operare Windows mobile si un receptor GPS Holux 236(zic ca-i cel mai bun la ora actuala) costurile ar fi ~ 200 EURO PDA-ul si 130 EURO GPS-ul,asta dupa o scurta cautare pe net....o alta varianta ar fi sa-ti cumperi un pda cu gps incorporat ex Fujitsu-Siemens N520 care costa tot cam atat....iar softuri de navigatie gasesti pe net pt orice colt al lumii :)

Eu personal recomand solutia PDA echipat cu GPS din fabrica, in primul rand fiindca nu esti dependent de un singur producator (de echipamente si de soft) ca la Garmin. Adica poti instala pe el ce soft de navigatie vrei. De exemplu, in momentul de fata eu am instalat pe PDA iGo pentru Romania si TomTom pentru alte tari. Plus niste jocuri sa nu ma plictisesc :)

Solutie PDA cu GPS SIRF + iGo

* cost 2100 RON (legal), 1300 RON (mai putin legal)

+ poti instala orice soft de navigatie ulterior (mai putin MapSource)

+ poti instala o gramada de freware de pe net (jocuri, aplicatii, etc.)

+ interfata familiara pentru cine lucreaza cu Windows

+ instalare facila

+ harta Romaniei este dintr-o bucata (adica daca pleci de la Bucuresti la Ploiesti, nu trebuie sa incarci alta zona ca la R.O.A.D)

+ user-friendly

Solutie Palm cu GPS Garmin + R.O.A.D

* cost 2000 RON (legal), 1300 RON (mai putin legal)

+ harti foarte detaliate

+ foarte multe puncte de interes (hoteluri, monumente, restaurante, etc.)

+ suport clienti foarte bun

+ curbe de nivel (spre deosebire de iGo care nu stie ce e aia altitudine)

+ posibilitate de a adauga unu numar nelimitat de puncte de interes (iGo da rateuri dupa vreo 400 bagate)

+ posibilitate de a introduce latitudinea si longitudinea unui punct pe harta (de exemplu radare)

Se subintelege ca plusurile de la o varianta reprezinta minusuri la cealalta.

Daca esti din Bucuresti, poate ne vedem sa-ti arat live cum functioneaza. PM me.

Deci la solutia nr 1 (Solutie PDA cu GPS SIRF + iGo) nu am posibilitatea sa incarc de exemplu locatia bancomatelor, cum ai facut tu, nu? :mellow:

Rumbu hai sa fim seriosi...cui draq crezi ca-i va folosi curbele de nivel de la RO.ad..iar celelale optiuni pe care I-go-ul nu le are , se gasesc la tomtom ....fie el cu harta aia decalibrata de east europe pe care o prefer de o mie de ori mai mult decat ro.ad .

Am avut si eu nn garmin ique 3600 si am fost tare dezamagit...singura calitate a softurilor de la garmin este ca nu se pot sparge sau daca da,foarte greu....dar asta este o calitate benefica pt ei,nu pt noi...

Eu zic sa uitam pe veci Ro.ad ul...mai ales ca nu ai mai scos nici un update de la lansare...au ramas complexati de complexitatea softurilor care au aparut....au pierdut trenul,parerea mea.

Deci la solutia nr 1 (Solutie PDA cu GPS SIRF + iGo) nu am posibilitatea sa incarc de exemplu locatia bancomatelor, cum ai facut tu, nu? :mellow:

Ba da, dar in limita a vreo 400 :). Oricum te dor degetele dupa ce bagi 100 de puncte de interes. Eu de exemplu am bagat o gramada de chestii prin Bucuresti (bancomate - in general BRD ca astea ma intereseaza, cluburi, baruri, restaurante din "Sapte seri"). Nu stiu exact cate am bagat (400 este o estimare) dar cert este ca nu ma mai lasa sa adaug vreun punct de interes. Si atunci am gasit o solutie "romaneasca": Daca plec sa zicem la Sinaia, copiez baza de a lui iGo in alta parte, reinitializez aplicatia, si bag puncte de interes din Sinaia. Cand ma intorc acasa, pun la pastrare baza de date din Sinaia si o pun la loc pe cea din Bucuresti.

... cui draq crezi ca-i va folosi curbele de nivel de la RO

iGo deseneaza nasol harta in 3d neavand idee despre altitudine. De exemplu serpentinele arata ca si cand ar fi intersectii. In al doilea rand, altitudinea mai e buna asa informativ sa stii ca urmeaza o rampa, o panta. E util la drum lung in cazul depasirilor.

Fac si eu pe carcotasul. Eu am tot folosit iarna asta TomTom prin Europa si am ramas cu obiceiuri proaste...

eu am pe pda 4 aplicatii pt navigatie..daca vreau sa aflu altitudinea sau o iau pe carari de munte deschid ozi explorer sau pathaway unde am harti deja calibrate pt o buna parte a muntilor din Romania...si acolo vad tot ce ma intereseaza,traiectoria,adaug POI-uri,altitudinea,directia in grade si alte balarii.

Daca harta Tomtom East Europe ar fi fost calibrata ar fi fost PERFECTA....dar daca cei de la tomtom n-au avut ce face decat sa se asocieze cu romani....uite ce a iesit...i-au lasat balta tocmai cand sa lanseze varianta beta.

De azi am si eu un pda FS N520 + IGo ;)

Routarea o face ffff repede :)

O sa zic mai multe dupa ce mai ma joc cu el

cu ce ti-a venit "default"? (accesorii gen incarcator de masina etc)

In pachet era asa:

-pda-ul ;)

-incarcator retea - cu 2 capete care se pot schimba in fct de reteaua de

alimentare (europa/state)

-cablu usb

-husa

Dupa cum se observa nu are car kit :(

sa-l stapanesti sanatos...vezi ca a aparut si route66 pt Europa de est...are interfata mult mai misto dar bucurestiul este singurul oras detaliat iar in restul oraselor sunt decat cateva strazi

Rumbu, varianta pe care ai luat-o tu este cea fara wi-fi daca nu ma insel ...

Parca Asus MyPal A636 e cel care le are pe toate, nu?

Eu m-as agita pentru un Loox N520, ala are de toate insa nu are suportul ala. Chiar o face Asus MyPal A636 13-14 milioane?

Important: E cineva din Iasi pe aici care stie de unde se poate cumpara un Asus MyPal A636 si care are si harta?

Edited by Cristist50

vezi ca a aparut si route66 pt Europa de est...are interfata mult mai misto dar bucurestiul este singurul oras detaliat iar in restul oraselor sunt decat cateva strazi

Am vorbit ieri cu cineva de la route 66 si am o veste buna daca nu chiar fff buna:

-se lucreaza la harta Romaniei - cu POI la greu si toate cele - se spera terminarea (lansarea) undeva in vara - toamna

-programatori romani - sediu in Brasov (habar n-aveam ca au si in Ro filiala - lucreaza pt toata europa de est la noi in Bv) :)

Pentru cei interesati: a aparut o noua versiune de iGo. Mai multe detalii la www.gpsmore.ro

Pe langa imbunatatiri, acum iGo vine cu harti pentru majoritatea tarilor din Europa, unele surprinzator de detaliate (Franta si Germania, de ex). Pentru Romania au adaugat ca puncte de interes o gramada de benzinarii, vreo cateva zeci de restaurante, cluburi, etc. Curios este ca s-au concentrat asupra Brasovului cu aceste puncte de interes.

N-au corectat insa unele lacune prin Bucuresti (tot ma pune sa fac stanga de pe Carol I pe calea Victoriei, desi e interzis, de ex).

"Curios este ca s-au concentrat asupra Brasovului"

poate pt faptul ca se gandesc la faptul ca apare si route 66 si .. fiind din localitate e de asteptat ca baietii (sa am scuze fetele din echipa de programatori de la ei- dar nu a fost o discriminare intentionata) sa puna ff multe pct de interes din Brasov :D

Eu am FS LOOX 720 si GPS pe bluetooth cu IGO. Merge super ok in tara, este de mare ajutor mai ales noaptea cand nu stii exact configuratia drumului. De mare ajutor in zona Clujului un pe sosea Tg Mures - Cluj se poate merge foarte repede, dar curbele nu sunt semnalizate si intotdeauna sunt in varful dealului sau dupa.

Igo 2006 nu a perfectionat problema cu sensurile unice dar a facut o multime de upgrade-uri...harta Ro are doar 7 MB in loc de 45 MB si intreaga Europa 1 GB ( o super compresie ), au introdus mai multe optiuni,POI-ui ...eu zic ca acum este un concurent serios al lui Tomtom.

Edited by Cyrus

Eu am FS LOOX 720 si GPS pe bluetooth cu IGO. Merge super ok in tara, este de mare ajutor mai ales noaptea cand nu stii exact configuratia drumului. De mare ajutor in zona Clujului un pe sosea Tg Mures - Cluj se poate merge foarte repede, dar curbele nu sunt semnalizate si intotdeauna sunt in varful dealului sau dupa.

cum arata dispozitivul? un link ai sa vad daca este compatibil cu F Look 420 ?

In general dispozitivele GPS pe BT sunt compatibile cu toate dispozitivele ce au BT. Deci 99% iti va merge daca ai BT pe FSL420.

Edited by Cristist50

Cristi nu merge. Suntem in .ro. Asa incat am luat un Asus si un Igo.

Cum sa zic ? Aleluia.

Oricum nu gasesc baterie nici pentru FS 420 nici pentru un banal laptop Toshiba. Ce sa mai zic. Ne doare in Iasi:)

Edited by radup

Mda, nasol moment. Apropo, accesorii pentru ASUS de unde luam? Aici ma refer la stylus, baterii etc ...

Sa ma gandesc . Stylus - folosim un creion iar la baterie un adapator la 24 de V. :biggrin:

Lasand gluma la o parte cred ca doar din vest. :google: ramane singura speranta.

OT: Acum vazui si eu mai atent masina tiganilor din Pisica alba, pisica neagra a lui Emir Kusturica =))

Edited by radup