Jump to content
Cyrus

Navigatie auto

Recommended Posts

Ar fi si pacat ca sa ramana rubrica asta goala asa ca m-am hotarat sa deschid un topic dedicat navigatiei auto mai ales ca a inceput sa ia amploare si la noi in tara

Eu sunt un impatimit al PDA-urilor si navigatiei si mi-am facut propriul sistem de navigatie format dintr-un PDA HP hx4700 si un GPS pe CF plus harta rutabila a Romaniei la nivel de numar de strada.Tin sa spun ca ma ajuta foarte mult...mai ales cu radarele pe DN1...zic ca merita investit in asa ceva....sincer nu costa prea mult un asemenea sistem,ceva decent cumparat de pe net te duce la max 300 EURO...decat un termometru,senzori de parcare sau plasa pt portbagaj....mai benefic ar fi un sistem de navigatie,parerea mea.

V-ati pus pe Hyundai-urile voastre asa ceva??...da bine cu bordul...am sa pun o poza cat de curand ....

cum te ajuta cu radarele ? ai marcata pozitia lor pe harta si stii tu cand sa incetinesti sau e ceva automat ?

Banuiesc ca e vorba de radarele fixe si camerele de supraveghere de pe DN1. Marchezi pozitia lor pe harta si cind te apropii o lasi mai moale.

Exact , sunt marcate ca POI ( points of interest ) si cand te apropii de ele la o distanta setata de tine te averizeaza printr-un semnal sonor...sunt valabile doar pt camerele si radarele fixe de pe DN1.

Cyrus poti sa dai mai multe detalii... eventual si poze... asa cum ai promis

poze am sa pun in weekend cand stau pe acasa ziua ,vazusem ca nu prea interesa pe nimeni navigatia si nu prea m-am obosit...

Pai ai nevoie de un PDA un GPS pe bluetooth un PDA-holder pt bord si harta Romaniei/Europei.Pt mai multe detalii viziteaza www.gpsmore.ro

ce anume ai vrea sa aflii?ca este un subiect foarte vast.

Eu zic sa iti iei de acolo Mio 168RS 64MB Integrated GPS Pocket PC la 419 $.Are si platforma de operare windows mobile,adica pe langa navigatie ai sa poti vedea filme la el,microsoft office ( word,excel,powerpoint),mp3 player, jocuri etc...aproape tot ce poti face cu PC-ul de acasa poti face si cu el...binenteles cu pretentii mai mici.

Eu in locul tau pe asta l-as lua...mai ales ca este un pret bun...asa ceva pe aici costa vreo 24 mil cu tot cu Igo-ul.

Cu software-ul pt navigatie (iGo sau tomtom) te ajut eu dupa ce iti vei cumpara jucaria.Ai grija cand il cumperi sa iti dea si un suport de masina ( care se lipeste cu ventuza pe parbriz sau de grilele de aerisire) sau sa cumperi unul separat in cazul in care nu-l ai inclus.

Am primit la firma o oferta pentru sistem gps iGo si pretul la modelul de baza care includea pda(mio 169)cu sistemul gps incorporat +incarcator auto,suport cu ventuza,card sd cu harta romaniei,totul la 2.099 ron,tva inclus.

Se poate comanda ulterior si harta pentru europa de vest sau cea de est.Din ce am vazut costul separat al cardului ce include harta romaniei ajunge cam la 800 ron,tva inclus iar pda-ul mio 169 costa 1.070 ron cu tva inclus.

Am avut ocazia sa si probez sistemul in oras si mi s-a parut foarte util si practic,atentionare vocala la depasirea vitezei legale,atentionare vocala despre directia de urmat,viteza de deplasare,usor de utilizat,meniu in limba romana,etc.

Daca nu ar fi fost asa de scump,mi-ar fi placut sa-mi cumpar asa ceva,este super util.Din ceeea ce spui tu Cyrus,ar exista posibilitatea sa ne faci rost de harta fara sa dam o caruta de bani pe ea?

te cred pe cuvant ca este folositor dar eu n-as da 850 RON doar pe harta, eu am varianta iGO-ului mai putin ortodoxa care merge super...de asemenea si hartilor din Europa de vest...si nu recomand sa se cumpere device-ul de la ei..este mult prea scump.

Asta am zis si eu ca mi se pare scump si ca daca ar fi variante mai ieftine ar putea sa ma intereseze...

Din pacate a cazut cu varianta cu PDA din state... dar am gasit la noi Asus A632 sau A636 .. la un pret acceptabil... 1.2 - 1.4k

Stiti voi ceva mai ieftin???

Daca vrei PDA cu GPS incorporat mergi pe Fujitsu Siemens n520 este foarte bine cotat si review-urile despre el sunt numai de bine.in magazine costa vreo 12-13 mil dar pe net le gasesti in jur de 10 noi sau foarte putin folosite.

Cauta pe net modelul asta si citeste mai multe despre el..,..e super.

Din ce am citit pe alte forumuri parerile erau impartite.... intre Fujitsu Siemens n520 si Asus A636 ... pe partea de design castiga n520 .. dar ca procesor e mai sus Asus.... si inca un dezanataj la n520 .. am inteles ca este fara car kit ... pe cand Asusul vine cu el....

http://www.mobile-review.com/pda/review/asus-a636-en.shtml

da mai dar la astea e nasol, ca trebuie sa le iei cu tine cand te dai jos din masina, ca altfel ramai fara....parbriz...

asta depinde de unde cumperi...daca cumperi de la noi nu prea iti dau baietii nostri car kit-ul ai sa-l vezi separat la vreo 2 milioane dupa ce vinde PDA-ul :)....eu as merge pe n520.Parerea mea...nu prea ma impac bine cu Asus-urile.

HP hx4700 si un GPS pe CF plus harta rutabila a Romaniei la nivel de numar de strada.

de unde ai luat harta romaniei? e vorba cumva despre ro.ad?

nuuu..e o tampenie ro-ad-ul...eu folosesc I-go intra pe www.gpsmore.ro pt mai multe detalii...pana acum a functionat perfect.

multam fain de tot. sa vorbesc cu ei sa vad cum merge treaba.

stii cumva daca e musai sa cumpar echipamente de la ei?

Edited by fastcarjunkie

tu chiar vrei sa cumperi softul de la ei...acelasi produs gratis nu te intereseaza? :)...preferi sa dai 8.5 mil doar pe soft?

pe mine ma intereseaza doar harta romaniei (cu sau fara bani), ce format, pe ce merge, etc. la download acolo am vazut ca e doar aplicatia, sau nu m-am uitat bine?

aplicatia este doar pt pda-uri cu Pocket PC instalat.deci iti trebuie un pda si un gps pe bluetooth sau un pda cu gps incorporat....depinde ce preferi.

deci ma intereseaza doar harta romaniei, echipamente este. are aplicatia respectiva harta?

aplicatia respectiva include si harta....acum depinde ce echipament ai daca este compatibil cu aplicatia.

Eu mi-am luat Asus A632 (vine cu tot ce trebuie - gps incorporat, incarcator priza, incarcator masina, suport de parbriz). Pe el am instalat pentru navigatie in Romania iGo. PDA-ul l-am luat de la CEL la 1300 RON, iar soft-ul... sa zicem ca m-am descurcat B)

Edited by Rumbu