Jump to content
Sign in to follow this  
kyryka

Discuri frana ovalizate

Recommended Posts

Salut tuturor! Azi a implinit masina 15000 km iar maine urmeaza sa o duc la prima revizie. Este 1.6 t gdi awd. Masina e folosita de sotie si dupa ce am mers cu ea am observat trepidatii puternice in volan pe franare dupa 90 -100 km/h. Clar discurile fata sunt ovalizate deoarece in timpul mersului am tras usor frana de mana si nu se simte nimic pe spate.

Toate bune si frumoase, sun service-ul si intreb daca au discuri sa le schimbe in garantie. Raspunsul lor este sec: la 15 000 nu le schimba pe garantie. Totusi am obtinut o incercare de intelegere de genul : vom verifica daca nu cumva exista jocuri in articulatii sau planetare strambe. 

Pareri va rog! V-ati confruntat cu probleme in service? Cum sa pun problema pe mai departe? 

Inainte de a deschide dosar de garantie (a se citi de a face gat la ei), verificati tot ceea ce inseamna franare (etrier, pistonas, placute) si anvelopele, sa nu fie dezechilibrate grosolan sau sa aiba galme.

Apoi vedeti ce e trecut in caietul de service la partea de garantii. Daca nu este specificat nimic expres, faceti gat fara probleme.

Ca exemplu personal, eu am avut schimbat kit ambreiaj si volanta pe garantie la aproape 40000km, cand toata lumea zicea ca nu are rost sa incerc, fara niciun scandal.

Salut  , nu ma mira sa vad ca mai sunt cazuri ca ale mele. 

Dupa multa vreme de nervi tocati si reclamatii facute inclusiv pe site-ul hyundai oficial  ro am decis sa mai dau pe forum sa vad daca se mai confrunta cineva cu problema asta .

O intreaga poveste trista in spate si se pare ca-i doare in pix pe toti  de la sales departament pana la aftersales inclusiv relatii cu clientii ( de unde am primit un raspuns formal la reclamatie  si cam atat) .

Eu am avut fenomenul asemanator prima data la aproximativ 8000 km parca -  masina a fost cumparata in 2018 ianuarie   . Oricum totul sta in documentele completate de service  , dupa insistentele mele  la fiecare vizita la ei .

La mine problema aparea la franare mai ferma , in jurul vitezei  de 60-50 in timpul franarii, volanul si pedala de frana trepidau sesizabil . Am mers la service-ul autorizat din Constanta si  mi-au tinut masina in teste  verificari si masurari pana s-au decis sa schimbe pe rand placile de frana si discurile . Aparent dupa schimbarea discurilor de pe fata  a disparut fenomenul .Nu mi s-au aratat cele inlocuite si nici nu am avut neincrederea necesara sa verific singur sa vad daca aveam discuri noi pe fata . Dupa inca aproximativ 8000 km  acelasi fenomen . Binenteles ca mergand iar in reprezentanta  iar am trait momente de lehamitefiind deja in apropierea pastelui  , programari nerespectate , nesimtire si lipsa de respect pentru un fraier care a dat aproape 16000 euro pe masina in cauza . Vorbim de o masina mai mult de weekend condusa doar de mine ,  sofer pe multe altele marci  in trecut si in prezent . La nici o alta masina n-am reusit sa ovalizez discurile  prin fenomenele care le prezinta ei in service cu trecutul prin balti  sau spalatul cu discurile incinse -  povesti de adormit copii . E uite ca la ei este posibil . Ar fi a 5-a masina care imi trece prin mana . Conduc la munca un logan 2017 pe care am facut deja 60000 km si a vazut saracul toate gropile posibile cu apa la drum lung  ..... franele originale  si merg struna dar mai ales ai siguranta cand franezi . 

In fine dupa multe telefoane si reclamatii , s-au decis sa le inlocuiasca iar  si citez seful  de service care neoficial mi-ar fi  spus ca raspunsul venit de la grup a fost "inlocuire directa  , nu mai masurati si verificati  , doar nu-i primul caz"  .I-am spus ..... domnule contracost   puneti-mi ceva de calitate sa nu se mai repete . Binenteles ca nu s-a intamplat  , am primit alt set de discuri in garantie  .

Si apropos a 2 a oara mai intai  mi-au echilibrat rotile , desi  erau echilibrate corect  fiindca am stat langa meseriasul care mi-a facut schimbul insa jantele de Kona de otel sunut din hartie igienica si se deformeaza foarte usor ,   ( 200 !!!!!  lei - costuri ) si m-au trimis acasa  , dupa ce masina a stat nemiscata 1 saptamana  in parcarea lor , si au spus ca asta a fost cauza .  Binenteles ca a 2 a zi m-am intors in service cu problema nerezolvata si cu bani dati degeaba . 

Ok .... au mai trecut aprozimativ 7000 km de la al 2 lea set de discuri si  iar incep sa simt ca frana nu este sigura  , deci clar ceva se intampla incep sa cred ca problema e in alta parte nu neaparat de la lotul prost de discuri  .

Sincer sunt foarte scarbit si dezamagit ca am ales aceasta masina  , nemultumiri mai sunt si altele ( pielea care  zic ei ca-i piele si care pe schimbatorul de viteze dupa 2 ani se cojeste , vopseaua care e vai soarta ei se zgarie pana la stratul subtire de chit imediat cum dai cu unghia pe ea  ... zdranganitul butoanelor din portiera daca vrei putin bas  la muzica si mai sunt si altele ). De service-ul cu care am lucrat nu mai vorbesc , intentionez sa merg de acum la al 2  lea autorizat din oras in speranta ca voi gasi acolo alti oameni cu mai mult chef de munca . Nu mai zic ca orice deplasare la service inseamana 100 km dus intors .

Acum  m-am gandit sa merg intr-un atelier mai dotat  si sa-mi testeze franele calumea  sa-mi masoare discurile si sa-mi dea un raport ceva cu care sa ma duc sa le arat "expertilor" ca este totusi o problema poate ii ajutam noi sa descopere neajunsul si sa decida grupul sa faca ceva pentru  amaratii care  le cumpara masinile .

Orice sfat este bine venit  , mai ales daca cunoasteti in Constanta  un service mai dotat pentru testele de care vorbesc . Cei de la service-ul cu care am lucrat pana acum  nu mi-au arat nici un rezultat  de teste de frana sau orice altceva in plus de fiecare data a trebuie sa-i constang parca sa-mi completeze  operatiunile efectuate in pass-ul de service si procese verbale .

COlegul  ... in cartea de garantie nu cred ca exista conditie ca nr de km sa pierzi garantia pe discuri  ,eu aveam mai multi km ca tine  la al 2 lea schimb in garantie .

O seara buna  si Sarbatori Fericite .

Tind sa cred ca este o planetara sursa problemelor.

Salut . te referi la problema mea?

Am fost azi  si am facut a 2 a revizie . 770 lei inlocurie consumabile si minunata verificare tehnica . Apoi 150 masurarea discurilor pe fata .

Am reclamat si trepidatiile care au reaparut . S-au facut masuratori si teste  ( la care paradoxal nu au constatat nimic din ce reclam eu  )  , la masuratori totul este  "in parametrii"  . Vizavi de testarea care au facut-o  in trafic am plecat si eu dupa ce mi-au spus ca ei nu au simtit nimic  la drum cu tehnicianul lor dupa mine si s-a convins , am inteles ca au testat-o in oras doar .  La franare  pe la 90 km /h  trepideaza masina , volanul si  pedala . Concluzia  poate o trageti voi . Eu m-am plictisit  de bataia asta de joc.

Mai astept 1000 km dupa care ma duc sa-mi mai ia o data 150 lei ptr masurarea discurilor   , cu speranda ca atunci  vor fi masuratorile  de asa natura incat imi vor schimba ptr a 3 a oara in 2 ani  discurile de pa fata . Si cred ca faptul ca ei le masoara dupa ce se racesc iar e o greseala , sau poate o fac intentionat .

Am cerut si eu explicatii , nu mi s-a spus nici macar ce tip de discuri pun ei  de sunt asa minunate  ci doar ca teoretic discurile sunt consumabile si se pot ovaliza din cauze externe deci teoretic ei evita sa le schimbe in garantie . Apoi in ultima instanta ca sa evite neplacerile o fac . 

Intentionez sa cer niste discuri  recomandate de ei pe care le voi plati  a 4 a oara daca va fi cazul  . 

Frumos nu ? 

On 1/21/2020 at 5:59 PM, plc said:

Salut . te referi la problema mea?

Am fost azi  si am facut a 2 a revizie . 770 lei inlocurie consumabile si minunata verificare tehnica . Apoi 150 masurarea discurilor pe fata .

Am reclamat si trepidatiile care au reaparut . S-au facut masuratori si teste  ( la care paradoxal nu au constatat nimic din ce reclam eu  )  , la masuratori totul este  "in parametrii"  . Vizavi de testarea care au facut-o  in trafic am plecat si eu dupa ce mi-au spus ca ei nu au simtit nimic  la drum cu tehnicianul lor dupa mine si s-a convins , am inteles ca au testat-o in oras doar .  La franare  pe la 90 km /h  trepideaza masina , volanul si  pedala . Concluzia  poate o trageti voi . Eu m-am plictisit  de bataia asta de joc.

Mai astept 1000 km dupa care ma duc sa-mi mai ia o data 150 lei ptr masurarea discurilor   , cu speranda ca atunci  vor fi masuratorile  de asa natura incat imi vor schimba ptr a 3 a oara in 2 ani  discurile de pa fata . Si cred ca faptul ca ei le masoara dupa ce se racesc iar e o greseala , sau poate o fac intentionat .

Am cerut si eu explicatii , nu mi s-a spus nici macar ce tip de discuri pun ei  de sunt asa minunate  ci doar ca teoretic discurile sunt consumabile si se pot ovaliza din cauze externe deci teoretic ei evita sa le schimbe in garantie . Apoi in ultima instanta ca sa evite neplacerile o fac . 

Intentionez sa cer niste discuri  recomandate de ei pe care le voi plati  a 4 a oara daca va fi cazul  . 

Frumos nu ? 

Si povestea merge si mai departe , dupa lungi tratative si reclamatii in toate directiile cica a sosit si- al-3-lea rand de discuri de schimbat  in garantie dar trebuie sa inlocuiesc obligatoriu si placutele de frana spate pe costurile mele , desi primele 2 dati nu a fost nevoie , "fiindca  e posibil sa se obalizeze iar discurile".  Cost placute frana fata 650 lei  . Fabuloasa suma de 650 lei . Deci nesimtirea nu are limite  , asta in conditiile incare problema persista datorita produsului prost . Nici unul nu-mi raspunde oficial la nici un email , stiu si ei realitatea .

Dupa parerea mea  este cea mai scarboasa experienta pe care am avut-o vreodata cu un prestator de servicii sau vanzator de produse .

Concluzia vanzare cat mai repede posibil si dracu care o mai pomeni vreodata de marca asta .