Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Sign in to follow this  
kyryka

Discuri frana ovalizate

Recommended Posts

Salut tuturor! Azi a implinit masina 15000 km iar maine urmeaza sa o duc la prima revizie. Este 1.6 t gdi awd. Masina e folosita de sotie si dupa ce am mers cu ea am observat trepidatii puternice in volan pe franare dupa 90 -100 km/h. Clar discurile fata sunt ovalizate deoarece in timpul mersului am tras usor frana de mana si nu se simte nimic pe spate.

Toate bune si frumoase, sun service-ul si intreb daca au discuri sa le schimbe in garantie. Raspunsul lor este sec: la 15 000 nu le schimba pe garantie. Totusi am obtinut o incercare de intelegere de genul : vom verifica daca nu cumva exista jocuri in articulatii sau planetare strambe. 

Pareri va rog! V-ati confruntat cu probleme in service? Cum sa pun problema pe mai departe? 

Inainte de a deschide dosar de garantie (a se citi de a face gat la ei), verificati tot ceea ce inseamna franare (etrier, pistonas, placute) si anvelopele, sa nu fie dezechilibrate grosolan sau sa aiba galme.

Apoi vedeti ce e trecut in caietul de service la partea de garantii. Daca nu este specificat nimic expres, faceti gat fara probleme.

Ca exemplu personal, eu am avut schimbat kit ambreiaj si volanta pe garantie la aproape 40000km, cand toata lumea zicea ca nu are rost sa incerc, fara niciun scandal.