Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Kosimin

Senzori tpms

Recommended Posts

Salut am o intrebare, care ma macina de ceva timp si poate a gasit cineva o rezolvare la aceasta chestie care este putin enervanta

masina initial a venit cu jantele originale pe 17'' care au bineinteles si acei senzori de monitorizare, ma rog.. acum a venit sezonul de iarna si am montat jantele de iarna care nu au acei senzori 
(nu m-am zcarcit..pur si simplu am crezut ca nu sunt musai asa importanti iarna cand nu circul prea des) in fine, intrebarea este: Cum se poate dezactiva sistemul tpms (fara scoci negru lipit in pictograme sau sa ma duc sa cumpar saraciile alea) o siguranta..releu..un fir taiat ... cum? 

20191103_164644.jpg

20191027_113039.jpg

Edited by Kosimin

Si eu circul la fel iarna,tot cu becul aprins.Nu-mi bat capul cu ei.Oricum am vazut că s-au ieftin grav.In 2017 erau destul de scumpi.

Edited by ioonell
  • Thanks 1
  • Haha 1

Nu se poate dezactiva. Circuli cu martorii aprinși sau investești în setul de tpms pentru rotile de iarna. 

Cu stima.

• Sad 1

Dar mașină știe de 2 seturi de senzori?

La dab mi-a zis un electrician că trebuie mașină învățată cu noii senzori când se schimba rotile. Adică nu te mai poți duce la orice vulcanizare ci trebuie mers mereu la reprezentată si costuri adiționale de 2 ori pe an. Altă dată altul de la dab zicea că mașina știe de 8 senzori..deci...?

Motivul pentru care nu am luat nici eu senzori la rotile de iarna e că nu îmi e clar ce senzori știe mașină fără plimbare la service mereu...

• Haha 1

Daca nu știe va învăța. Am rotile mașinii cu anvelope de vara și senzorii originali, iar pe rotile de iarna,după două ierni in care am mers cu martorii aprinsi am pus senzori de pe ebay. Funcționează perfect. Au fost văzuți de calculator chiar mai repede decât cei originali.

Cu stima.

• Thanks 1

La Autosoft senzorii sunt la 179 ei bucata, pe Aliexpress iei un set complet la banii astia. La pretul asta, daca nu au depozit in UE, in mod normal daca sunt vamuiti se adauga tva-ul de 19%  si o taxa a vamei de cca 20%. La o unitate multimedia prin vama, de ajunge la un cost aditional de cca 35% deci, ar ajunge la un cost pe 4 bucati de 250 lei. Rezonabil fata de peste 700 lei luati din RO!

• Thanks 1

Dar o data ce sunt programați și cei de iarna mașină va ști de toți cei 8 senzori sau la fiecare schimbare de roti trebuie mers in service și reprogramat calculatorul de bord ?

Nu trebuie reprogramat nimic, au gasit aia din service o chestie de luat bani de la noi. Vezi ce zice mai sus Ulysse, nu pare sa fi mers la reprezentanta!

37 minutes ago, Chevy said:

Nu trebuie reprogramat nimic, au gasit aia din service o chestie de luat bani de la noi. Vezi ce zice mai sus Ulysse, nu pare sa fi mers la reprezentanta!

ca dar pe bord e presiunea pentru fiecare din cei 4 senzori..credeam trebuie să știe ce senzor e pe ce roata

Asta o face sistemul automat, el primeste informatia de la fiecare senzor si cred ca este 'invatat' deja de programatori sa stie unde la ce roata este senzorul care trimite informatia. Asta cu invatatul e vrajeala, cand inversezi rotile dar tot iti arata presiunea, cine le spune ca le-ai inversat? Gargara de service din Romania. Ok, pot fi senzori care sa nu fie compatibili cu masina dar, asta e o alta discutie. 

i30-ul are alt sistem de monitorizare decat Elantra, are valve normale si in bord nu arata ca la noi fiecare roata ci o informatie generala!

La capitolul asta, Elantra este si peste Bmw X3 model 2014, si la asta se aprinde in bord doar indicatorul de presiune scazuta dar nu stie sa spuna si care dintre roti are probleme. Deci, suntem mai tari decat Bemveistii :p

Edited by Chevy
  • Haha 1

https://www.autodoc24.ro/mobiletron/13722495?search=MOBILETRON senzor, sistem de control al presiunii pneuri (TX-C002)
din ce am investigat eu acesta ar fi un senzor care se potriveste cu elantra 2019.
Eu am platit 800 si ceva ron pe senzorii recomandati de reprezentanta. Ca fraierul. Si nici nu sunt originali hyundai, ci alcar.

Nu cred ca daca schimbi rotile intre ele computerul de bord va sti pozitia fiecarei roti, respectiv ca ai pus roata din stanga in dreapta si invers.

Da, corect rotile le invata singur dupa aprox 100m parcursi... oricum sunt o tampenie aceasta monitorizare activa a presiunii. Atunci cand faci pana oricum faci pana si ex audi, vw sau mercedes... se aprinde doar martorul de roata si atat.... nu astia de la elantra&co au vrut sa ne arate ca poate pe fiecare roata sa ne arate presiunea... de parca conteaza (oricum verif8c presiunea o data la 1 luna):whistling:

Am sa caut modulul in bord si am sa ii scot mufa... sa vedem raspunsul (banuiesc ca nu voi lua foc in mers)

Pentru Elantra 2016 ce senzori pot cumpăra ?

Nu cred ca este o tampenie monitorizarea . Avand o presiune corecta elimini uzura anormala a anvelopelor precum, un consum mai mare si multe altele. Plus cand iti trage stanga sau dreapta vezi imediat care roată este mai moale, nu stai sa le verifici pe toate.

Senzori se iau din china fara probleme.

Masina stie care roata este, chiar daca le schimbi intre ele zilnic, nu se seteaza nimic, care este roata stanga dreapta fata spate.

Lectura http://www.e-automobile.ro/categorie-electronica/134-presiune-aer-anvelope-roti-tpms.html

Edited by basti77

5 hours ago, Chevy said:

Asta o face sistemul automat, el primeste informatia de la fiecare senzor si cred ca este 'invatat' deja de programatori sa stie unde la ce roata este senzorul care trimite informatia. Asta cu invatatul e vrajeala, cand inversezi rotile dar tot iti arata presiunea, cine le spune ca le-ai inversat? Gargara de service din Romania. Ok, pot fi senzori care sa nu fie compatibili cu masina dar, asta e o alta discutie. 

i30-ul are alt sistem de monitorizare decat Elantra, are valve normale si in bord nu arata ca la noi fiecare roata ci o informatie generala!

La capitolul asta, Elantra este si peste Bmw X3 model 2014, si la asta se aprinde in bord doar indicatorul de presiune scazuta dar nu stie sa spuna si care dintre roti are probleme. Deci, suntem mai tari decat Bemveistii :p

Vrăjitorii de la reprezentante încearcă să ne mai bage puțin mana in buzunar. Am schimbat rotile (echipate cu tpms din China) intre ele și le vede la fel, fiecare la locul ei. Avem sistem tpms activ cu senzori interni.

1 minute ago, ulysse said:

Vrăjitorii de la reprezentante încearcă să ne mai bage puțin mana in buzunar. Am schimbat rotile (echipate cu tpms din China) intre ele și le vede la fel, fiecare la locul ei. Avem sistem tpms activ cu senzori interni.

Când am fost la DAB as schimb rotile fata spate electricianul s-a dus cu un aparat pe la roti și avea afișat pe el ce roata e de la mașină

Deci e vrăjeală și mașină de fapt vede că are senzori pe roti ? De ce nu ar citi senzorii la alta mașină când mergem bara la bara...și tot nu înțeleg partea cum știe ce roata are acel senzor. Când îmi intră un cui și pierd cate puțin din presiune as vrea sa știu ce roata este nu sa le iau prin verificare pe fiecare ...

9 minutes ago, mradu said:

Când am fost la DAB as schimb rotile fata spate electricianul s-a dus cu un aparat pe la roti și avea afișat pe el ce roata e de la mașină

Deci e vrăjeală și mașină de fapt vede că are senzori pe roti ? De ce nu ar citi senzorii la alta mașină când mergem bara la bara...și tot nu înțeleg partea cum știe ce roata are acel senzor. Când îmi intră un cui și pierd cate puțin din presiune as vrea sa știu ce roata este nu sa le iau prin verificare pe fiecare ...

Senzorii altei mașini nu îi vede, doar sa fie două mașini identice (Elantra cu aceeași echipare). Ei funcționează la o anumită frecventa 433 Mhz. Elantra are tpms activ cu senzori interni - se pare modern. Germanicele au tpms pasiv mai învechit. Senzorul ABS numără rotațiile fiecărei roti; daca una are alta valoare, o considera anomalie și aprinde un martor in bord. Noi avem doi martori.

Pentru Elantra 2016 pot folosi senzorii din linkul de mai sus ?acolo scrie până la Elantra 2022 fac și pt model2 viitoare :))

nu mai știu modelul senzorului ...Abia am reușit să fac rost de el acum 2 ani ...secret bine ținut de service 

4 hours ago, hyundai_owner19 said:

https://www.autodoc24.ro/mobiletron/13722495?search=MOBILETRON senzor, sistem de control al presiunii pneuri (TX-C002)
din ce am investigat eu acesta ar fi un senzor care se potriveste cu elantra 2019.
Eu am platit 800 si ceva ron pe senzorii recomandati de reprezentanta. Ca fraierul. Si nici nu sunt originali hyundai, ci alcar.

Nu cred ca daca schimbi rotile intre ele computerul de bord va sti pozitia fiecarei roti, respectiv ca ai pus roata din stanga in dreapta si invers.

Se pare că sunt și pentru HYUNDAI Elantra Sedan (AD, ADA) (Anul de construcție 02.2016 - ..., 150 CP, benzina) . 

Am cumpărat și montat deja. Funcționează perfect, au fost văzuți de calculatorul mașinii chiar mai rapid decât cei originali. 

Cod 52933- f2000, 433 Mhz.

De pe ebay.  

4 Pcs Tire Pressure Sensor 433 MHz 52933-F2000 For Hyundai Elantra, i30, Kona

• Like 2

On 11/19/2019 at 9:41 PM, basti77 said:

Eu am in lista de cumpărături asa ceva. I

RON 159.62 | 4PCS Car TPMS Tire Pressure Monitor Sensor System for Hyundai I30 2018 2019 for ELANTRA 2015 2016 kia
https://s.click.aliexpress.com/e/54MTwyKk

E acelasi produs cu mai multe part numbers? Sau aici e vb doar de D4100

Part Number: 52933-D4100 52933-F2000 52933D4100 52933F2000 

Daca e tot F2000 pare a fi acelasi model ca cel pus de ulysse de pe ebay dar mai ieftin