Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
costin i30

nu se mai schimba directia fluxului de aer

Recommended Posts

Am un i30 benzina, 1,6 din 2008, modelul pentru Finlanda, Ieri am constatat ca nu mai pot schimba directia aerului de ventilatie. A ramas pe pozitia de aerisiere pe sus, pe la parbriz. Nu pot sa mai dau aerul prin lateral sau pe jos. Ledurile de la butoane se aprind cand le apas, dar aerul vine tot pe sus. Deci nu cred ca e din butoane. Vreo idee? S-a mai confruntat cineva cu treaba asta? 

Mentionez ca inainte, cand schimbam fluxul fin pozitia "sus parbriz/dezaburire" la o alta pozitie "grile laterale-centrale" sau pe "jos" se auzea un bazait in stanga bordului. Am banuit eu ca e in zona panoului de sigurante. Acum acest bazait nu se mai aude...

Edited by costin i30

Am dus eu i40`u meu la dealer pentru constatare si mi-au spus  ca este un actuator amplasat in bord, care nu executa comenzile primite de la butoane. Intr-o alta zi, am fost la ei si mi-au schibat acel actuator. Acum zic eu ca merge cum trebuie.

inca o chestiune... la mine daca apasam butonul de auto, isi facea treaba unitatea de climatizare. doar daca apasam eu pe butoane, nu imi lua comenzile, desi se aprindeau ledurile.