Jump to content
Sorin.L

Cand se schimba distribuția

Recommended Posts

Buna seara,

Am un santa fe 2003, sm 2.0 diesel 4x4, cu transmisia pe curea.

Cand trebuie să schimb distribuția va rog, stie cineva?

Sigur-sigur transmisia este pe curea? Pentru ca ar fi prima de acest fel, pana si Accentul meu de 1.5 are distributia pe lant. La modelul meu, diesel (cu lant), producatorul recomanda inlocuirea la 120.000 km, iar la benzina (curea) la 90.000 km. La benzina nu stiu daca este chiar obligatoriu acel interval, inclin sa cred ca da, dar la diesel toti mecanicii mi-au spus ca se inlocuie cand incep sa se auda zgomote specifice, sa piarda din putere, etc, deci nu e chiar 120.000 km, mai depinde si cum e condusa si in ce scopuri. Acum am 154.000 km / 12 ani si nici vorba de inlocuire, distributia rezista, vorba reclamei.

Da motoarele VM au distributie pe curea, si la SF si la Tucson. Vorbim de RA 420 SOHC.

Edited by dvoncu

Multumesc, acum stiu :cheers: Desi e adevarat, inca nu-mi cred ochilor: diesel + curea ? E doar un necaz dupa mine, profanul.

Dar ce curea e aia mai nene, ca a mea de accesorii abia rezista la un AC, pompa si alternator. Nu intreb cat costa aia de la distributie, a mea stiu ca necesita un rinichi de fiecare data cand trebuie si intinzatorul si rola (si de obice tre' toate) ... De-asta nici nu mai am rinichii in regula, am trecut la ficat ... 

Cu scuzele de rigoare, curelele de la masinile mele diesel, care e adevarat ca nu au onoarea sa fie Hyundai, se schimba la 210 mii de km.

La distributiile cu viata scurta, riscurile sunt asa de mari versus costul schimbarii, ca nu trebuie sa te gindesti prea mult ...

Distribuția o schimbi, automat după ce cumperi mașina, sau la un interval de 6 ani sau 60.000 km! Vezi ca la SF1, în kit-ul de distribuție  o sa ai nevoie de doua role nu una, la cea întinzătoare, eu nu am știut și una am refolosito! Spor