Jump to content
marius.zadara

Codul rutier pe (ne)inteles tuturor

Recommended Posts

Posted (edited)

OK, as vrea sa vad ceva pareri despre vinovatul care a produs acest accident si daca se poate face o petitie. Dupa umila mea parere, am mai spus-o, cel care depaseste limita legala e direct raspunzator de accident. In minte imi vina acum accidentul de la fantana Miorita cand unul schimba banda si altul moare lovindu-l cu peste 140 km/h...:

Trebuie schimbata legea, condusul agresiv, condusul cu viteza, esti singurul vinovat! Nu poti da vina pe unul ca nu se astepta ca tu sa circuli cu 180 cand limita e 100...

Edited by uko

Posted (edited)

Si cu 50 daca venea, tot nu-l vedea, judecand dupa ce manevre face inainte de accident.

Pur si simplu la condus suntem varza ca si popor si asta din cauza autoritorilor care se comporta ca si o fabrica de permise. Oare cand o sa intelegem ca o masina, in mainile unuia nepriceput sau fara abilitati, se transforma intr-o ARMA

Edited by akon

Posted (edited)

Posibil insa in alte tari vinovat iesea vitezomanul. Limitele de viteza nu sunt facute ca sa faca pe plac cuiva ci ca sa fie respectate. Legea trebuie sa fie foarte dura, amenzile foarte mari si legea sa se aplice tuturor, fara pile, relatii si sisteme mafioate. Ca iar imi vina in minte beizadeaua lui gino iorgulescu care circula cu 240 km/h in oras, beat si drogat, a omorat un tata a doi copii, de doar 24 ani. si l-a scapat internandu-l in italia de 3 ani... te pomenesti ca si ala e nevinovat... inca se judeca dar "saracul" ce traume trebuie sa fii trait, sa li se faca mila de el judecatorilor...

Edited by uko

Nu prea inteleg, cum adica "Posibil insa in alte tari vinovat iesea vitezomanul" ? Vitezomanul are partea lui de vina, insa primul care a gresit este cel care nu s-a asigutat. Si nu atat de mult este vinovat pentru ca nu s-a asigurat - chestie amendabila chiar si la noi, in RO - cat faptul ca toti - da, toti, inclusiv persoanele de fata - NU facem un film cand ne uitam in stanga si in dreapta, ci facem o POZA de moment in baza careia luam decizia "go / no go". De aceea si atata de mult accidente cu motociclete/xxx-pede, in fractiunea de secunda cand am intors capul dupa ce am facut poza ele deja poate ca au si parcurs distanta pana la noi, eventual chiar si depasit, iar de aici nenorociri. Plus ca sincer acum, dupa 90 km/h se rupe firul inclusiv marilor soferi defensivi ai tarii asteia, asa ca despre ce mai vorbim?   

Respectivul sofer a luat o decizie proasta, dar cati nu am patit-o macar o data? Hai pe bune acum, lasati romanismele la o parte si recunoasteti, e primul pas spre izbavire. Lasati superioritatea asta specific romaneasca, ca noi suntem tari si mari la orice practic si toti din jurul nostru gresec, ca nu tine ... pe bune, recunoasteti-va intai limitele voastre ca pe urma sa le hotarati voi pe-ale altora. 

Morala: Mi se pare un caz clasiv de poza si nu film cand a facut manevra cu pricina. Prin faptul ca a facut atatea manevre doar demonstreaza ca era constient de pericol si de masinile de pe strada, dar nu a putut calcula momentul optim. 

Concluzie dupa mine: daca soferul SUV-ului nu este gasit baut la volan, respectivul individ are vina de a nu se fi asigurat temeinic la intrarea pe un drum public. Chiar si 50 km/h de ar fi avut SUV-ul, tot praf l-ar fi facut, insa asta il exonoreaza de vina macar morala de a nu fi respectat viteza - dar si aici, doar cu niste camere omologate se poate demonstra, eventual dupa acul vitezometrului din bordul sau, etc.

Complicat oricum, de aceea ma folosesc de ocazia oferita de HC pt a reaminti un proverb clasic romanesc adaptat contextului actual: asigura-te de zece ori si schimba directia o data. 

Posted (edited)

Hai sa iti explic ca mai trebuie sa cresti putintel :)  desi tot eu am lansat sloganul "adaugati 2 secunde in plus cand va asigurati peste cele pe care le acordati inainte din obisnuinta":

Cu toare astea TREBUIE schimbata legea! Cine circula cu viteza excesiva TREBUIE sa fie raspunzator pentru accident. Majoritatea soferilor se uita dupa masini in zona 50-60 in oras, 90-100 afara. Cand circuli cu viteza dubla asigurarea daca mai e si facut putin in pripa, e gata. Uite aici exemplu cu un motor, cel care provoaca "accidentul" - accident e numai cand are loc un impact, autovehiculele nu s-au lovit - e motociclistul. ala degeaba s-a uitat in fata, nu a vazut nimic, si a parcat. ca nu s-a mai uitat inca o data in fata, asta e. ala a facut 2 secunde de la curba pana la impact. Ochiul soferilor obisnuiti se adapteaza la traficul normal, nu la rachete. In america cu o filmare ca asta nu mai vezi permisul 5 ani:

comentariile taranilor de acolo sunt: uite ma la taranul asta, ^*(*(&(*9    ...  tot ala era taran ca celalalt circula cu 250 pe sosea...si nu a vazut racheta    CONDUS DEFENSIV! Orice sofat agresiv trebuie pedepsit aspru. Pe o strada ingusta, vis a vis de o scoala, masini parcate pe ambele parti, speed bumpere si dau sa ies de pe straduta, ma uit in stanga si aud o racheta...era a 2 a turata la maxim, cca 90 km/h, limita era de 30. Eu aveam cedeaza, l-am lasat evident, eu l-am vazut, dar daca venea altul care intra usr in intersectie iesea macel. 90 km pe ora in oras, unde limita e 30???? L-am oprit la prima intersectie si l-am intrebat daca e sanatos la cap sa circule cu 90 acolo. el: aveam 50.   In primul rand ca nu sunt dobitoc si stiu sa apreciez o viteza, apoi minte cu M mare si oricum si 50 la limita de 30 si tot era rau. la 81 km pe ora trebuia sa ramana legal pieton timp de 90 zile. Insa e nimic toata, pentru asa ceva trebuie sa ramai 3 ani minim. Si masina casata. Altfel degeaba

Edited by uko

Eu cred ca în majoritatea cazurilor de accidente între mașini sunt mai mulți vinovați de facto. De cele mai multe oriu nu-i suficient un infractor sau un căscat, ci amândoi. Cu excepția loviturilor din spate când clar e vina celui din spate. 

Posted (edited)

Da, corect, amandoi sunt de vina...dar nu se poate sa circuli ca racheta si sa speri ca celalalt e vinovat si tu nu ai nici o vina. Si la loviturile din spate au lipsa de onoare...am avut 2 cazuri in care s-au oprit la milimetru si in loc sa recunoasca ca erau prea aproape...au intrebat: ce asa frana? de parca franasem fara motiv si era vina mea, nu a lor ( chiar si daca franam fara motiv tot ei erau de vina, dar zic si eu asa...)....generatia asta are impresia ca e fara greseala si paseaza greseala celorlalti

Edited by uko

Eu cred ca SUV-ul depasea Loganul care apare mai tarziu. Si nu stim cate masini mai depasea in spatele Loganului. Astfel ca cel cu Golful si-a calculat ca are timp sa se bage pana ajunge Loganul la el, dă să plece, se uita instinctiv in dreapta pentru confirmare (cum am face toti) si ne trezim ca SUV-ul (pe care nu il vede initial din cauza unghiului in care se afla) e fix in botul lui. Cam asa vad eu dinamica aici. Din pacate pentru toti, Golful e singurul vinovat. Restul sunt doar scuze si circumstante. Daca era o ambulanta sau politie in misiune in locul SUV-ului, nu mai exista niciun semn de intrebare de genul impartirii vinovatiei. Si nu va suparati: voi cand depasiti, nu accelerati pana la limita sigurantei astfel incat sa reveniti cat mai repede pe banda voastra? O faceti instinctiv, cu atat mai mult cu cat nu esti bombardier, la nivel de subconstient, cauti sa revii pe banda ta cat mai repede. Si calci pedala, sa inchei depasirea. Deci oricare dintre noi am fost cel putin o data (daca nu suntem chiar in mod constant) in postura SUV-ului. Nu cu 150, dar 100 la ora sunt la fel de multi, iar rezultatele sunt foarte similare. Si nu-mi spuneti ca nu aveti 100 in depasire pe un drum de genul, ca nu va cred. Se vede pe sosea.

Deci faptul ca incalci o lege ( depasesti limita legala de viteza) are o scuza ca vezi doamne vrei sa inchei depasirea? Din moment ce ai incalcat legea esti cel putin pe jumatate vinovat. Iti garantez ca in state cu filmarea aia un avocat il scoate vinovat pe cel cu jeepul. In rest da, ala cu jeepul depasea tot cu 180 km/h ca se credea smardoi...  e posibil ca in spatele daciei sa fi fost un autobuz si din cauza asta nu a vazut ( evident a incalcat o lege esentiala ca atunci cand o masina cu gabarit mare iti blocheaza campul vizual, e posibil sa ascunda ceva in lateralul ei: 

).   Repet legea TREBUIE schimbata. Esti vinovat cand umbli ca racheta. O sa caut cazult cu motocicleta din germania care zbura cu vreo 200 in oras, e lovita si e scos vinovt

Posted (edited)

O sa incep cu exemple sa intelegeti o data ca legea trebuie sa fie dura si sa se aplice! In irlanda un motociclist a fost dat in judecata ca a mers cu 157 km/h in afara orasului... a pledat vinovat si astfel sentitnta i-a fost redusa la doar 20 luni fara permis si 200 ore in folosul comunitatii: A rider has been banned from driving for 20 months and sentenced to 200-hours unpaid work after pleading guilty to riding at a speed of 135mph on May 30 of last year.   https://www.motorcyclenews.com/news/2017/may/motorcycle-rider-caught-speeding-/

Inca in romania observ ca legea e o joaca si vitezele mari care pun in pericol viata altora par o joaca in mentalitatea multora. Revin cu mai multe exemple....

cel mai simplu cred ca pot spune ca atunci când un șofer depășește viteză, își încalcă obligația de a asigura un trafic civilizat si sigur față de ceilalți șoferi care circula pe acelasi drum cu el. Asta înseamnă că șoferul îi pune pe alții în pericol. Cu toate acestea, există și alți factori care pot contribui la accident. În acest caz, ambii șoferi ar putea fi parțial vinovați.

Sau condusul agresiv, peste limita de viteza se considera neglijenta care pune in pericol viata celorlalti participanti la trafic:  Here's another way of thinking about negligence: A driver must use reasonable care to avoid injuring other motorists, passengers, or pedestrians. If a driver is not reasonably careful, and someone is harmed as a result, the driver (and the driver's car insurance carrier) can be financially liable for that person's injuries and other losses (damages).   Asta trebuie sa se schimbe si in legislatia romaneasca. Nu se poate sa circuli cu 2x viteza legala si sa crezi ca esti nevinovat...

Edited by uko

Putem sa nu deviem discutia spre exemple din tari cu INFRASTRUCTURA RUTIERA si sa nu comparam cu drumuri de plimbat calul ce avem noi? E imposibil in Ro sa respecti viteza legala! A nu se confunda cu un condus agresiv si alte scheme in trafic! mi-as dori si eu drumuri pe care pot merge linistit cu 100-130 si sa fiu taxat in consecinta daca depasesc viteza legala!

Sunt de acord cu ceea ce spune colegul mai sus, in depasiri, in majoritatea cazurilor ii dau blana sa termin cat mai repede.

In romania e imposibil sa circuli corect ... dar nu din cauza infrasturcturii neaparat... ci a unor participanti la trafic. In clipa in care depasesti, el circuland cu viteza maxima legala, iti asumi ca orice eveniment se produce e cel putin jumatate din vina ta deoarece nuu respecti legea. Mi se pare hilar cum se justifica in romania incalcarea legilor. eu trebuie sa depasesc, dar nu suunt vinovat daca circulam cu 180 depasind coloana de masini ca si cum nu existau...

Trebuie sa iesiti din tara, sa vedeti cum se aplica legea si cat te ustura si apoi veti invata sa circulati normal. Nu sa gasiti justificari puerile pentru a incalca legea. Icalci legea? Raspunzi!

Nimeni nu raspunde sau nu vrea sa raspunda in tara asta, vrea doar sa aiba drepturi.

In america limita pe autostrada e de 90 km/h, de exemplu.

Posted (edited)

Care credeti ca stiti ce e aia civilizatie in trafic, vizionati...se poate si fara smecherie si fara claxoane si fara impins de la spate si fara "ce ba ti-ai luat sosea?" etc etc a , da si fara depasiri de viteza. :)

Imi aduc aminte ca practic am obligat un prieten sa se uite...la final a zis doar ...da, o alta abordare a traficului...  majoritatea ati vazut numai exemple negative pe sosele si credeti ca aia e normalitatea.

Edited by uko

In state este ~110(70mph), în Canada 100 dar până la 115 nu te opresc. In Eu știm toți.

Ideea este că în niciuna din țările astea nu am fost nevoit niciodată să depășesc, despre ce vorbim??

Posted (edited)

depinde de stat...60-65 e uzual... nu ai fost nevoit sa depasesti dar ai simtit nevoia sa faci pe viteazul cum facea ala cu jeepul din video? una e ca depasesti 10 km in plus, de obicei nu te opreste daca mergi cu coloana, daca mergi singur (sosea libera) te opreste . Si alta e sa mergi cu 180 e o sosea amarata care nici de 90 nu e...aici vreau sa ajung. Cand conduci ca un dement, ESTI VINOVAT! Legea trebuie schimbata!

PS: ce ala cu jeepul a fost nevoit sa depaseasca ? sau a depasit voit? si cu asa viteza? cam ce crezi ca se intampla in state daca il vedea politia?

Edited by uko

@uko: te rugam, lasa-ne cu exemplele tale cu America sau alte tari care au infrastructura, si, in loc de asta, reciteste ce am scris. Tu iei povestea si o pui in alta lume. Noi iti spunem ca la noi in tara, din cauza multor limitari (infrastructura, vizibilitate, masini, creier etc.), cazul de mai sus ni se poate intampla oricui la 90 la ora, tu o arzi singur ca vina e a aluia care avea 180. Ala nu avea 180, avea cam 140 zic eu, dar sincer, nu am urmarit nicio stire legata de subiect, e posibil sa se fi spus deja clar cu cat circula, deci nu insist.

Ce vreau sa spun e ca e irelevanta viteza. Dinamica intreaga a generat accidentul, cu vina aproape exclusiva a Golf-ului. Indiferent de viteza cu care circula ala. Si daca drumul era de 100 si el avea 95, accidentul tot avea loc. Cu alte daune, desigur, dar tot se intampla.

Posted (edited)

Am venit ieri de la Mangalia, mergeam cu 67km/h printr-un sat, incalcam legea flagrant.

Cine credeti ca imi dadea flashuri din spate, ca merg prea incet? Un TIR ....

Edited by Cristist50

Posted (edited)
19 hours ago, Alex. said:

Ce vreau sa spun e ca e irelevanta viteza. Dinamica intreaga a generat accidentul, cu vina aproape exclusiva a Golf-ului.

Mare greseala, inseamna ca inca nu intelegi traficul...viteza te face cel putin pe jumatate vinovat. Ce legaura are infrastructura cu faptul ca in america circuli linistit pe 7 benzi si aici ai una singura si circuli cu 180? E greu sa circuli regulamentar? daca raspunsul e da...inseamna ca legile sunt prea blande si repet...mi se pare fascinant cum romanii incalca legea si isi gasesc tot felul de scuze si li se pare banal ca unul circula ca racheta si...au impresia ca nu au nici o vina. doamne...

totusi mai e o speranta, comentariile celor care au vazut video sunt pertinente:

"fata de viteza celorlalte masini, individul ce circula pe drumul prioritar pare ca este in curs de decolare."

"La ce viteza avea cel cu SUV-ul ma intreb cati l-ar fi observat (presupunand ca era in depasire)."

Trebuie sa fii raspunzator pentru actiunile tale. Nu poti sa circuli ca racheta si sa pretinzi ca tu esti fara pata. Legea trebuie sa fie dura cu soferii vitezomani si agresivi, mai ales pe drumurile publice cand pun in pericol viata altora

Edited by uko

21 minutes ago, Cristist50 said:

Am venit ieri de la Mangalia, mergeam cu 67km/h printr-un sat, incalcam legea flagrant.

Cine credeti ca imi dadea flashuri din spate, ca merg prea incet? Un TIR ....

Pai crezi ca domnii de mai sus nu ti-ar fi dat? Daca nu dadeau, te depaseu cu 100 in oras ca nah, se poarta si daca le sarea un copil in fata, el era de vina ca nu i-a vazut / nu s-a asigurat

Posted (edited)

Ca sa nu mai vorbim de aprecierea vitezei. Auzi...140 lol... am facut o analiza video, video la 30 fps ceea ce inseamna 0,033 secunde pe frame, are 5 frameuri de cand apare si pana la impcat, o distanta aproximativa de 10 m inseamna 0.165 secunde pe 10 m. Inmultit cu 100 ca sa aflam in cate secunde facea 1 km inseamna 16.5 secunde, aproximativ. Rezulta cca 218 km/h. Sa zicem ca am gresit eu ceva, nu am apreciat corect etc..180 tot avea. Ala e un criminal care trebuie sa infunde puscaria! Asa trebuie sa fie legea. masina se confisca si se striveste, puscarie si amenda 50 000 euro. LAtfel o sa ne tot omoare zmeii

PS: reportajul spune ca :" producerea unui accident rutier în comuna Timișești. ".... daca era si in comuna unde limita e de 50, ala e un criminallll.!!! Si poarta toata vina! Contrar opiniilor expertilor de aici...  permis suspendat 10 ani, puscarie, confiscat masina si amenda de 50 000. Asta merita

Edited by uko

Esti expert la a scoate expresii si propozitii din context. Eu renunt. Nu ma dau mare cocos, dar ma descurc cu volanul, avand multe sute de mii de km cu incidente minime, in oras, la viteze infime, si doar unul din vina mea. Ia-ti teoriile, care, poate nu m-am facut inteles, sunt corecte, insa nu 100% singurele aplicabile (adica invata sa mai auzi si gurile altora ce zic), si incearca sa nu ti le indesi in mintile altora cu orice pret. Asta denota alte chestii, care nu tin de abilitatile de sofer. Si nu, nu e cazul sa tragi concluzii legate de interlocutori, intelegem traficul, suntem traficul, supravietuim in el, nu am dat tara fara 7 benzi pe alti unicorni samd.

Numa' bine, rau la nime'!

• Like 1

Posted (edited)

Nu comentez mai mult, cine vrea sa invete ceva, bine cine nu....am mai spus-o... pe limba lui moare. Uite alt caz, daca citesti comentariile te intrebi de unde apar atatia tampiti: https://fb.watch/dv1kC89G6k/

Atentie, accidentul e tulburator, nu e recomandat minorilor... pareri ? cam tot despre viteza e vorba....si imbecilitate si lipsa de inelegere a condusului defensiv cu gandul la a te proteja pe tine inainte de toate. Ce dezastru e in echipa nationala de fotbal dar ce dezastru e in generatiile care vin din spate si au permis de conducere...

Edited by uko

Deci se dau 2 tineri, unul are permis de ...2 luni, i-au luat parintii un bmw...el circula cu peste 180 km/h si pierde controlul, se rastoarna de nu stiu cate ori si amandoi...trec pe lumea cealalta. Intrebare acum va rog, soferul furase masina parintilor inainte de a avea permis, a fost urmarit de o masina de politie si a lovit niste masini in trafic, i se face dosar. Cu toate astea da de permis si are voie sa conduca. Ce tara e asta in care unul pe la 17 ani dovedeste ca e labil psihic si conduce fara permis, are si dosar, dar trece testul psihologic si are dreptul de a da examen ( cu sau fara interventii)... https://observatornews.ro/eveniment/o-fata-si-un-baiat-de-18-ani-au-murit-intrun-accident-cumplit-in-dolj-tanara-a-fost-aruncata-din-masina-dupa-impact-477448.html

Posted (edited)

Am postat aiurea ...

Edited by Cristist50