Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
marius.zadara

Led buton avarii

Recommended Posts

Led-ul care ilumineaza butonul de avarie mi s-a ars. Stie cineva ce cod are butonul pentru a-l putea comanda si cum se poate inlocui (fara a segmenta motorul)? Multam'

Codul nu l-am aflat, insa pretul da: 95 RON la un magazin specializat in piese Hyundai... Scump dom'le, scump, iar in lipsa codului nu stiu daca in vreo alta parte era mai 'eftin :(

Oricum nu se poate inlocui doar led-ul, ci tot butonul :censored:

Credeti ca pot salva niscaia gologani inlocuindu-l singur? Cum ar trebui procedat pentru a da jos masca aia 2 DIN? :dontknow:

Am inteles ca vrei sa schimbi becul de la avarii. Pai trebuie sa dai jos masca de la casetofon si apoi pe spate se scoate modulul ceasului cu cele 2 butoane, modul prins cu niste cleme. Masca de la radio se desface cu o cartela/card de plastic la inceput ca sa nu zgarii bordul, apoi cu o surubelnita. Ca aici http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=11600&page=3

In legatura cu injectoarele, n-ai de lucru?

Ai intrebat cum se da masca jos. Eu am desfacut modulul ala acum vreo 6 ani dar doar pentru ca aveam un greier si credeam ca e de acolo, nu mai tin minte cum era ledul ala. Totusi daca trebuie inlocuit tot modulul il poti gasi si la dezmembrari. Scuze ca n-am inteles prea bine ce ai vrut sa intrebi.

Am intrebat pentru ca mi-e teama sa nu raman fara ... :( Atat imi mai trebuie si dorm in portbagaj ... Din pozele online nu pare sa se inlocuiasca doar ledul ala, de-aia am si ramas surprins (placut), sperand sa nu dau 95 RON pt un amarat de licurici. O sa revin oricum cu impresii inainte si dupa operatie, merci.

Dupa ce pun modulul nou, incep disectia celui vechi in cautarea unei alternative la becul de sorginte albastra. Tre' sa se potriveasca si altceva, nu se poate ...

După spusele unuia care a schimbat ledul care luminează butonul de avarie zice că s.ar potrivit ledul de la butonul avarie cielo( zice că e la fel) încearcă și vezi la dezmembrări, și ne spui și noua

Edited by Lauritzen

No sellers are currently delivering this item to Romania

:rant::censored:

Inca nu am cumparat modulul cu pricina, dar cu siguranta voi reveni cu impresii precum si un tutorial privind montatul-demontatul.

Salutare,

Ledul de la butonul de avarii se schimba foarte usor (5 minute a durat la mine dupa demontare). 

Ledul l-am comandat de pe aliexpress : https://www.aliexpress.com/item/33026612865.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dygMIin . Este mai mic decat cel original, deci puteti lua unul si mai mare (ma refer la diametru si putere).

Multumesc pentru link, insa am pregatit deja asa ceva: https://www.tme.eu/ro/details/osm5dk5a31a-12v/led-uri-tht-5mm/optosupply/ [ rog a nu se considera publicitate ]

Ai idee insa de unde pot lua niste timp / vreme frumoasa ? Am fost foarte aproape de a inlocui ledurile in aceasta mini-vacanta, doar ca letconul s-a dat lovit si a refuzat orice fel de colaborare. Concentrat si mai ales frustrat de problema functionarii intermitente a A/C, am ales sa ignor pt. moment aceste leduri, dar sigur le va veni si lor randul ...

Apropo de demontare, nimic nu s-a rupt pe-acolo din piciorusele suportului? Suportul a rezistat fara nicio zgarietura? 

Posted (edited)

Da, la demontare nu s a rupt minic, a iesit relativ simplu cu ajutorul unei surubelnite late si tras nitel cu mana de ea. Insa am pierdut o clema care a cazut in interiorul bordului si nu am mai desfacut sa o caut. Mai simplu ar fi sa scoti casetofonul din suport (la mine cel putin este foarte simplu) si sa tragi cu mana de suportul casetofonului (ai grija la clema sa nu cada, sigur va sari 1-2).

Cu ledurile din bord, in aceeasi idea am fost si eu in mini vacanta asta, mai ales ca eu am avut vreo 3 saptamani :)) si tot nu am reusit sa schimb 2-3 leduri arse de la indicatorul de combustibil.

Edited by catanutz