Jump to content
ion73

Intrebare tip senzor

Recommended Posts

La un hyundai i30, sub injectoare in partea dreapta este un senzor. Aveti idee cum se numeste? La mine este ffff murdar. Partea nasoala este ca s-a aprins becul galben cu motorul si masina nu mai trage decat fff slab, ca si cum merge in 3. Diagnoza la Hyundai i30 se poate face doar in 9 sept. S-a stricat caruta acum in concediu si pare greu de cazut dar nu poate verif nimeni masina sapt asta. Incerc sa imi dau seama de posibile cauze: bobina de inductie, senzor poz ax came. Voi pleca vineri de aici asa cum pot. Se poate merge cu ea asa? Am 700 km pana acasa. Orice sfat e binevenit.

Unde ești, în ce oraș?

Trimis de pe al meu FRD-L09 folosind Tapatalk

Nu cunosc în zonă, dar poate știe bumbul, el este din CT. (parcă așa am înțeles) Baftă.

Incerc sa ajung pana in Bucuresti, poate acolo gasesc pe cineva cu diagnoza.

Uite aici un nr de tel de la un electrician de la DAB București. . 0724521551.

Încearcă poate reușești să vb cu el.

Baftă.

Am reusit sa gasesc pe cineva cu diagnoza. Eroare P0304 pe cilindru 4. Bobina nu e, ca am luat una noua si da aceeasi eroare. Cablaj bujie este ok, masurat. Bujie verif azi, caut sa cumpar 1 set. Daca face tot asa ar fi posibil injector dus.

Nu este nici bujia. Martorul se aprinde iar.

Acel senzor este senzorul MAP. Din ce știu la majoritatea gazează, are un oring pe el care se coace in timp. Eu l-am înlocuit, se da accelerația electronica jos altfel...este f greu de ajuns la el. Este prins într-un șurub.Sunt mai greu de găsit oring-urile potrivite.

Senzor presiune aer admisie -MAP

Senzor presiune aer admisie -MAPpost-67263-0-63251300-1566931339_thumb.jpg

L-am confundat cu senzorul care citeste pozitia axului cu came.

Acela este undeva mai jos...parca. Simptome senzor MAP defect *turație de ralanti instabilă

*pierdere din puterea motorului

*oscilații la accelerarea motorului

*aprinderea martorului MIL la bordul automobilului

*stocarea unui cod de eroare în calculatorul de injecție - poate te ajută.

Turatia la relanti este ok. Nici acum nu am gasit buba faptului ca am eroarea P0304 pe cilindru 4. Bujie, cablu bujie, bobina inductie nu e. Martorul galben persista. Ceva sugesrii?

Ca si posibile cauze ar mai fi injector, senzori pozitie ax came sau senzor pozitie arbore cotit . Parca asa le zice, ca are 2. Intrebarea mea ar fi, daca unu din senzori e defect, nu ar fi probleme pe toti cilindrii?

Exista vreo metoda de curatire injector, in cazul meu de fata zic, ceva aditiv de curatire in benzina si rulat mai in forta sa zic asa?

Schimbă injectorul nr 4 cu nr 1

Dacă problema se mută pe cilindrul 1, știi vinovatul

Nu am reusit sa repar nimic in Constanta, am plecat spre Bucuresti si dupa vreo 5 km am oprit . Iesea fum de sub capota. Se topise bobina de la cilindru la care aveam missfire. Partea faina este ca acum sunt in posibilitatea de ars partea de iesire din ECU ptr cilindrul 4. Am venit cu ea in 3 pistoane, am scos alimentarea injectorului. Si este destul de ieftin un ECU, doar 3200 Ron