Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Tibio

Vibratie la apasarea franei

Recommended Posts

Salut

Detin un hyundai i40 an 2014,1.7 CRDI,110k km.

De aproximativ 2 saptamani intre viteza de 100km/h si 80km/h cand actionez frana se simte o vibratie puternica in volan.Dupa ce videza descreste de la 80km/h masina franeaza normal fara trepidatii iar trepidatiile se simt tot mai tare

Rog daca stie cineva sa imi spuna si mie ce ar trebui sa fac!

Mentionez ca:

-discurile de frana si placutele fata sunt schimbate de aprox 10k de km in reprezentanta(nu stiu ce marca sunt)

-unghiurile sunt facute de o luna de zile(au fost schimbate capetele de bara stanga-dreapta)

-nu "am luat" nici o groapa mare

-nu se simte in volan ca jantele sa fie strambe sau necentrate

-se simte doar intre 100km-80km/h

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk

Salut, din păcate sunt simptomele unor discuri de frână ovalizate. De cele mai multe ori, asta este, fie în urma unui defect de fabricatie, fie și pricina condițiilor meteo, discurile (sau unul singur) se ovalizeaza.

Nu ar fi rău să te duci înapoi la dealer și sa le expui problema. Vor cere sa facă proba de drum, iar dacă ei revin cu "nu are nimic domne", îi rogi politicos (*****) sa meargă ca pasager mecanicul în proba de drum, iar tu sa ii expui problema.

Daca se adeverește ca nu ai făcut nimic rău (ca doar asta vei susține, ca a început deodată sa facă asa, fără ploaie fără nimic), ai șanse mari sa ți se schimbe pe garanție.

Rotile ai spus ca sunt echilibrate, dar sunt rotunde? Sunt centrare (unele se strâmbă din butuc și nu mai avem remediu, decât înlocuirea).

Părerea mea. Mai mult de atât nu știu ce sa spun.

Succes!

Edit.

Am revenit, cu o alta idee și o poza din manualul de reparații GDS.

La schimbul discurilor este posibil sa nu se fi uns corespunzător culisele, iar etrierul sa fi rămas o idee blocat, astfel uzand neuniform discul.

Și poza.

Sent from my phone.

9adf71b299030d29235ed3311aba2849.jpg

Edited by bumbul
  • Like 1

Am experimentat si eu ceva asemanator anul trecut. Era de la o janta care vazuse prea multe gropite in obrajori... Cu riscul de a pocni, am indreptat-o la o cunoscuta firma ... mai ... "soft", am echilibrat toate rotile, si problema a disparut.

Va multumesc!o sa o vada un mecanic inainte si daca sunt din discuri o sa le inlocuiesc de data asta cu unele originale si sper sa se rezolve.Majoritatea pe care i-am intrebat au spus ca discurile sunt de vina....acum...o sa vad!.

Multumesc inca odata!

Drumuri bune!

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk

Ai verificat "jocul" la roti la toate 4? posibil sa ai un capat de bara sau o bieleta de directie defecta, verifica bucse, pivoti.. tot ce tine de articulatie fata si este o mare posibilitate sa ai discurile usor ovalizate daca ai condus un pic sportiv sau foarte agresiv in astia 10k iar caroseria capata acea vibratie la apasarea pedalei de frana.