Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
johnnydanut

Problema frana

Recommended Posts

Vad ca pe aici se plang oamenii de probleme marunte dar eu am patit ceva foarte grav. Am fost de curand in vacanta in Turcia cu masina (Elantra 2015) si la intoarcere, la un semafor, un sofer din alta masina mi-a atras atentia ca am o problema la roata spate. Initial am crezut ca-i o cacialma dar am coborat si am ramas socat sa vad ca-mi curgea lichid de frana. Omul era mecanic (ce intamplare!!!) si mi-a aratat ca a crapat etrierul. Am sunat la asistenta Hyundai si un domn somnoros mi-a spus sa merg cu ea pana se aprinde becul in bord insa daca a vazut ca m-a socat rezolvarea lui, s-a oferit sa-mi trimita platforma care sa ma duca la un service pentru a doua zi ,era deja seara si asta insemna sa pierd cazarea si sa caut alta + incertitudine, timp pierdut etc. asa ca am optat sa rezolv singur problema cu ajutorul mecanicului care mi-a facut rost de piesa noua, a montat-o si am ajuns acasa cu bine (si mai sarac cu 1100 lei). Singura problema e ca am scris la HAR sa ma plang de problema (parca e prea de tot sa crape un etrier dupa 50000 km si exploatare exemplara - inainte am avut logan si am facut 180000 km fara nici o problema, mai ales la frana !!!) si dupa 3 zile n-am primit nici macar un mail cu "ne pare rau" apoi am scris la Hyundai global si .... tot nimic. Ce panarama de firma e asta care nu a zis macar "vino ma, prostule, sa verificam daca e in regula piesa noua si montajul" sau orice care sa-mi recastige increderea??? Deja eram cam nemultumit de faptul ca la denivelari se simte o bataie cam tare in volan si ei zic ca nu-i nimic + un far care s-a opacifiat pe dinauntru din cauza la condens, a mai picat si beleaua asta cu frana iar nepasarea totala a Hyundai deja a pus capac. Nu vreau sa mai aud de aceasta marca never

PS Si sa nu sariti pe comparatia cu Loganul cu care am fost de 3 ori in Turcia si incarcat maxim si singurele lucruri pe care i le reprosez ar fi ca era cam lenes si inconfortabil dar macar nu riscam sa mor cu franele varza.....

• Like 1

Sa iti povestesc ce am patit cu Land Rover, masina de 70000 euro tinuta 4 luni in service?

Mergi in service cu etrierul bulit, reclama la opc, la rar....

• Like 1

Vad ca pe aici se plang oamenii de probleme marunte dar eu am patit ceva foarte grav. Am fost de curand in vacanta in Turcia cu masina (Elantra 2015) si la intoarcere, la un semafor, un sofer din alta masina mi-a atras atentia ca am o problema la roata spate. Initial am crezut ca-i o cacialma dar am coborat si am ramas socat sa vad ca-mi curgea lichid de frana. Omul era mecanic (ce intamplare!!!) si mi-a aratat ca a crapat etrierul. Am sunat la asistenta Hyundai si un domn somnoros mi-a spus sa merg cu ea pana se aprinde becul in bord insa daca a vazut ca m-a socat rezolvarea lui, s-a oferit sa-mi trimita platforma care sa ma duca la un service pentru a doua zi ,era deja seara si asta insemna sa pierd cazarea si sa caut alta + incertitudine, timp pierdut etc. asa ca am optat sa rezolv singur problema cu ajutorul mecanicului care mi-a facut rost de piesa noua, a montat-o si am ajuns acasa cu bine (si mai sarac cu 1100 lei). Singura problema e ca am scris la HAR sa ma plang de problema (parca e prea de tot sa crape un etrier dupa 50000 km si exploatare exemplara - inainte am avut logan si am facut 180000 km fara nici o problema, mai ales la frana !!!) si dupa 3 zile n-am primit nici macar un mail cu "ne pare rau" apoi am scris la Hyundai global si .... tot nimic. Ce panarama de firma e asta care nu a zis macar "vino ma, prostule, sa verificam daca e in regula piesa noua si montajul" sau orice care sa-mi recastige increderea??? Deja eram cam nemultumit de faptul ca la denivelari se simte o bataie cam tare in volan si ei zic ca nu-i nimic + un far care s-a opacifiat pe dinauntru din cauza la condens, a mai picat si beleaua asta cu frana iar nepasarea totala a Hyundai deja a pus capac. Nu vreau sa mai aud de aceasta marca never

PS Si sa nu sariti pe comparatia cu Loganul cu care am fost de 3 ori in Turcia si incarcat maxim si singurele lucruri pe care i le reprosez ar fi ca era cam lenes si inconfortabil dar macar nu riscam sa mor cu franele varza.....

Degeaba scrii la Hyundai. Mergi cu ea la reprezentanta de unde ai luat-o sau la alta reprezentanta.

Trimis de pe al meu RNE-L21 folosind Tapatalk

Problema este ca nu mai am etrierul vechi asa ca degeaba mai reclam ceva.....

De ce n.ai pastrat piesa? Noi te credem, ei nu!

Daca ai facut schimbul de lichid de frana, e posibil sa.ti fi strans vreun Dorel surubul acela prea tare pana a crapat filetul. Eu am patit.o la Dacia 1300.

Nici macar placutele nu le-am schimbat in 50000 km si la ultima revizie mi-au spus ca sunt la jumatate. Nu am avut nicio interventie pe masina decat reviziile in reprezentanta. Chiar daca aveam piesa, oricum nu-mi mai dadea nimeni banii inapoi (apropo, stie cineva cat e un etrier cu montaj cu tot in reprezentanta? ) si nici eu nu mai am chef sa ma cert cu nimeni doar ca am vrut sa atrag atentia pentru a nu mai pati si altii ca mine.

PS Am de facut un drum la Munchen si parca mi-e frica sa mai plec cu ea asa departe si e ciudat caci am fugit de sh din cauza asta si degeaba am luat noua caci am patit la fel si pe pret dublu al masinii!!!!

Edited by johnnydanut

Da, naspa situatia. Daca nu ai umblat deloc la etrier inseamna ca a fost defect de fabricatie. Stiu ca nu te incalzeste deloc, dar se poate intampla la orice masina. Indiferent de marca si de bani.

Nu sustin ca H face cele mai bune masini. Dar am colegi si prieteni cu Audi, BMW, VW care au probleme mari - cat casa - cu ele. Asta nu inseamna ca sunt pocnitori de masini.

Si vorbesc in calitate de fost posesor de Accent - vreo 13 ani. Salutari colegilor cu Accent, dar la mine asa a fost! Nu sariti prea tare.

Si dupa am trecut la Elantra. De ce? Nu pt ca e vreo super masina. M-am gandit ca daca e macar la fel de fiabila ca prima, atunci chiar isi merita banii.

Ieri am venit pe A2 de la mare. Vreo 6-7 masini oprite pe banda de urgenta. Cu capota ridicata si cu proprietarii scarpinandu-se in cap pe langa ele. Nu spun ce marci erau, ca n-are rost. Dar nu erau deloc din gama entry level. Plus vreo 2 pe platforma.

Asa, de curiozitate, uitati-va cam ce masini circula cocotate pe platforme. O sa fiti tare surprinsi.

• Like 4

Stie cineva daca atunci cand se duce lichidul de frana din pompa (sau alte probleme pe sistemul de franare) se aprinde doar becul in bord sau este si vreun semnal sonor de avertizare. Nu stiu cum sa zic dar am prins o mare frica sa mai merg cu masina asta, de curand am fost prin niste curbe mai stranse si cand viram dreapta se auzea un cash-cash-cash si m-au trecut iar fiorii. Apoi, dupa alti km, pe drum drept a a inceput sa se auda un sunet strident ca si cum ar freca ceva pe la discul de frana si iar m-am speriat. Mai e si problema cu zgomotul la directie si cred ca o vand si-mi iau un Duster caci deja devin nostalgic dupa marca Dacia. Daca bagam Elantra pe unde am mers cu Logan-ul, cred ca era la rabla demult daca dupa 4 ani si menajat si intretinut maxim ajung sa am atatea probleme cu ea.......

Ce spui tu se rezum la un singur cuvint care rezolva totul ca prin magie: vinde-o. Dar cu discount ca e prost facuta.

Nu vad de ce ai da 15000 euro ptr un Duster, probleme au toate marcile ( Land Rover Discovery de ex, masina de 70000 euro, la nici 25000 km, filtrul de particule nu se mai regenera, a stat masina 3 luni in service pana l-au schimbat pe garantie; s-au livrat anul trecut 2 Land Rover cu ZERO km in bord dar cu becul de la filtrul de particule aprins; Mitsubishi Pajero, la nici 10000 km s-au ovalizat discurile de frana. E drept ca apoi, pana la 180000 km, nu a mai avut nici o problema masina aia). In afara de garda inalta la sol, Duster-ul iti ofera .... nimic!!!! Ma rog, sunt banii tai, tu muncesti pe ei dar, in loc sa ii dai pe Duster, da-i pe ceva mai calitativ! Ca stai pe un scaun de lemn din alea de bucatarie de acum 40 ani ori in Duster, ai acelasi confort ( nu ma injura, am unul la firma )!

Edited by Chevy
  • Like 2

E clar, colegul nu prea mai are la suflet marca Hyundai. Acum si micile probleme, inerente, vor parea cat China. Vrei sa vezi probleme, johnny? Intra pe forum la BMW. Sa vezi acolo ce strigate, ce of, ce jale.

Ai avut si probleme, dar parerea mea e ca toate au o rezolvare.

Dar se zice ca dragoste cu de-a sila nu se poate.

dvoncu si chevy au zis bine: vanduta! Dar alege cu grija. Nu de alta, dar sa nu devii nostalgic, din nou. De data asta dupa Hyundai :)

Eu nu am zis vanduta, am zis nu Duster :) e o masina decenta dar, atat!

ps. am un uruit aparut recent cand rotesc volanul, mai am 2000 km pana la revizie, il pot suporta pana atunci. Daca as putea da timpul inapoi, mi-as lua ... tot Elantra. Modelul 2018, asta nou nu imi place!

Edited by Chevy
  • Like 1

Cam ai dreptate... Ai zis ”da-i pe ceva mai calitativ” si eu nu am facut decat sa presupun ca implica in prealabil o vanzare. Ma rog, e problema doar a lui johnny. Piata e plina de masini. Bani nu sunt. De-asta, cand te hotarasti sa dai o caruta de bani, munciti din greu, pe o masina, trebuie s-o faci si cu sufletul si cu mintea. Banii oricum ii dai. Macar sa te simti tu bine in ea.

P.S. Sa stii ca nici mie nu imi place modelul 2019. Cand am fost la DAB la revizia de an, aveau una expusa in showroom. In afara de navigatia aia care suporta, zic ei, Android Car, nu mi s-a parut nimic wow. Din contra, parca e un regres fata de generatia anterioara. Estetic vorbind. M-am tot invartit pe langa ea, m-am urcat in ea... nu are nimic in plus.

As trece pe alt model de Elantra doar daca o sa vina cu ceva hibrid. Altfel, raman la ce am acum. Pe Sonata au scos ceva hibrid cu panou solar care incarca bateria cat sta la soare.

Om vedea. Noi sa fim sanatosi...

Edited by Skynet91
  • Like 1

Nu vad de ce ai da 15000 euro ptr un Duster, probleme au toate marcile ( Land Rover Discovery de ex, masina de 70000 euro, la nici 25000 km, filtrul de particule nu se mai regenera, a stat masina 3 luni in service pana l-au schimbat pe garantie; s-au livrat anul trecut 2 Land Rover cu ZERO km in bord dar cu becul de la filtrul de particule aprins; Mitsubishi Pajero, la nici 10000 km s-au ovalizat discurile de frana. E drept ca apoi, pana la 180000 km, nu a mai avut nici o problema masina aia). In afara de garda inalta la sol, Duster-ul iti ofera .... nimic!!!! Ma rog, sunt banii tai, tu muncesti pe ei dar, in loc sa ii dai pe Duster, da-i pe ceva mai calitativ! Ca stai pe un scaun de lemn din alea de bucatarie de acum 40 ani ori in Duster, ai acelasi confort ( nu ma injura, am unul la firma )!

Inainte aveam Loganul si de bun si de rau (meserie, coclauri) si a facut fata cu brio si prin mocirle, nameti si pana in Turcia, Grecia de nenumarate ori. Acum am luat un Suzuki GV pentru coclauri si Elantra pentru plimbari si am zis ca daca e o masina menajata o sa o las si mostenire. Sincer, dupa treaba cu etrierul pun mai mult pret pe durabilitate (siguranta in cazul de fata) decat pe confort. Si decat sa tin doua masini cu costurile aferente mai bine iau un Duster pentru coclauri si in concediu plec cu avionul. Poate e o parere subiectiva dar la 15-20000, Dusterul cred ca e singura masina mai rezistenta in conditii de exploatare mai dificila. Azi am fost cu Elantra in service si parca m-am mai linistit insa singurul lucru care ma opreste sa o vand este probabilitatea ca voi pierde 50% din valoarea ei si sunt bani munciti din greu, de aceea si dezamagirea este mare.

Iti inteleg rationamentul, ai foarte mare dreptate. Tot ceea ce este produs de Dacia, si eu am avut cu ani in urma 2 Loganuri si am si acum la job vreo 2 + un Duster Black Edition, sunt masini cinstite. Te duc oriunde in conditii decente dar atat. Ai un ac, o camera spate, navigatie, scaune incalzite, etc. Insa, materialele din care sunt facute, confortul, stabilitatea... sunt de toata jena. Am vazut Logan full fara protectia aia pe capota, insonorizare fix pix. Tinuta de drum la fel, eu merg cu viteza iar in Logan, la peste 120-130 km, am niste senzatii neplacute pe care cu Elantra, nu le am nici la 180 km/h.

Lucrez in logistica, firma de transport si iti spun sincer ca problema ta, e minora desi daca ne gandim ca franele au un impact urias asupra integritatii tale, nu e de gluma. Masini fara probleme nu exista, suntem societate de consum. Orice piesa poate avea un defect de fabricatie si la orice brand. Fiind in domeniu, am acces mai usor la informatii nu doar din citite pe forumuri si stiu branduri mult mai scumpe decat Huyndai care au probleme. Land Rover, Bmw, Mercedes. Mercedes care isi lasa de 2x proprietarul pe autostrada in Grecia, Rover Evoque se aprinde check engine-ul tot in Grecia, Rover Discovery cum am zis mai sus caruia nu i s-a mai regenerat filtrul de particule, am avut Bmw x3 caruia i se oprea motorul cand opreai la semafor/pietoni, a stat 3 luni in service adunat. Imi spunea cineva de la Ford ca noile modele, 2019, sunt mai proaste calitativ decat cele anterioare. Cred ca in ziua de astazi, problemele pe care le ai cu masina tin de noroc. Eu am 27000 km in 15 luni, nu am de ce ma plange de masina asta. La ora asta, cel mai cinstit raport intre ce platesti si ce primesti, il are Elantra! Crede-ma, am facut zeci de calcule si cateva drive-uri inainte de a o lua. Un Megane, echivalent dotari la Elantra dar cu vreo 2 chestii in minus, costa cu vreo 2000 euro in plus! Productie Turcia!

Spor sa ai. Daca vrei sa o schimbi, e decizia ta. Eu iti recomand doar sa iti iei altceva, nu Dacia!

Edited by Chevy
  • Like 2

La service (Helios Focsani) m-a impresionat foarte mult profesionalismul lor. Am predat masina si avand un bec de pozitie ars, imi propusesem sa cumpar unul si sa-l inlocuiesc singur caci era sfarsit de program si se straduiau sa faca verificarile la frana in timp util. Surpriza a fost ca mi-au predat masina cu becul inlocuit (si au uitat sa-l puna si pe factura!!!) , lucru ce mi-a demonstrat ca au tratat aceasta verificare cu toata seriozitatea. Sa zicem ca treaba cu etrierul a fost un accident insa chestia cu zgomotul de la coloana de directie persista (cu mai putina intensitate) cu toate ca mi-au spus ca au pus o garnitura la scut si de acolo venea problema, eu cred ca au mai strans un pic surubul la caseta si problema va reveni ca si data trecuta. Acum nu stiu daca schimba asa usor o caseta pe garantie si daca piesele noi sunt mai bune calitativ sau dupa un timp revine problema. Ciudat este ca problemele mele au fost/sunt la frana si directie, mai urmeaza sa apara un scurt circuit la rezervor si am rezolvat dilema vanzarii ..... :rolleyes::p:banana:

Johnny pot sa iti confirm ca nu răspunde nimeni la mail ul trimis către Hyundai global din Coreea și nici din Europa... Nimic nimic.

Eu am ceva probleme cu ambreiaj pe un i20 dar am confirmarea ca "asa face toate".

Susțin ce au zis colegii de mai sus: nu exista masina perfecta.

Eu am auzit lucruri bune de reprezentanța Focșani.

Sa auzim de bine!

• Like 1

Salutare! Revin cu noi probleme legate de frane. Ieri m-am dus la reprezentanta sa fac ITP-ul la 4 ani si surpriza, am fost resprins caci franarea era sub parametrii . Am crezut ca lesin de furie acolo, masina de 60k, servisata si intretinuta exemplar este respinsa ca ultima gioarsa din talcioc. Acum o luna am facut un test de frane cu cauciucuri de vara si a iesit 70% si acum cu cauciucuri de iarna  Debica aproape noi, mi-a iesit 54%. Daca am inceput sa fac scandal caci masina e in garantie si trebuie sa mi-o aduca la parametrii, au inceput sa se agite si au gasit solutia = sa-mi faca testul cu niste roti de la ei (kumho 205/55/16, eu avand 195/65/16). Cu astea a iesit 61% si astfel am putut pleca cu masina acasa insa am ramas cu un gust amar si multe semne de intrebare. La urmatorul itp expira garantia si atunci cred ca eficienta va scadea si mai mult si implicit, voi fi respins din nou, chiar si cu niste cauciucuri beton. Acum nu stiu ce as putea face ca sa rezolv problema in garantie caci nu e normal ca apoi sa suport din buzunarul propriu cine stie ce reparatii costisitoare avand in vedere ca teoria ca sunt cauciucurile de vina nu sta in picioare deloc. Cele de la ei erau oricum mai late si neomologate pe acest model si evident ca testul a fost fortat si denaturat. Sunt extrem de dezamagit si furios caci iti cumperi masina noua cu o caciula de bani si ajungi pe tusa ca ultimul sarantoc de mi-e si rusine sa mai spun prietenilor ce am patit. Am o gioarsa de Grand vitara de 15 ani si a trecut RAR-ul lejer si asta de 4 ani trebuie sa o trag pe dreapta . Mi-au zis ca din moment ce a trecut revizia de 60k acum o luna, nu are nicio problema tehnica si toata treaba e din cauciucuri si faptul ca era ud standul. Si iar revin la comparatia cu loganul pe care aveam acelasi tip de cauciucuri ba chiar mai tocite si nu a existat sa nu treaca itp in 10 ani si 180k. Ce pot eu sa fac in situatia data ca sa nu fiu nevoit sa o vand inaintea urmatorului itp? Oricum, dupa toata pivestea asta, chiar nu mai vreau sa aud de marca asta sau alta masina noua. Degeaba strangi din fund sa-ti iei ceva nou si sigur caci doar ca dai tu primul partz in ea face diferenta cu un sh la jumatate de pret.

Incearca sa ajungi la after sales, la Hyundai nu am contact de la ei, am de la Range Rover doar. Si fa-le si o reclamatie la RAR!

Pai si la RAR ce sa reclam, ca au fentat testul si am itp fals ??? Ce inseamna acel "after sales" , nu traducerea, cu ce se ocupa ei si cu ce ma pot ajuta?

3 hours ago, johnnydanut said:

Pai si la RAR ce sa reclam, ca au fentat testul si am itp fals ??? 

Da, sa raspunda de ce nu au repara franele, si poate  pierd  autorizatia pentru a face itp.

Edited by vflorin

Rar: reclamatie ptr ca masina este in garantie si refuza sa o aduca in parametrii normali de utilizare

After sales: servicii post vanzare! Am avut o problema in garantie cu un Range Rover Discovery, cei din service au refuzat pe fata garantia. Acordul de garantie a venit de la  cei de la after sales la care am ajuns ajutat de cineva de la vanzari, o tipa, Ana Maria dar nu ii mai stiu numele de familie. Dar asta e la Rover, la Huyndai nu stiu pe nimeni! Imi refuzau garantia ca nu am facut revizia la ei, tipa a intrebat daca am facut in service autorizat Rar si cand i s-a confirmat, a spus ca se accepta garantia!

On 11/24/2019 at 4:04 PM, vflorin said:

Da, sa raspunda de ce nu au repara franele, si poate  pierd  autorizatia pentru a face itp.

Da nu prea as vrea sa-i "omor" chiar asa caci mi-au vorbit frumos (la Dacia am avut niste experiente mai "galagioase") insa nu stiu cum sa-i determin sa rezolve problema pe cale amiabila, fara reclamatii dureroase. Atasez rezultatele testului si va intreb, din ce cauza ar putea scadea aceasta eficienta a franarii (in afara de placutele de frana) ca sa stiu ce cheltuieli ma asteapta in viitor.

PS Pe dreapta spate este etrierul schimbat in Turcia.

20191122_161214.jpg

Edited by johnnydanut

Atunci suporta costurile daca nu vrei sa le faci reclamatie. Daca mergea pe ochi caprui sau albastri, o rezolvau deja!