Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Marius76

Cuplaj elastic la coloana de directie

Recommended Posts

Ieri intr-o curba, dintr-o data, am inceput sa simt volanul ciudat. Parca am auzit si un zgomot, dar nu sunt sigur. Problema am descoperit-o in dimineata asta, in drum spre servici. Volanul nu se mai invarte lin, ci in hopuri.

Daca stau pe loc si invart usor de volan, il simt de parca trec peste denivelari. Masina are multe schimbate pe garantie (coloana x2, caseta, bucsa caseta, capete bare). Cum a iesit din garantie, decat sa incep iar cu schimbatul, cred ca mai ieftin e sa incep sa vizitez showroom-uri... Daca mai adaug ca de curand am observat ca nivelul uleiului cam creste... dar asta e problema pe alta discutie din forum...

Pompa de servo. Schimba mai intai lichidul.

Sunt programat joi in service. Mi-au recomandat sa nu mai folosesc masina sa nu raman fara directie. Cam greu de realizat, depind de masina. Sper sa nu fie pompa, la o cautare pe google pretul pentru caseta de directie incepe de la 4500... Nu prea eram pregatit pentru o asa investitie in sezonul concediilor...

Nu cred ca poti ramane fara directie. Sa ne tii la curent.

Casete de directie se repara si la Bucuresti. Sunt cateva firme bune. Garantie 2 ani. In jur de 1500 lei. Fa un research.

Codurile mai de sus pentru rotita, sunt pentru kia respectiv hyundai. De acolo și litera din mijloc ca sau H. Piesa este aceiași.

Iar pentru reparat casete de direcție, mergeți în Târgoviște la Trami. Omu ala e doctor. Asculta cu stetoscopul mașina.... :))

Sent from my phone.

Edited by bumbul

Pana la urma a fost cuplajul, sau "bucsa caseta de directie", cum trec ei in cartea de service. Schimbata a 3-a oara. 3 lei "bucsa", peste 300 de lei cele 2.8 ore de manopera.Cu reducerea lor de 30% pentru manopera, porcaria asta costa 300 de lei.

• Like 1

Până la urmă știe cineva codul de la cuplaj ul elastic la Hyundai i 40. Nu cred că este același cu la alte modele. Hyundai sau kia.

Trimis de pe al meu FRD-L09 folosind Tapatalk

Ai primit răspunsul la întrebare, înainte sa o pui... În postul #23.

Sent from my phone.

Am unul in torpedou. Am dat 15 lei pe el. Daca ai drum in Constanta ne putem intalni. Daca nu da-mi datele tale si ti-l trimit prin curier.

Salut

Stiam ca l-ai luat de pe amazon. Mai ai adresa (linkul) ?

Am găsit pe olx un individ care vinde contra 50 lei aceasta rotita in București. Poate îți este de folos.

https://www.olx.ro/oferta/cuplaj-bucsa-elastica-coloana-directie-hyundai-i30-i40-kia-ceed-IDbKE9t.html

Sent from my phone.

Da merci, comand pe aliexpres, 10$-10buc (și le pun pe restul de 9 buc pe olx cu 10 RON bucata) .. Nu am urgență încă nu este gravă problema încă... Dar am observat că este o problemă la Hyundai și Kia.

Știi că mă interesam și de senzori de parcare... Aveam unul bulit pe față și unu în spate. Am fost la Hyundai și era 800 RON buc fără manopera, am cauta pe olx și alte site-uri și am găsit 200-300 buc sh fără să am garanția că merg. Așa am făcut o încercare aliexpres și după 40 de zile au venit identici cu cei de pe mașină. ( nu vă zic prețul, este pomană). De schimbat a durat 2 ore. 4e41e108e559e6002f2d42800fa90d76.jpg

Da, am cumparat si il motez saptamana asta. Cei de la magazin zic ca 563152H000FFF si 563152K000FFF sunt cam la fel.

Revin cu rezultatul.

Sal. Nu ai mai zis nimic în legătură cu schimbatul de cuplaj elastic de la direcție. Cum este ai reușit să-l schimbi?

Sal. Nu ai mai zis nimic în legătură cu schimbatul de cuplaj elastic de la direcție. Cum este ai reușit să-l schimbi?

Da , nu am schimbat cuplajul inca , augst a fost plin la service-urile ce le stiu mai de incredere si ne fiind ceva urgent am asteptat cu programarea pana in septembrie.....

si surpriza la service-ul unde eram programat mi-au zis ca au nevoie si nu stiu ce cod de la directie in cazul in care apar diferente si trebuie reglata .

Asa ca joi is programat in alta parte .

Din ce am vazut pe net doar tre sa ai grija sa nu se miste volanul in timp ce schimbi rotita si nu ar trebui sa faci nici un fel de calibrare dupa . Daca stie altcineva altceva il rog sa imi zica .

Manopera de schimbat e undeva la 350 RON. A mai schimbat cineva cuplajul inafara garantiei ?

Edited by raduit

Nu l-am schimbat, dar am făcut comandă de piesă și o să-l schimb singur acasă în garajul meu.

am incheiat lucrarea, a disparut pacanitul din volan :)

Edited by raduit

Unde l-ai schimbat si cat a fost manopera ?

vezi ca am scris mai sus cat a costat schimbatul

am incheiat lucrarea, a disparut pacanitul din volan :)

Nu vreau sa fiu rautacios, dar o sa vezi ca iti apare la loc in cateva saptamani. Sa dea Dumnezeu sa ma insel, dar am patit-o toti. Eu de vreo 4 ori.

Nu vreau sa fiu rautacios, dar o sa vezi ca iti apare la loc in cateva saptamani. Sa dea Dumnezeu sa ma insel, dar am patit-o toti. Eu de vreo 4 ori.

Tu zici ca in garantie te duci in fiecare luna sa schimbe cuplajul ?

Edited by raduit

Tu zici ca in garantie te duci in fiecare luna sa schimbe cuplajul ?

Nu chiar in fiecare luna, doar de 4 ori in 5 ani: 2 bucse, o coloana, o caseta. Si ar mai fi fost si a 5-a oara, dar nu am mai avut nervi sa ma cert cu ei.

De ce, tu n-ai fost?

Coloana și caseta, bănuiesc că tot mulțumită acestei rotițe minunate au fost schimbate?

Sent from my phone.

Da. Dar au fost schimbate dupa ce s-a schumbat bucsa asta de 2 ori. Tot degeaba, volanul are bataie la miscare stanga - dreapta pe loc iar coloana trepideaza la denivelari. Dupa parerea mea, orice demers e inutil iar chestia asta oricum nu are impact asupra sigurantei.

Edited by nats