Jump to content
Marius76

Cuplaj elastic la coloana de directie

Recommended Posts

Caut să schimb cuplaj ul elastic de la coloana de direcție dar nu găsesc un cod OEM să știu ce caut pana la urmă ptr un i40.

Poate cineva să mă ajute, poate și de unde să cumpăr o așa piesă.

Mulțumesc. d6d24c489e5323ff1a577ae152efb17a.jpg

Trimis de pe al meu FRD-L09 folosind Tapatalk

Cred ca 3 de-astea am schimbat in garantie.

Da. Am gasit codul asta și pe aliexpres dar nu am găsit și alte coduri, ma gândesc că ar fi același și la i 30, la kia ced, acolo nu scrie și de i40. O fi aceeași piesă la toate...

Cred ca 3 de-astea am schimbat in garantie.

Crezi că poți găsi cod OEM pe la alea care leai schimbat sau pe hârtiile de la service.

Am unul in torpedou. Am dat 15 lei pe el. Daca ai drum in Constanta ne putem intalni. Daca nu da-mi datele tale si ti-l trimit prin curier.

Am unul in torpedou. Am dat 15 lei pe el. Daca ai drum in Constanta ne putem intalni. Daca nu da-mi datele tale si ti-l trimit prin curier.

Este pentru i40? Că este ceva de muncă să desfaci acolo și apoi să nu se potrivească nu prea este ok.

Crezi că poți găsi cod OEM pe la alea care leai schimbat sau pe hârtiile de la service.

Nu-ti da nicio hartie cand schimbi ceva pe garantie, asa ca nu te pot ajuta. Edited by nats

Nu-ti da nicio hartie cand schimbi ceva pe garantie, asa ca nu te pot ajuta.

Da merci, am găsit ceva dar nu știu dacă se potrivește.

Intra pe Whatsapp la nr meu de tel. ; +491778325905. Iti dau un nr de tel al unui prieten din Bz, care lucreaza pt o firma cu piese auto. Daca ii dai VIN-ul, iti gaseste cuplajul pe OEM.

Este pentru i40? Că este ceva de muncă să desfaci acolo și apoi să nu se potrivească nu prea este ok.

Evident ca se potriveste. Am comandat 2 bucati. Unul e pe masina si unul in torpedou. Timp de inlocuire fix 2 ore. Edited by emy_b_cta

Pana la urma, acest cuplaj cum se manifesta ca defect? Cum iti dai seama ca trebuie inlocuit?

Numai bine si drumuri fara gropi...

Pana la urma, acest cuplaj cum se manifesta ca defect? Cum iti dai seama ca trebuie inlocuit?

La mișcarea scurtă a volanului stânga dreapta se aude un troncănit, trosnit, sau ceva asemănător cu puțin joc.

Evident ca se potriveste. Am comandat 2 bucati. Unul e pe masina si unul in torpedou. Timp de inlocuire fix 2 ore.

Unde le-ai comandat?

Aaaa, pai asa se aude si la mine un tacanit la miscari bruste stanga dreapta pe loc, zgomotul se accentueaza cu trecerea timpului....Am reclamat acest zgomot acum doi ani si mi-au dat jos caseta si au bagat vaselina in ea ( de inlocuit sigur nu au inlocuit nimic ca am stat cu ochii pe ei ). Apoi o perioada nu a mai facut...dar acum face la fel de tare.

Daca mergi cu ea asa ce se poate intampla?

Am si eu acest tacanit in volan la miscare brusca pe loc catre stanga . Ce presupune schimbarea acestui cuplaj elastic ?

Tacanitul din volan la miscari stanga-dreapta precum si zgomote in volan la denivelari mici si repetate pot fi din 3 locuri :

1. Caseta de directie care la I40 este foarte fragila . Abia la facelift au mai remediat situatia.

2. Coloana de directie care are 2 articulatii bucsate din cauciuc si care la mine dupa 2 ani au cedat.

3. Acea rozeta din plastic care se monteaza pe roata dintata a motorasului de la coloana de directie.

In cazul meu toate cele 3 componente au fost schimbate ( coloana de directie dupa 2 ani , caseta dupa 4,5 ani si rozeta am schimbat-o eu dupa 6 ani degeaba ). Nu avea nici o uzura insa de ce tot am comandat-o am schimbat-o. Eu , desi am schimbat caseta pe garantie scum 2,5 ani , mi-a aparut din nou un joc in ea. Se pare ca s-ar mai strange dupa un anumit timp. Probabil asta va fi urmatorul pas.

Daca nu ati schimbat pana acum casete de directie si aveti zgomote in volan va sugerez sa va ganditi la caseta in primul rand. Cedeaza prima. Rozeta aceea de plastic ar fi cam ultima desi la mine era intacta. Ca o idee , repararea casetei de directie la o firma din Bucuresti costa in jur de 1200-1400 lei cu garantie 2 ani parca. Drumuri bune sa aveti.

Edited by emy_b_cta

Eu am avut 4 sau 5 intrari in service, pe garantie, pentru pacanitul asta. Mi s-au schimbat si cupla, si bucsa si caseta. Toate au tinut cateva sute de km. Orice demers e total inutil.

Eu am avut 4 sau 5 intrari in service, pe garantie, pentru pacanitul asta. Mi s-au schimbat si cupla, si bucsa si caseta. Toate au tinut cateva sute de km. Orice demers e total inutil.

Si pana la urma ce ai facut ? ai lasat volanul cu acel pacanit ?

De ex. pe mine nu ma derenjeaza acum acest pacanit el fiind doar la viteza f mica sau cand stationez si trag ceva mai rapid de volan catre stanga. Mai deranjant este cand trec peste mai multe denivelari mici si se simpt in volan. Ma gandesc pe viitor sa nu devina ceva mai serios .

Edited by raduit

Am aflat de la o cunostinta cu I40 ca a reconditionat caseta si e bine. Din fabrica materialele folosite la caseta nu sunt de o calitate prea buna.

Si pana la urma ce ai facut ? ai lasat volanul cu acel pacanit ?

De ex. pe mine nu ma derenjeaza acum acest pacanit el fiind doar la viteza f mica sau cand stationez si trag ceva mai rapid de volan catre stanga. Mai deranjant este cand trec peste mai multe denivelari mici si se simpt in volan. Ma gandesc pe viitor sa nu devina ceva mai serios .

Am lasat-o asa, ce naiba sa ii mai fac? Si cu bucsa noua, si cu cupla noua, si caseta noua!?

Eu am gasit cuplajul de comandat aici : https://hyundai-piese.ro/

90 RON cu tot cu trasport

COD: 563152H000FFF

Ai cumpărat și ai montat acest cuplaj cu codul respectiv și sa potrivit la i40?

Ai cumpărat și ai montat acest cuplaj cu codul respectiv și sa potrivit la i40?

Da, am cumparat si il motez saptamana asta. Cei de la magazin zic ca 563152H000FFF si 563152K000FFF sunt cam la fel.

Revin cu rezultatul.

Edited by raduit

56315-2H000FFF..intamplator am citit acest thread, si am vazut PN de mai sus, care se pare ca este acelasi cu cel de la CEED-ul pe care inca il mai folosesc, pe ici pe colo. Am atasat buletinul service (SB) original unde este mentionata schimbarea PN, si care recunoaste ca sunt probleme cu coloana de directie.

Mi-au schimbat coloana de directie, apoi cuplajul (in garantie toate) dar problema a revenit rapid, asa ca am renuntat a mai cauta remedii si pot trai cu asta...asa merge si acum la 175000 km. Masina este foarte buna, dar a avut 2 probleme fundamentale de proiectare: unul este cel mentionat mai sus, al doilea este plansa bord care se umfla/dezlipeste dupa ceva timp - pe asta am rezolvat-o ! :).

Sper sa va ajute SB atasat

Bafta

KFE08-61-V040-ED.pdf

Sa știi ca și la BMW X3 se dezlipește bordul deși este “premium”:)