Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
GiovannyRzv

Hyundai I30 fastback

Recommended Posts

Salut. As vrea si eu sa intreb daca stie cineva daca se pot schimba becurile la i30 fastback.. As vrea ceva pe led, albe, nu mi plac deloc cele galbene pe halogen.

Ps: stiu ca nu sunt omologate altele dar totusi as vrea sa le schimb si nu stiu daca se poate tehnic acest lucru.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Extraordinar !! Daca stii ca nu sunt omologate, de ce vrei iti pui la tigaie ?!!

Ca sa vezi, nu iti plac ca sunt ..galbene, dar iti place si chiorasti partenerii de trafic ! Sincer, eu sunt satul de astia ca tine pe strada !!

Pfuiiiii......

@GiovannyRzv

Dupa cum spune si ida01ro, nu e frumos sa pui ceva ce e neomologat. Lasand la o parte faptul ca orbesti participantii la trafic, te poti alege si cu talonul suspendat de rar ceea ce e trist pentru o masina noua.

Iti recomand ceva de genul : link - tine cont ca produsul este pentru PD si nu pt fastback.

Dar pt 700 de lire m-as lasa pagubas.

Edited by SwatGuard
  • Like 1

@GiovannyRzv

Dupa cum spune si ida01ro, nu e frumos sa pui ceva ce e neomologat. Lasand la o parte faptul ca orbesti participantii la trafic, te poti alege si cu talonul suspendat de rar ceea ce e trist pentru o masina noua.

Iti recomand ceva de genul : link - tine cont ca produsul este pentru PD si nu pt fastback.

Mersi de sfat, faza cu talonul o stiu, iar despre orbit nu stiu ce sa zic, sunt foarte multe masini care le au si nu cred ca ii orbesc pe ceilalți participanți la trafic.

Incearca sa pui niste becuri halogen mai bune, Osram Nightbreaker

• Like 1

Dacă vrei să schimbi farurile trebuie să schimbi și semnalizatoarele care la versiunile cu faruri LED sunt incluse în poziții/DRL.

Cât despre LED-uri aftermarket, în afară de faptul că te poate arde RAR-ul sau poliția, nu-ți garantează nimeni că vei avea cel puțin vizibilitatea pe care o ai cu halogene. Farurile au fost gândite pentru halogen. Sunt o grămadă de teste pe YT cu LED-uri aftermarket. https://www.youtube.com/user/HeadlightRevolution ar fi un canal care face teste. În plus sigur îți vor trebui și adaptoare CANBUS ca să nu ai erori în bord. Prea mare efortul. Mai degrabă încerci niște halogene bune cum a spus @teodorr. Dar și acelea cu cât spun că sunt mai puternice cu atât se vor arde mai repede

Ceva de lecturat pe temă https://www.bulbfacts.com/

Edited by br3ak
  • Like 2

Mie nu mi se par neaparat rupte din soare recomandarile alea. Si cam toate au temperatura cam prea mare dupa mine (peste 5500k, aka spre galbui, slabe pe ploaie/ceata). Si pe mine m-ar interesa ca principiu unele insa fara sa aiba luminozitati criminale si ar prefera sa fie undeva mai spre 4000k

Plus ca teoretic la peste 2000 lumeni/bucata ar trebui sa ai autolevelling si spalator.

Edited by james kilowatt
  • Like 1

Extraordinar !! Daca stii ca nu sunt omologate, de ce vrei iti pui la tigaie ?!!

Ca sa vezi, nu iti plac ca sunt ..galbene, dar iti place si chiorasti partenerii de trafic ! Sincer, eu sunt satul de astia ca tine pe strada !!

Pfuiiiii......

Dar de "penalii" aia cu halogen care bat prin copaci de stau si ziua si noapte cu faza lunga activa nu esti satul!? :_sad:

Mor pe chestia asta cu halogen vs led vs xenon!!!! Nu tipul de lumina este de vina pt orbirea de care vorbesti. Soferii sunt de vina pentru faptul ca nu au bunul simt sa isi seteze corect farurile.

Numai bine si drumuri fara gropi...

• Like 1

Dar de "penalii" aia cu halogen care bat prin copaci de stau si ziua si noapte cu faza lunga activa nu esti satul!? :_sad:

Mor pe chestia asta cu halogen vs led vs xenon!!!! Nu tipul de lumina este de vina pt orbirea de care vorbesti. Soferii sunt de vina pentru faptul ca nu au bunul simt sa isi seteze corect farurile.

Si eu sunt de aceeasi parere..dar nu vreau sa intru in discutii contradictorii cu băiatul.

Salut. As vrea si eu sa intreb daca stie cineva daca se pot schimba becurile la i30 fastback.. As vrea ceva pe led, albe, nu mi plac deloc cele galbene pe halogen.

Ps: stiu ca nu sunt omologate altele dar totusi as vrea sa le schimb si nu stiu daca se poate tehnic acest lucru.

Parerea mea este urmatoarea: merita sa iti montezi un kit xenon / kit led daca ai nevoie de o lumina mai buna pe timp de noapte pentru siguranta ta si nu numai a ta. Daca lumina acestui Fastback este una ok, atunci eu nu mi-as monta doar pentru estetica ( parerea mea ) .

Eu mi-am montat un kit xenon deoarece nu vedeam noaptea pe unde merg cu becurile originale ( halogen).

Nici-un tip de bec halogen incercat nu a dat rezultate fie extreme vision, fie racing vision.............

Dupa cateva luni de la montare pot spune asa;

Ca plusuri:

Vizibilitate mai buna pe timp de noapte.

Aspectul masinii cu mult imbunatatit.

Ca minusuri;

Riscul de a ramane fara talon.

Eu le am montate de peste 6 luni ( cred ) si nu am avut nici o problema cu politia. Am fost oprit de multe ori dar nu s-au legat de lumini.

Decizia este a ta...

• Like 1

Mie nu mi se par neaparat rupte din soare recomandarile alea. Si cam toate au temperatura cam prea mare dupa mine (peste 5500k, aka spre galbui, slabe pe ploaie/ceata). Si pe mine m-ar interesa ca principiu unele insa fara sa aiba luminozitati criminale si ar prefera sa fie undeva mai spre 4000k

Plus ca teoretic la peste 2000 lumeni/bucata ar trebui sa ai autolevelling si spalator.

Eu știam că 5500k este deja spre albăstriu... dar s-ar putea să mă înșel...

escala-de-color-kelvin_UK.jpg

• Like 1

3500k - 5000k, au tenta galbuie. De aceea se recomanda 6000k pure white sau cum se numeste.

Albastru 8000k si 10000k violet....Eu asa stiu.

Eu am montat 6000k.

• Like 1

Asa e, am vrut sa scriu albăstrui, nu galben.

Problema cu lumina spre albastru e ca e absorbita mai mult de umiditate.

• Like 1

@GiovannyRzv

Din pacate si daca ar dori sa achizitioneze farurile din link, tot ar avea aceeasi problema. Daca da peste un politist cunoscator sau rau intentionat,vine si ii ridica capota si gata, ramane fara talon. Farurile de tip tunning nu le poti omologa si de aceea este considerat acelasi lucru ca si cum ti-ai monta un kit xenon.

Instalarea unui kit xenon nu implica modificari ( doar o gaura in capac data cu o freza speciala ), pe cand la inlocuirea farurilor, lucrurile se complica, sunt multe legaturi de facut extra.

• Like 1

Salutare,

Va cer o parere :

Un binevoitor mi-a zgariat masina destul de rau - atasez poza. https://ibb.co/ByzFLpW

Se poate folosi un creion corector de vopsea pentru asa ceva ?

Este posibil sa-mi afecteze garantia ?

Am si casco, cu toate ca nu am fransiza, parca nu as tine masina cateva zile bune in service daca pot rezolva cu creion.

Multam.

• Like 1

Cu creion nu va iesi niciodata ca nou. Daca nu tine rau la unghie, poate iese la polish, daca tine - Casco si la vopsire.

• Like 2

Am montat becuri led pe faruri. Bec led cu adaptor canbus nu are loc, deci eroarea in bord va exista. Faza lunga si cornering eu zic ca merita sa schimbi pe led. La faza scurta am pus Philips White Vision Ultra, becurile led nu m-au multumit. Philipsurile au 4000k, sunt legale, dar durata de viata este cam mica(estimata la 400hr). Becurile se pot schimba fara sa dai farul jos. E cam greu pe faza scurta, dar se poate.

• Like 2

A instalat cineva carlig remorca pe Fastback? Daca da, a fost necesara decuparea barii?

Am montat becuri led pe faruri. Bec led cu adaptor canbus nu are loc, deci eroarea in bord va exista. Faza lunga si cornering eu zic ca merita sa schimbi pe led. La faza scurta am pus Philips White Vision Ultra, becurile led nu m-au multumit. Philipsurile au 4000k, sunt legale, dar durata de viata este cam mica(estimata la 400hr). Becurile se pot schimba fara sa dai farul jos. E cam greu pe faza scurta, dar se poate.

chiar am intrebat recent pe cineva de la RAR de schimbul la led. daca farul a fost omologat sa mearga cu bec si nu cu led, e ilegal sa pui led. deci ai grija, la un control cu RAR poti sa ai surprize, indiferent de tipul luminii sau intensitate.

eu o sa raman pe combinatia masinii asa cum a venit. sunt super multumit de faruri oricum.

• Like 1