Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
raduit

Modificare AC manual -> ac automat

Recommended Posts

Salutare tuturor

As dori sa schimb partea de panou interior ce are instalatia audio standard si AC manual cu AC automat pe i40 .

Din ce am vazut iesirile de la panoul de comanda din consola centrala seamana dar cred ca mai trebuie senzor temperatura interior si alte piese.

A mai facut cineva asta sau stie cineva ce implica acest schimb ?

Pentru schimbarea instalatiei audio am gasit un video aici : https://www.youtube.com/watch?v=7IPgXG-9XhA

Ms

Tu vrei să schimbi doar clima sau sistemul audio? Știu pe cineva care a schimbat sistemul audio dar de climă nu am auzit. Și în filmulețul postat de tine tot sistemul audio îl schimbă nu clima.

Trimis de pe al meu FRD-L09 folosind Tapatalk

Eu as dori sa schimb atat clima cat si stemul audio , ma gandeam la cel care vine pe dotarea premium. Din ce am inteles sistemul audio e compatibil fara probleme dar nu stiu daca clima auto se poate instala la conectorii de la clima manuala

Poate are cineva o poza cu conectorii de la clima manuala vs clima automata sau poate a incercat cineva sa faca acest schimb .

PS: Nu am gasit video pentru clima; am postat cel cu schimbatul sistemului audio pentru ca in el se deconecteza inclusiv panoul sistemului de climatizare.

Crezi ca problema este doar de conectori? Cine crezi ca dirijeaza fluxurile de aer automat? Nu cred ca la AC manual ai servomotoare pe gurile de ventilatie.

Nu ma pricep de asta intreb.

Comanda la Ac manual e tot digitala si cred ca e data unui servomotor ce schimba directia sau combina mai multe directii .

Schimba doar sistemul audio. Clima nu este manuală și auto sunt la fel doar că sunt puțin dispuse butoanele altfel. Nu te complica cu clima, sunt aceleași sunt automate ambele. Nu are nici o treabă fluxul de aier ele lucrează la fel.

Servomotoare pe gurile de ventilație??? Nu am auzit, clima după câte știu eu este identica la i40

Schimba doar sistemul audio. Clima nu este manuală și auto sunt la fel doar că sunt puțin dispuse butoanele altfel. Nu te complica cu clima, sunt aceleași sunt automate ambele. Nu are nici o treabă fluxul de aier ele lucrează la fel.

Servomotoare pe gurile de ventilație??? Nu am auzit, clima după câte știu eu este identica la i40

Ms de raspuns.

La mine nu are display, functia climate si dual .

Idee e ca sistemul audio cu navigatie de care vorbesc, cred ca pe original, nu pare sa se potriveste cu partea de clima de la mine fiind cam asa

: nav.png

si de aceea ma gandeam sa fac acest upgrade complet .

Sincer ma pot lipsi de functia dual/climate dar sa stiu ca va merge sistemul de climatizare ca acum .

Edited by raduit

Nu înțeleg ce spui, duala(reglaj de temperatură St-dr) este la ambele sisteme. Dacă vrei să schimbi tot panoul central nu cred că este problemă doar să găsești ceva sh. Dar părerea mea este să schimbi doar sistemul audio găsești ceva bun cu android, navigație și ieși mai bine decât cu cel original care este slăbuț zic eu. Eu am așa de fabrică dar cunosc pe cineva care la schimbat și este mulțumit. La navigația originală trebuie să faci upgrade de hărți periodic. O să-ți pun poze cu cea schimbata după-amiază.

Nu înțeleg ce spui, duala(reglaj de temperatură St-dr) este la ambele sisteme. Dacă vrei să schimbi tot panoul central nu cred că este problemă doar să găsești ceva sh. Dar părerea mea este să schimbi doar sistemul audio găsești ceva bun cu android, navigație și ieși mai bine decât cu cel original care este slăbuț zic eu. Eu am așa de fabrică dar cunosc pe cineva care la schimbat și este mulțumit. La navigația originală trebuie să faci upgrade de hărți periodic. O să-ți pun poze cu cea schimbata după-amiază.

A mea nu are functia dual

Cam asa arata :

audio.jpg

Da, da ai dreptate este model (FIFA, UEFA, sau cam așa ceva motor de 105 cai parcă,) am văzut ceva asemănător pe mobile.de. Da ai dreptate modelul ăsta nu are dualclima. Și să pui ceva asemănător cu ce ai postat mai devreme. Mai ai și pe bord de schimbat butonul din stanga, cred că este complicat.

Este adusă din DE.?

Da, da ai dreptate este model (FIFA, UEFA, sau cam așa ceva motor de 105 cai parcă,) am văzut ceva asemănător pe mobile.de. Da ai dreptate modelul ăsta nu are dualclima. Și să pui ceva asemănător cu ce ai postat mai devreme. Mai ai și pe bord de schimbat butonul din stanga, cred că este complicat.

Este adusă din DE.?

Motorul de 135CP , Dotare este Confort+ din Germania ; fara clima dual dar are scaune incalzite, tot electric, senzori parcare, jante ....

modulul de clima vine cu tot cu butoanele din stanga dreapta si are 2 conectori in spate .

E usor de schimbat dar nu stiu daca is compatibile , poate stie cineva pe forum .....

Edited by raduit

Uite pozele pe care ți le-am promis. Pentru sistem audio și navigație. Pentru climă nu știu ce să zic. 1dcc56580a2f1b37d97778afdb4c25f6.jpg6c6b79e63bf786dd8634f928613f08f3.jpg8f300f5104ec91d1b8c9ded3bac3085e.jpgc6766a2e77dac22a41c94080d3b02722.jpg098e8a4091fa46eacd5e70ce70932a52.jpg6f328878e8492d4c556be8074ead2a94.jpg

Vad ca se potriveste chiar bine .

Merg si comenzile de pe volan ?

Poti sa imi dai un link cu modelul ?

Ms.

Da merg și comenzile de pe volan. Am să-l întreb pe prietenul meu de unde și cât la costat. Eu am cu navigația de fabrică, dar a rămas în urmă nu am mai facut upgrade. Asta aftermarket este mai performanta.

Uite asa este la mine. 64f6fb64010dfdfd8ceb1bc6c5dbf203.jpg

Da e cea originala.

Daca afli ce navigatie are prietenul tau da-mi te rog un mesaj. Ms.

Eu am cu navigația de fabrică, dar a rămas în urmă nu am mai facut upgrade. Asta aftermarket este mai performanta.

Cum adica a ramas in urma? Si chinezaria aia aftermarket e mai rapida decat Infinity original?

Ontopic: investitia in piese si manopera e substantiala pentru modificarea AC. Nici nu sunt sigur ca ar putea sa o faca cineva ca la carte.

Edited by nats

Daca am deja panoul de comanda ce vine montat in bord, ce trebuie sa mai montez si sa schimb inafara de mufa de conectare care este diferita ?

Eu am gasit ca ar trebui montat in plus senzorul de temperatura interioara ( https://i.imgur.com/tcCo0QB.png ) + cablajele pentru acesta.

la alte marci mai exista senzor de calitatea aerului dar la i40 nu am gasit asa ceva.

In rest compresor,radiatoare,supape, uscator , motor ventilator,rezistor, ventilator habitaclu sunt pe toate i40 .

A rămas în urmă, adică nu am mai fost la Hyundai să fac actualizare la hărți pentru navigație( costă cam mult) . Pe când acea CHINEZĂRIE este pur și simplu actualizată instantaneu cu google maps, waze sau orice alt program de navigație vrei să-ți instalezi. "ai pe ea tot ce vrei la fel ca un smart phone, sau tabletă.. Calitatea fonică este aceeași.

Man, vezi ca sunt actualizari gratuite aici pe forum. Despre ce vorbesti?!

In opinia mea, alegerea corecta ar fi unitatea Android de pe aliexpress (in Romania te taxează dublu ăștia pentru aceleași unități multimedia) și aerul condiționat manual care este deja montat pe mașină.

Sent from my phone.

In opinia mea, alegerea corecta ar fi unitatea Android de pe aliexpress (in Romania te taxează dublu ăștia pentru aceleași unități multimedia) și aerul condiționat manual care este deja montat pe mașină.

Sent from my phone.

Da, asta pare varianta cea mai avantajoasa si cu cele mai putine batai de cap;

Totusi daca cineva a incercat schimbarea climei il rog sa posteze experianta

Ms.

Edited by raduit

Utilitatea aerului condiționat automat aka clima, o vad în situația în care o ții setata pe modul "auto", iar ea îți direcționează aerul în funcție de niște senzori și calcule, satisfăcându.ti nevoia.

Ori, pentru mine funcția auto este inutila, prizele de aer din bord sufla direct în capul pasagerilor, indiferent de cum le direcționezi, ele sunt aiurea gândite și poziționate (dpdv estetic, arată bine, nu zic nu). Mereu țin un flux către parbriz și câteodată la picioare vara (iarna non stop picioare și parbriz). Practic, tot manual o setez și ajustez. Auto nu prea face nimic, pentru ca nu știe ce vreau eu. Sau nevasta-mea.

Sper ca mai sunt colegi care sa împărtășească felul lor de a folosi aerul asta condiționat, iar tu sa îți poți face o idee despre utilitatea ei și dacă merita efortul.

PS. Am 2 minioni (de 2ani și 5 ani) mereu în mașină.

Sent from my phone.

Edited by bumbul

Neata.

Teoretic, la climatizare automata, chiar daca setezi diferit fluxurile de aer si se stinge beculetul ala albastru care arata ca e pe "auto", ea functioneaza in continuare in regim semi-auto, adica modifica in continuare viteza fluxului de aer.

La alte masini asa functioneaza, la Hyundai nu am incercat sau nu am fost atent sa vad daca functioneaza pe aceleasi principii