Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
danrogo2001

Revizie 3 ani sau 55.000 km

Recommended Posts

Sa va luati bani mai multi la voi deoarece manopera, cel puțin la Hyundai Galati - Autouniversal, s-a scumpit cu 55%, adică este 155 lei/ora x 2,1 ore = 325 lei doar manopera.

Un schimb de ulei cu filtru, 500 ron. Mult, stiu, dar dupa 10.000 de km in oras, nu mi.a placut cum arata uleiul, pana la 20.000 nu rezista sub nicio forma. Mobil 1 5w30.

Masina are 50.000 de km, placutele sunt la jumatate, nicio problema la suspensii, nu scartaie deocamdata nimic, pot sa ma declar multumit pana acum.

Doar in schimbul de ulei si filtru a constat revizia?! Nu tu filtru de aer motor, nu tu de combustibil, nu tu de polen ... In fine, decat deloc e buna si asta. Acelasi tip de ulei il folosesc si eu de cand am luat masina, insa niciodata nu m-am luat dupa culoarea uleiului pentru ca a mea este diesel si il arde in primii 1.000 km. Il schimb la 15.000 km, incercand pe cat posibil ca la 7.500 km / 6luni sa schimb doar filtrul si sa refac nivelul. Apropo, poti economisii pana la 1/2 din suma indicata de tine daca il schimbi personal, lucru care nu este atat de greu de realizat.

Eu am cerut doar schimb de ulei, intre cele doua revizii generale.

Doar in schimbul de ulei si filtru a constat revizia?! Nu tu filtru de aer motor, nu tu de combustibil, nu tu de polen ... In fine, decat deloc e buna si asta. Acelasi tip de ulei il folosesc si eu de cand am luat masina, insa niciodata nu m-am luat dupa culoarea uleiului pentru ca a mea este diesel si il arde in primii 1.000 km. Il schimb la 15.000 km, incercand pe cat posibil ca la 7.500 km / 6luni sa schimb doar filtrul si sa refac nivelul. Apropo, poti economisii pana la 1/2 din suma indicata de tine daca il schimbi personal, lucru care nu este atat de greu de realizat.

Daca tot vrei sa ai motorul cat mai nou, de ce te complici sa schimbi doar filtrul si nu si uleiul? Pentru 150 lei?

Adica inteleg ca sunt maniaci care schimba uleiul si filtrul la 7500km, sunt oameni normali care schimba intre 10 si 15 mii, sunt oamenii care se iau dupa carte si schimba pana in 30 mii. Dar care este rostul sa pastrezi uleiul uzat si schimbi doar filtrul!?!?

In alta ordine de idei, eu am un CRDI cu DPF si in prima suta de km uleiul se innegreste deja. Si nu pentru ca il arde (aia se vede la esapament, nu la culoare) ci pentru ca il contamineaza. Iar Mobil 1 ESP 5w30 chiar este un ulei bun, eu l-am tinut in motor vreo 15 luni / 12 mii km., din cate imi amintesc..

Nimeni nu va interzice sa va duceti la revizie cu filtrele si uleiul vostru, atata timp cat acestea corespund specificatiilor Hyundai. Inclusiv in perioada de garantie.

Cine vrea sa duca masina la Remat cu motorul intact, n-are decat sa faca schimbul la 1000 km....

Edited by nats