Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
james kilowatt

Drivetest: Mazda 3 2019 / 2.0 benzina 122CP manuala

Recommended Posts

Deci hai sa vad un rezumat despre cum sta situatia, din punctul meu de vedere (care nu are nimic universal).

Niciuna nu are un defect major sau un avantaj decisiv. Daca ar fi sa fac un rezumat al impresiilor de pana acum, ar fi cam asa:

Mazda CX-30
 + are avantajul dimensiunilor compacte. Asta e foarte important, e probabil cea mai susceptibila sa fie condusa si de consoarta  si deci pot scapa de doua masini. Cel mai bun scor NCAP obtinut de vreo masina pana acum....  Daca ramane singura masina, ar fi cel mai usor de utilizat si in oras.
+ Mofturi:  awd, e cea mai ieftina,  si posibil sa fie si cea mai economica.  Cel mai redus CO2, posibil sa devina un avantaj daca umbla astia la taxe.
- Am citit lucruri proaste despre calitatea vopselei, in special de aia care costa cel mai mult si arata cel mai bine - red soul.
- Performantele ametite.

Volvo:
+ Cele mai confortabile scaune, si in fata si in spate.

+ moft: cel mai apropiat garaj, e pe traseul de talpa intre casa si birou, practic nu pierd nici 5 minute ca sa o duc si s-o iau la revizie. 
-  Foarte grea, performante si consum slabe.

Skoda
+ Cea mai spatioasa si mai omogena, cea mai performanta (chiar si fara umblat la chip ;) )
- Cea mai mare dintre toate, e posibil sa nu reusesc vreodata sa o conving s-o conduca. Si chiar daca reusesc, daca ramane singura masina in oras e nepractica.  Daca includ extensia de garantie iese si cea mai scumpa.  Plus ca dupa 10 ani de superb sa iau alt superb denota lipsa de imaginatie....

- moft: garajul s-a mutat de la mine din cartier la mama dracului. 

Si in afara concursului,  Alfa Giulia.
+ Cea mai faina dintre toate  :wub:
-  E incomoda cand porti tocuri, are spoilerul din fata ca un plug de dezapezit si dealerii arata ca niste instalatori cu blugii cu turul la genunchi (va dati seama singuri cine a gasit defectele astea, da?)

Edited by james kilowatt

Scuze, zisesem ceva de 2.5 dar acu am vazut ca am mai discutat

Edited by lucionix

Dute la alt dealer alfa(cu care ai vorbit în prealabil să fie la 4 ace, într-o zi cu soare (sandale) să îți arate una neagră, efect plug redus. Doar că și alfa e lungă.... 

Am fost, am dealer in cartier. Insa nu avea benzinara pentru test si nici nu parea foarte motivat sa vanda mare lucru. Ala de care zic e la 20km distanta, in Flandra, insa singurii care aduc benzinare.   Astia au in continuare oferta cu 10 ani garantie pentru gama Fiat... daca o extindeau si la Alfa aia era, treceam peste orice povesti cu tocuri si blugi de boschetar.