Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
james kilowatt

Drivetest: Mazda 3 2019 / 2.0 benzina 122CP manuala

Recommended Posts

Tu.i dai teste facute de romani? ;))

Pt jurnalistii astia, nemtestile e cele mai bune, frantuzestile si italienestile sunt de cacao, Dacia e pt saraci iar asiaticele sunt fiabile dar fara personalitate. Restul masinilor sunt pt arat pe camp. Sanki!

La fiabilitate m-am uitat la ce zic aia de la whatcar. Mazda (toate modelele) e pe locul 17 din 31... cam subtire.

A, si Skoda Superb 2008-2015 e mai fiabila decat 2015-2018. La asta a mea 2008-2015 stiu (stia toata lumea :D) ca are plastilina la distributie si segmenti. Ma intreb unde au bagat plastilina cand au schimbat modelul de a iesit mai prost.... insa probabil cu dizalgateul au taiat din costuri pe undeva si se vede.

Pe de alta parte insa si statisticile astea trebuie relativizate, iar diferentele intre ele sunt mici, uneori in 2% sunt 5 marci sau modele. Nu prea exista nici masini extraordinar de bune, nici extraordinar de proaste.

In materie de review-uri inca sunt doar astea facute pe baza unui singur drivetest de maxim cateva ore. Mai mult, sunt pe modele pre-productie cele cu motorul skyactiv X.

Eu astept unul facut pe o durata ceva mai lunga, si pe un traseu mai lung, si pe o masina de serie.

Edited by james kilowatt

In topu' la fiabilitate ;)) sta Kia.

Ia.ti, frate o hibrida, macar stii pe ce dai banii!

Edited by cipelantra

La modul meu de mers (drumuri rare si lungi) nu merita hibridele. Dupa primii 40km nu mai sunt decat niste benzinare mai grele si mai proaste.

Eu in oras merg extrem de putin cu masina. Am bascheti, bicicleta, scuter, etc.

Kia da, la fiabilitate stau bine, stau bine si la garantii. Si nici nu arata rau. Insa cel putin pe la mine sar calul la preturi. Deja sunt in aceeasi liga cu Mercedes, (de ex Ceed 1.6 204CP DCT - 34400€ vs A-Klasse 220 190CP DCT 33750€....)

• Like 1

In sfarsit un au facut unii un test serios al motorului skyactiv X, cu masini testate una langa alta si distante ceva mai lungi. Skyactiv X vs dizal, pe aceleasi trasee.

https://www.largus.fr/actualite-automobile/essai-mazda-3-essence-skyactiv-x-vraiment-mieux-que-le-diesel-10044395_p_2.html

Pentru cine nu parleste limba lui Alain Delon si Mbappe, testul a fost facut pe doua mazde 3 manuale, roti de 18" cu un singur pasager si fara clima.

In oras (30 zona parisului)

SkyX 6.9l/100km

Pacura 5.7l/100km

Drum (160km, viteze pana in 110km/h)

Skyactiv X 5.6l/100km

Boasca 5.1l/100km

Autostrada (110km, pana in 130km/h pe GPS)

Ambrozie 6.6l/100km

smoala 6.1l/100km

Tinand cont de diferenta de putere si rafinament, nu e rau deloc! Pacat ca nu au bagat in test si un skyactiv G....

Interesant ca rezultatele sunt apropiate de ce spune WLTP, factorul furaciune e rezonabil.

Pe de alta parte probabil ca daca merg pe un CX-30 cu awd si cutie automata probabil consumul pe autostrada (unde e cel mai relevant pentru mine) s-ar putea sa iasa comparabil cu petrolierul meu (care in plus e mult mai spatios si mult mai rapid).

Edited by james kilowatt