Jump to content
iris205

Vopsea ..... si alte probleme

Recommended Posts

Salut,

Ieri am observat ca am pe capota de la motor doua mici gauri in vopsea, la o privire mai atenta am vazut si o pata pe lac unde am fost un gainat. Nici lacul nu este grozav, dupa ce am mai sters un gainat am constatat ca au ramas zgarieturi foarte fine. Ma gandeam ca daca masina este fabricata in Corea o sa am parte de vopsea mai buna dar se pare ca m-am inselat sau sunt eu ghinionist.

Cu ce se pot astupa gaurele respective (probabil in mers mi-a sarit o piatra)?

Ce parere aveti de prelata auto, ajuta sau nu (ma refer la cele Mobile Garage de la Kegel)?

Edited by iris205

Salut,

Și eu am aceeași problema, nu ești ghinionist.

Tot de la o pietricica am un punct langa farul din dreapta și unul pe capota, oricât te-ai strădui mai sar pietre.

Legat de prelata, eu mi-am cumpărat una de la Kegel, am multe ciori și porumbei prin zona, așa că nu pot risca. E mai ok cu prelata decât cu găinaț după părerea mea.

O sa-i întreb la prima revizie cum se pot remedia punctele.

Trimis de pe al meu SNE-LX1 folosind Tapatalk

Prelata prinde praful sub ea și cum bate vântul o să apară zgârieturi pe mașină. Nu recomand.

Aveti grija cu prelata, ca matuieste foarte rau vopseaua.

Cu punctele unde a sarit vopseaua obisnuiti-va, asta este, soselele noastre sunt pline de pietris. Zgarieturile fine in lac ies la polish (faceti testul unghiei: daca nu agata unghia, iese sigur).

La pata de la gainat nu ai ce-i face.

• Like 1

Pana un alta am comandat ceara solida (Collinite 476s Super Double Coat Wax), sigur este buna pt gainat si alte mizerii.

Referitor la prelata, ce marime, ai gasit Perfect Garaje sau ai luat Mobile, cum faci cu antena sau ai aripioara si ai gasit-o transpirata acum pe vremea asta sau este asa buna cum zice reclama si permite circulatia aerului?

E Mobile Garage. Am luat una care era pentru un Renault Captur, are cam aceleași dimensiuni L= 405-430 cm. N-am avut probleme cu antena, este tip rechin. Când plouă mi s-a părut un pic uda in partea de jos, dar când am dat-o jos a doua zi era uscată mașina.

E Mobile Garage. Am luat una care era pentru un Renault Captur, are cam aceleași dimensiuni L= 405-430 cm. N-am avut probleme cu antena, este tip rechin. Când plouă mi s-a părut un pic uda in partea de jos, dar când am dat-o jos a doua zi era uscată mașina.

Salut,

Cum procedezi inainte de a pune husa: o speli pe exterior, o dai cu un jet de apa, cu peria sau cu carpa?

Mi-am cumparat si eu, este ok, am spalat masina inainte de a o pune dar parca este peste mana sa o tot speli.

Si pe alte forumuri monomarca lumea se plange de ciupiturile de vopsea. Unii spun ca de vina e faptul ca de cativa ani toti au trecut la vopsea pe baza de apa. Si ca de fapt diferenta de calitate vine din diferenta lacului, insa ca in mare cam toate masinile au devenit sensibile la capitolul asta.

Salut , folosesc prelata de aproape 2 ani , masina fiind parcata in curte , pentru a o feri de  resturi de la pasari  , cata vreme alegeti una cu puf pe interior nu  afecteaza vopseaua ..

On 12/19/2019 at 9:06 PM, plc said:

Salut , folosesc prelata de aproape 2 ani , masina fiind parcata in curte , pentru a o feri de  resturi de la pasari  , cata vreme alegeti una cu puf pe interior nu  afecteaza vopseaua ..

Si o speli inainte de a o folosi sau numai o stergi? Mi-am cumparat si eu prelata dar pana acum am flolosit-o numai dupa ce am spalat masina, cand stiam ca nu o mai folosesc, in cursul saptamanii, dar acuma iarna este mai dificil cu spalatul insa as vrea sa o folosesc mai ales cand se anunta zapada.

Salut , binentels ca o folosesc cand e spalata si cat mai posibil fara praf mult sau sare sau nisip ca tot e iarna . Cert e ca la mine o pastreaza super si o fereste de gainatul pasarilor .

Și eu am avut o problema cu vopseaua la un tucson 2015, pe rama de la usa din spate, langa cheder dar spre interior,  a înflorit vopseaua și era deja ruginita floarea respectiva . Nu avea cum sa fie lovitura de nimic căci usa fiind tot timpul închisă , era protejata. Am rezolvat o pe garanție care este 7 ani. Părere generală , stau cam prost la capitolul asta.