Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
__Sly__

Modul geamuri + Modul panoramic

Recommended Posts

Salut,

Tocmai mi-am comandat chestiile astea 2 pt Tucson si sunt curios daca le-a mai montat cineva pe masina.

Modulul de geamuri ar trebui sa faca toate geamurile automate plus inca niste optiuni printre care:

1. Automatic close windows by press lock button
2. Automatic open windows by press unlock-lock-unlock button
3. Pause in halfway
4. Repeated up or down windows
Modulul pt geamul panoramic ar trebui sa inchida trapa automat dupa 3 secunde de cand a fost oprit motorul.
La cel pt panoramic toata treaba e plug and play: desfaci o mufa si bagi modulul intre cei 2 conectori.
La cel pt geamurile portierelor in instructiuni zice ca trebuie inadite 4 cabluri de pe modul cu 4 fire din circuitul existent al masinii si sunt indicate foarte clar care si cum sunt.
Curiozitatea mea era daca le-a montat cineva si ce dificultati a avut?
Pozele sunt luate din anunturi dar pot sa fac si poze reale ale produselor daca e cineva interesat.

post-65700-0-19549200-1556876707_thumb.jpg

post-65700-0-74459800-1556876715_thumb.jpg

Revin cu update-urile: l-am montat pe cel pt trapa. La 3 secunde dupa oprirea motorului se închide trapa si inca n-a luat foc mașina. 😜

Salut

unde anume se monteaza cel pentru trapa?

In portbagaj laterala stanga. In cutie iti trimit aia o foaie cu instrucțiuni si imagini

In portbagaj laterala stanga. In cutie iti trimit aia o foaie cu instrucțiuni si imagini

Dai si un link de unde ai comandat? Sa ne "inspiram" si noi :)

Cat de complicat a fost montajul (la cel pentru geamuri, in special, vad ca trebuie data jos fata de usa)?

Cum functioneaza cel de geamuri in spate, de exemplu? Daca tii mai mult apasat pe buton, coboara pana jos?

Preturile mi se par un pic mari dar daca sunt de calitate, de ce nu!

Cat de complicat a fost montajul (la cel pentru geamuri, in special, vad ca trebuie data jos fata de usa)?

Cum functioneaza cel de geamuri in spate, de exemplu? Daca tii mai mult apasat pe buton, coboara pana jos?

Preturile mi se par un pic mari dar daca sunt de calitate, de ce nu!

Pe cel pt geamuri nu l-am montat inca, deci nu pot sa zic cum functioneaza, dar ar trebui sa mearga cam cum ai descris tu. La montaj, trebuie sa dai fata de portiera jos si trebuie sa conectezi 4 cabluri de la modulul additional la instalatia electrica existenta. Asta inseamna sa intrerupi cablurile, sa le mufezi si sa reconectezi. Asta e si motivul pt care nu l-am montat deja, ca trebuie sa gasesc niste fise de conectare cum trebuie sa fac ceva civilizat, nu innadiri cu banda.

Cel pt trapa merge bine. La asta montajul dureaza 20 minute, e plug&play. Mai mult dureaza sa desfaci plasticul din portbagaj si sa deconectezi mufa actuala pt a reconecta modulul.

Mai bine mergi la unii care monteaza si sa iti dea ei mufe si ce mai ai nevoie, posibil sa vrea sa il si monteze si scapi de "chin".

Vezi ca au la Norauto "conectori rapizi". Practic pui pe ambele cabluri si strangi cu un patent, cablul e sectionat doar 1 mm si ramane izolat (ma rog, nu stiu daca rezista la apa, dar nu cred ca e o problema).

Se gasesc si la Dedeman, in general la magazinele de electrice si nu sunt rezistente la apa asa ca atentie unde ii folositi.

Nu prea are cum sa ajunga apa unde vine montat modulul. Legat de mufe, vreau sa gasesc unele bifurcate in care sa intre un cablu si sa iasa 2. Ma descurc, nu e problema. Singura problema e timpul.

Garantia?

Eu am montat pe i40. Doar la geamuri, nu am pus și pentru panoramic. Este ok îl am pus de doi ani.

Trimis de pe al meu FRD-L09 folosind Tapatalk

Am comandat în Coreea pe un site.

Garantia?

Eh... Daca iti pica ceva la roata, n-o sa verifice nimeni portiera. Daca iti pica partea electrica, atunci e cu bubu.

Eu am montat pe i40. Doar la geamuri, nu am pus și pentru panoramic. Este ok îl am pus de doi ani.

Am comandat în Coreea pe un site.

Al tau era tot asa cu interupt cateva fire si legate la loc incluzand si modulul?

Da. Uite aici cum l-am ledat.

Eh... Daca iti pica ceva la roata, n-o sa verifice nimeni portiera. Daca iti pica partea electrica, atunci e cu bubu.

Just :)

Am montat si eu pe Tucson modul geamuri de vreo 3 luni. Nu trebuie sa taiati firele, doar curatati 1cm din izolatie, le "cracanati" si bagati firul modulului prin "despartitura". Apoi impletiti.

Functioneaza automat doar de pe butonele soferului si din telecomanda. Oricum, acum ca a venit caldura, merita sa ai ca sofer toate geamurile auto.

• Like 1

Uite aici montajul ( nu am fost atent și în postarea de mai sus am trimis doar probă)

Am montat si modulul de geamuri.

Funcționează ca in descriere doar ca au "omis" un detaliu. Inchide/deschide geamurile pe rând ca sa nu iasă din aria de chinezărie. 🤣🤣🤣🤣

Am folosit niste conectori cu mufă cu clips si cu garnituri pt lichide sa fiu sigur ca nu se desfac sau le ataca umezeala.

Revin si cu niște poze, de pe telefon nu ma lasă sa atasez

Edited by __Sly__

Da, al meu deschide/inchide tot.

Nici coborarea nu se poate face simultan, probabil ca e un sigur releu folosit de toate :)

Sau o protecție, să nu ia prea mult curent odată, nu face bine sistemului și nici bateriei