Jump to content
Danielsun

Schimb ulei Cutie automata Elantra MD 2014

Recommended Posts

Salutare,

A schimbat cineva uleiul la cutia automata(convertizor cuplu) la Elantra 5 MD(2011-2015)?

As fi interesat de uramtoarele:

La cati km s-a schimbat?

Au lasat uleiul sa se scurga singur si au pus in completare sau l-au tras cu pompa de vid?

Cati litri au intrat?

De unde ati cumparat uleiul si ce marca/tip?

Unde si cat a costat?

Multumesc anticipat.

Drumuri bune

Salut, 
ai aflat ceva raspunsuri la postarea ta?
Ai schimbat uleiul de cuite? la cati km?

merci mult!!!!!!!

Vezi ca sunt service-uri afiliate Ravenol, dotate cu dracarii care iti trag tot uleiul din cutie ( se mai platesc in plus 2-3 litri, pompati pana se scoate uleiul vechi) Dar lucreaza doar cu ulei Ravenol, normal. Gasesti lista service-urilor pe site-ul Ravenol. La automate, cel mai sigur este sa il schimbi in jurul a 60000 km rulati. Eu asa stiu, cel putin la DSG/DCT. Eu l-am schimbat la manuala la 80000km si era ceva pilitura pe buson iar uleiul tindea spre negru. Chiar mi-a parut rau ca nu l-am schimbat mai repede, pentru 2 litri de ulei original Hyundai de 50 lei/litrul si 50 lei+TVA manopera...

Din ce am mai aflat si eu, zice-se ca nu sunt tocmai ok acele instrumente. Sincer nici nu le vad rostul, ce se intampla daca mai raman 50-100g de ulei vechi cand se inlocuie? Grosul, sa zic asa, s-a scurs, si in plus, aceasta operatie nu se face imediat ce ati ajuns acasa cu masina, trebuie lasata sa se raceasca ca oricum nu puteti pune mana pe cutie. Asadar, racindu-se, 99% din uleiul vechi va fi scurs fara vreun ajutor prea mare. 

In alta ordine de idei, eu folosesc Castrol si n-am avut probleme cu el. Am mai pus anterior (caci sunt la al 2-lea schimb dupa ce a iesit din garantie) Mobil 1 si nu mi-a placut pt ca am gasit doar pe 80w90 care mi-a dat ceva batai de cap iarna. Castrol-ul este pe 75w90 si isi face treaba. N-am avut nicioadata pilitura pe buson, dar prezenta ei nu tine numai de ulei, ci si de modul de exploatare al CV, mai ales la cele manuale. 

La automate nu stiu sincer cum este, insa la a mea schimb la 45.000 km / 3 ani. 

Intr-un final am facut schimbul la o cunostiinta care are service. Am ales varianta de scurge prin gravitatie, am facut 2 schimburi si au intrat in total 9L de ulei, 4,5 per schimb. Se simte o imbunatatire la schimbul de trepte.

Nu prea inteleg de ce doua schimburi, dar ma rog, important este rezultatul final :fingerup:Imbunatatirea o vei simti din plin insa la iarna urmatoare. 

cu primul cureti eventualele reziduuri, al 2 lea ramane in cutie. modul asta de a spala motorul se practica la daciile vechi :)

Din punctul de vedere e doar o risipa de bani/produse/timp si care nu rezolva problema de fond: daca s-a ajuns la a span in ulei, el se va produce in continuare indiferent de cate spalari se fac ... E ciudat - si oarecum interesant - cum se polarizeaza lumea, unii nu fac deloc, altii fac de prea multe ori, iar altii nici nu concep utilitatea inlocuirii uleiului ... Fascinant.

Posted (edited)

Reziduurile nu sunt span, ci namol si depuneri solide din ulei si contaminanti. In plus, al doilea schimb reuseste teoretic sa goleasca si uleiul vechi din convertizor.

Edited by dvoncu

20 hours ago, marius.zadara said:

Din punctul de vedere e doar o risipa de bani/produse/timp si care nu rezolva problema de fond: daca s-a ajuns la a span in ulei, el se va produce in continuare indiferent de cate spalari se fac ... E ciudat - si oarecum interesant - cum se polarizeaza lumea, unii nu fac deloc, altii fac de prea multe ori, iar altii nici nu concep utilitatea inlocuirii uleiului ... Fascinant.

Pentru ca fiecare percepe in mod diferit ce inseamna ingrijirea masinii. Unii poate exageram , altii sa zicem ca suntem medii iar pe altii ii doare efectiv undeva. 

De aceea am si zis ca e fascinant :)