Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania

Recommended Posts

27 minutes ago, hyundai_owner19 said:

9480 km parcursi pe modelul 2019.
consum mediu 5.3 l/100km (asta am pe bord).

In oras circul doar in weekend pe distante destul de scurte, sub 20 km (sofer de weekend).
In rest, doar prin afara, unde scot intre 5.0 si 5.6 l/100km - cca 110-120 km/h pe drumurile nationale, 120 - 130 km/h pe autostrada.

Daca accelerati si franati brusc, consumati mult. Intelegeti asta si veti conduce economic.

Nu stiu care este viteza medie cu care circuli, dar eu la intoarcere am facut 2100km cu o viteza medie de 102km/h. Asta dupa ce Googol maps , in apropiere de

Goritia si Arad m-a scos din autostrada fiind constrans sa fac vreo 50-60 km pe niste sosele pentru camioane, cel putin la noi, am crezut ca masina se va dezmembra.

fundulea -drajna 160 km/h anvelope iarna kleber krisalp hp3 (care sunt identice cu michelin alpin 5 atat la aderenta cat si la consum), vant frontal, temp 3 grade cu +, clima pe 24 grade, doua persoane, consum  8%

• Like 1

On 12/6/2019 at 5:36 PM, vflorin said:

Am uitat, nu ma intereseaza sa conduc economic.

atunci ce cauti pe aici, cu elantra? trebuia sa intri pe un forum de lamborghini ceva :))

• Haha 1

10 hours ago, hyundai_owner19 said:

atunci ce cauti pe aici, cu elantra? trebuia sa intri pe un forum de lamborghini ceva :))

Vrei sa spui ca toti posesorii de Elantra sunt niste sarantoci carora le tremura picioarele pe acceleratie cand vad consumul instantaneu de 30% ?

• Haha 1

On 12/8/2019 at 8:18 AM, vflorin said:

Vrei sa spui ca toti posesorii de Elantra sunt niste sarantoci carora le tremura picioarele pe acceleratie cand vad consumul instantaneu de 30% ?

Nu cred ca cine are Elantra e sarantoc, e o masina de buget mediu, pe care nu prea o gasesti SH, si pe care lumea o cumpara de obicei noua, cred eu. Nu stiu cum sunt ceilalti posesori de Elantra, caci sunt destul de rari. Dar ma pot pronunta in privinta mea. Nu ma consider sarantoc, ci chibzuit. Pe gama asta de buget, asta mi s-a parut optim dupa criteriile mele. Mi-as permite sa nu-mi pese de consum, dar imi pasa, pentru ca mereu caut un optim. 

Daca timpul are o pondere atat de mare in optimizarea traseului tau, bravo tie, da-i pedala la 30L/100km! Sanatate!

On 12/8/2019 at 8:18 AM, vflorin said:

Sa zicem ca cine isi cumpara o masina noua, indiferent de cat de mult ii permite bugetul, e un om calculat. Si mai ales cine si-a luat Elantra, la ora actuala are cel mai bun raport  intre ceea ce platesti si ce primesti. Si astia sunt multi desi sunt multi si cei ce din cealalta tabara, care pur si simplu irosesc banii. Dar, pe astia, daca ii pui acum de sarbatori sa dea 200 lei unor amarati, nu o fac! A iti lua o masina noua nu inseamna ca trebuie sa arunci banii pe benzina. Sunt si multi oameni care cu eforturi mari si-au luat masina noua si dramuiesc benzina cat pot de bine.  Nu puteai gasi o exprimare mai nefericita. Fiecare om face ce vrea cu banii pe care ii castiga, unii ii arunca pe consumuri enorme, altii... ii folosesc altfel sau ii tin la saltea. Interpretezi gresit faptul ca oamenii afiseaza minimul obtinut. 

Pe de alta parte, masina nu are consum mare ci decent ptr 2019.  Conteaza cum mergi si pe unde mergi, normal ca daca mergi noaptea in Bucuresti, scoti un 5-6. Dar si ziua, eu am scos 27% alimentand langa Promenada si mergand pana la Universitate la ora de varf.  

Edited by Chevy

14 minutes ago, Chevy said:

Nu puteai gasi o exprimare mai nefericita. 

Sper ca te referi la interventia : "atunci ce cauti pe aici, cu elantra? trebuia sa intri pe un forum de lamborghini ceva :))"