Jump to content
Costel Lungu

Se incuie/descuie singura

Recommended Posts

Buna ziua,

Problema cu Santa FE 2014. De ceva vreme cand ma apropii de ea, pe partea soferului se incuie si descuie singura (este keyless).

Daca ma apropii din partea pasagerului nu se mai decuie singura sau se intampla foarte rar. Astazi a recunoscut si mai greu cheia. La ambele telecomenzi face asa.

Aveti ceva idei cu posibile cauze?

Un prieten a avut aceiasi problema la un Volvo, inchidea masina si se descuia singura, sau o inchidea si nu se mai descuia la sofer... destul de frustrant, a schimbat bateriile de la chei, a verificat cu diagnoza imobilizatorul si a fost ok, dar...am demontat mecanisnmul de centralizare din usa soferului si acolo a fost problema, in placa de circuit a broastei, masina fiind keyless si "telecomanda" adica transponderul trimitea semnal dar se oxidase si cablajul din broasca iar pe placa electronica avea un traseu ars. Probabil ecu masinii intra in eroare pe centralizaresi nu stia cum sa faca, totul a mers ok chiar daca ne-a mancat o jumatate de zi desfacutul si refacutul usii la loc :)) dar a functionat, am curatat bine toate mufisoarele, am refacut traseul pe placa electronica din broasca si totul a mers din prima. La tine masina fiind in garantie mai bine aplelezi la reprezentanta, este putin complicat dar poate isi dau seama "baekii" :)

La Smartul sotiei am avut aceeasi problema si era de la o usa...avea firele rupte in actuator.

Trebuie verificat traseele de cablu.

Dar presupun ca ai rezolvat deja:)

Buna,

Multumesc pentru sfaturi. Am schimbat manerul de pe partea soferului (in 2 minute - se schimba foarte usor) si problema s-a rezolvat.