Jump to content
WYZ

Race Chip

Recommended Posts

Deschid acest topic pentru a impartasi opinii despre RACE CHIP.

Am gasit pe net/youtube o multime de informatii si opinii, pare ca face ceea ce spun producatorii germani, pretul pare ok, garantia masinii nu e afectata DAR... pentru ca intotdeauna exista un DAR...poate aflam impreuna care ar fi minusurile pt o astfel de "jucarie".

Astea ar fi optiunile pt 1.6 tgdi

https://www.racechip.com/shop/hyundai/tucson-tl-from-2015/1-6-gdi-1591ccm-177hp-130kw-265nm.html

Astea ar fi optiunile pt 2.0 crdi

https://www.racechip.com/shop/hyundai/tucson-tl-from-2015/2-0-crdi-1995ccm-185hp-136kw-400nm.html

• Like 1

Daca nu se leaga la 5-6 conectori din compartimentul motor, nu cumpara ... este un device care altereaza semnalul unor senzori si mareste artificial debitul de combustibil.

Alea serioase (gen M Cantronic de la MTM) costa de 5 ori mai mult, sunt de trei ori mai mari ca dimensiune si au cablaj propriu.

Se leaga la 3 senzori, din ce vad in instructiuni.vine cu cablaj propriu. Si tutorial de instalare dedicat pt fiecare model de masina.

Edited by WYZ

Am gasit pe net/youtube o multime de informatii si opinii, pare ca face ceea ce spun producatorii germani, pretul pare ok, garantia masinii nu e afectata DAR... pentru ca intotdeauna exista un DAR...poate aflam impreuna care ar fi minusurile pt o astfel de "jucarie".

https://www.racechip.com/shop/hyundai/tucson-tl-from-2015/1-6-gdi-1591ccm-177hp-130kw-265nm.html

https://www.racechip.com/shop/hyundai/tucson-tl-from-2015/2-0-crdi-1995ccm-185hp-136kw-400nm.html

Au si pentru 1.7 CRDI 116 PS.

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Dap, au pt toate motorizarile. Eu am pus 2 variante cu titlu de exemplu

https://www.racechip.com/shop/hyundai/tucson-tl-from-2015/1-7-crdi-1685ccm-116hp-85kw-280nm.html

Daca nu se leaga la 5-6 conectori din compartimentul motor, nu cumpara ... este un device care altereaza semnalul unor senzori si mareste artificial debitul de combustibil.

Alea serioase (gen M Cantronic de la MTM) costa de 5 ori mai mult, sunt de trei ori mai mari ca dimensiune si au cablaj propriu.

La o privire superficiala pe astea de la MTM par cam acelasi lucru cu cele de la Race Chip. Cam aceleasi cablaje, ba chiar la dimensiuni sunt mai mari cele de la RaceChip. Nush nimic despre specificatii sau preturi. E doar o impresie "la prima vedere".

Edited by WYZ

Si nu ti-ai pus intrebarea de ce unul costa 200 de euro si unul 2000? Uite aici cum arata si cum se instaleaza un M Cantronic:

Ai aici prin comparatie acelasi lucru la Racechip

Dupa cum se vede in film, Racechip functioneaza pe baza alterarii semnalului senzorului de presiune din rampa si a celui de boost.

Edited by dvoncu
  • Like 1

Si nu ti-ai pus intrebarea de ce unul costa 200 de euro si unul 2000?.

Tocmai am scris cu FIX cu 3 randuri mai sus ca NU am citit inca specificatii si PRETURI, si ca sunt la o "prima vedere".

Asadar, raspunul la intrebarea ta foarte prietenoasa este Nu, nu mi-am pus intrebarea, inca.

ms frumos

Edited by WYZ

Nu e nicio intrebare neprietenoasa, dar e foarte greu sa discuti aplicat pareristica. Eu ti-am dat informatii concrete si tu m-ai contrazis cu o parere. Aia e, spor la cumparat Racechip.

Unde anume te-am contrazis?

Nu asta e scopul forumului? Sa impartasim opinii, pareri, experiente, cunostinte?

"Pareristica" asta se cheama discutie.

Daca ai date aplicate, Doamne ajuta, daca ai timp si chef sa le share-uiesti, e super, daca nu, aia e. Dar daca alegi sa o faci, fa-o mai de jos, coboara din sfera aia inalta.

Edited by WYZ

Eu:

Tu:

La o privire superficiala pe astea de la MTM par cam acelasi lucru cu cele de la Race Chip. Cam aceleasi cablaje, ba chiar la dimensiuni sunt mai mari cele de la RaceChip. Nush nimic despre specificatii sau preturi. E doar o impresie "la prima vedere

Si etc.

"Si etc". ??? Nu exista niciun "etc", aia a fost tot, nu mi-am permis sa te contrazic cu nimic, am si subliniat de 2 ori ca e doar o "privire superficiala" si "la prima vedere". Am spus ca "nu stiu" alte detalii. Daca faptul ca una e mai mare si alta e mai mica inseamna ca te-am contrazis...e gradinița maxima, nu "discutie aplicata". Uite, lopațica mea sigur e mai mare. Ca sa stii macar de ce te agiti atat.

Edited by WYZ

Poate nu am fost suficient de clar: eu le-am avut pe amindoua in mina, being there done that, il stiu pe cel care distribuie Racechip in Romania, acum pe Touran am resoftare facuta la MTM online in DE ... sa lasam gradinitelor ce e al gradinitelor.

Am inteles din prima cu cine am de a face, si nu o zic ironic, ma refer la cunostinte. Dar cunostintele astea nu te fac "domn" decat daca stii sa le expui "prostimii" si sa accepti ca o parere,completare sau intrebare a altuia, nu e nici interzisa si nici nu inseamna ca te contrazice.

Ma rog...ce naiba o fi fost in capul meu sa deschid subiectul asta...😦

Edited by WYZ
  • Like 1

Ca sa primesti informatii, evident 🙃

Discutia asta, chip versus soft, e deschisa mereu de cei cu masini in garantie care se tem de pierderea garantiei (justificat de altfel), argumentul teoretic este ca softul este superior intotdeauna pentru ca e in controlul tuturor celor de prin motor, pe cind chipurile, cu citeva exceptii foarte foarte scumpe doar altereaza pasiv semnalul unor senzori ... MTM ruleaza propriile harti si ia date din CAN ul masinii, in plus e personalizat pe tipul respectiv de motor dar inca o data costa 2000 de coco, eu am luat-o la fuga cind am auzit.

In plus, cind maresti puterea masinii, nu e suficient sa dai doar motorina si aer ... tre sa stii daca rezista ambreiajele, cutia, sistemul 4wd ... daca arderea e completa sau da cum fum si face DPF ul praf etc.

Bottom line nu sunt recomandate chipurile ieftine si universale.

Edited by dvoncu
  • Like 1

Salut

Vei ca primul link e ptr gdi, nu pentru versiunea T. Sau nu vad eu ok, dar pentru cele cu turbina nu au inca.

Edited by Moise

Asa am crezut si eu, dar vazand ca se refera la 265nm si 177cp pare ca e vb de motorizarea care are acesti parametri, respectiv Tgdi. Cred totusi ca exista si pt gdi, trb doar cautat in lista lor.

Youtube-ul e plin de filmulete cu acest racechip, fiecare isi poate face o parere.

Cum a zis si dvoncu, e de luat in calcul mai ales de catre cei care vor sa mai aiba garantia la masina. Daca nu era pbm de garantie, clar RESOFTAREA era o optiune, nici nu mai stateam pe ganduri cu acest cip. cipul e doar o cale de mijloc.

In acest clip

Incepand cu minutul 9, arata ceva cu privire la un cip. E in rusa, nu inteleg nimic, dar inteleg macar ca e vb de TGDI si Chip. Pare o reclama mascata sau doar o..simpla probă, habar n-am...

Edited by WYZ

Cred ca o astfel de modificare merita doar daca aduce economie la consum si nu forteaza motorul. Pentru ca daca aduce doar XX hp in plus, nush cati Nm in plus si merg tot in coloana nu are sens. Ajung ca personale care isi cumpara Mustang si tot la 14 semafoare stau si tot 1 ora jumate fac pana la birou. Plus ca eu unul am descoperit ca cei 177 hp si modul sport, asa "lenes" cum a fost el catalogat de unii, este de ajuns pentru drumurile noastre.

Poate doar sa existe optiunea sa testezi device-ul si sa vezi cum se misca masina, astfel incat sa decizi daca merita sau nu. Dar tot acolo ajungem , la ce iti aduce in plus versus cost si ce implica. Daca dai 2000 euro pe el si iti scade consumul cu 25% fara sa iti rupa pistoane, supape, etc - posibil sa merite, dar doar daca mergi mult si din consum scoti banii.

• Like 1

Mie nu mi se pare relevant ce e pe iutub, decat cel mult daca arata mai multi parametri modificati. Eu n-as pune un dispozitiv care sa altereze doar amestecul indiferent ca ar mari sau nu puterea. Ori faci o chestie sofisticata - reprogramare sau un chip serios cu soft propriu (si custom) care are acces la toti senzorii, ori n-o faci deloc. Ce zice Dvoncu e valabil.

Edited by james kilowatt
  • Like 2

Offtopic.

M-a mancat in c.r sa guglez "cutie pentru E85" (aka chip pentru convertit masina sa mearga cu ethanol), asa din pura curiozitate (ca n-as arde oricum bunatate de palinca in motor ), si am dat peste site-ul astora de la race chip. Si m-a mancat in c.r sa dau un click pe el....

Si de atunci cum deschid un browser cum ma umple de reclame la race chip.

Multumesc Gugal, manca-mi-ai baschetii!

Edited by james kilowatt
  • Like 2

De, farmecele astora de la tuning.... :pray:

Offtopic.

M-a mancat in c.r sa guglez "cutie pentru E85" (aka chip pentru convertit masina sa mearga cu ethanol), asa din pura curiozitate (ca n-as arde oricum bunatate de palinca in motor ), si am dat peste site-ul astora de la race chip. Si m-a mancat in c.r sa dau un click pe el....

Si de atunci cum deschid un browser cum ma umple de reclame la race chip.

Multumesc Gugal, manca-mi-ai baschetii!

Foloseste DuckDuckGo (au ca primă directivă să nu facă niciun fel de tracking) SAU, caută pe Google în mod incognito/private browsing sau cum se cheamă în browserul tău.

Cel mai mult îmi „plac” deștepții de la Emag unde cauți pe site bormașină și apoi îți tot apar pe alte site-uri reclame la bormașini de la Emag, chiar și după ce am cumpărat bormașina, de la Emag - „Ai căutat și cumpărat bormașină? Uite alte bormașini!”. Măcar dacă băgau reclame la accesorii de bormașină...