Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Sign in to follow this  
Cristi008

Nivel ulei prea mare dupa revizie

Recommended Posts

Am facut zilele trecute prima revizie dupa 15k km la Tucson 1.6 T-Gdi 4wd si am zis sa verific nivelul de ulei la joja. Verificare conform manualului, circulat pana la temperatura, oprit pe loc drept, asteptat 5 minute, rezultatul aprox 3 mm peste limita F. Am facut 3 masurari de fiecare data la fel si dupa 10 min.

La service au luat 5 bidoane de cate 1l Shell din care am primit inapoi 1 bidon cu 900 ml in el, deci a intrat 4,1 l.

In carte zice capacitatea de 4,5 l.

Sa le fac din nou o vizita sau e ceva normal?

Edited by Cristi008

Nu te stresa pentru 3mm. Bine este sa fie chiar la nivel dar mecanicii se mai inseala, pentru ca invariabil mai ramane ulei vechi in motor.

Eu am capacitate la schimb 5,3 litri si mai mult de 5 nu au intrat niciodata. Ba, o data, mi-au turnat 4,8 si era la nivel.

Bine ar fi sa iti toarne 4 si apoi mai completezi tu cate putin pana la nivel, daca nu au ei rabdare.

Vezi ca daca e peste nivel nu prea are unde sa barboteze uleiul... Nu se aplica la toate masinile, neaparat si nu in mod egal, dar pot exista efecte adverse. Daca vrei sa o rezolvi neaparat, du-te la o farmacie, ia o seringa de 50 ml si un furtun din ala de perfuzie si tragi un pic de ulei prin joja.

Am scos la un service rapid din el, acum e la 3/4 intre E si F.

Probabil ca cei din service au vrut neaparat sa imi factureze 1 bidon de 1 l in plus, din moment ce au intrat 4 sau mai putin.

Si ori e gresit in manual, ori a mai ramas ulei in motor dupa golire sau filtrul de ulei e mai mic.

Mie la revizia de 2 ani mi-au bagat doar 4 bidoane pe factura. Dar la cea de 1 an intr-adevar, am avut si eu 1-2mm peste nivelul maxim, si nu a scazut pana la urmatoarea revizie (am crezut ca au pus mai mult deoarece "motoarele turbo consuma ulei" dar se pare ca este doar un mit)