Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
kyryka

Vibratii accelerare si franare

Recommended Posts

1.6 t gdi automata vibreaza scaunul din dreapta la accelerari peste 100 km/h( precizez ca mai schimb si modul din confort in sport) Se intampla si dimineata in primii 3-4 km pana sa incalzeste chiar si la viteze de pana in 70 km/h. Masina are 3500 km si abia acum o "fortez" mai mult. De la viteze mai mari de 100 km/h vibreaza si volanul la franare brusca. Ati avut astfel de experiente?

Salut,

Eu am o kona pe variata de motorizare 1.0 ai nu întâmpin astfel de probleme, dar am găsit pe ceva forum ca poate fi legat de presiunea din roti si din cauza cauciucurilor. Daca presiunea e mai mică decât cea recomandata(2.4 bar in cazul meu) se aplatizeaza un pic peste noapte anvelopa si ii trebuie un pic de rulaj sa revină la forma normala. Cică se intampla treaba asta la unele cauciucuri. Citește mai in detaliu aici: https://www.bimmerforums.com/forum/showthread.php?1191774-Steering-Shimmy-Shake-When-Car-is-Cold

Dupa cum a fost prezentata situatia, par sa fie mai multe probleme.

Vibratia care dispare dupa cativa km este datorata cel mai probabil deformarii temporare a anvelopelor. Apare de obicei dupa ce masina a stat nemiscata mai mult de o zi, in special la temperatura scazuta. Am observat si eu asta dupa cateva zile de stationare. Verifica presiunea in cauciucuri mai intai, la rece.

Vibratia la viteza mare apare daca nu au fost bine echilibrate rotile, sau daca ai depuneri pe interiorul jantelor (noroi de ex.).

Vibratia la franare e datorata deformarii discurilor de frana. In manualul masinii se spune ca si franele au nevoie de o perioada de "rodaj" in timpul careia trebuie evitate franarile violente. Se mai intampla asta daca treci prin apa dupa o franare intensa (dupa coborarea unei pante abrupte, sau de la viteza mare).

1.6 t gdi automata vibreaza scaunul din dreapta la accelerari peste 100 km/h( precizez ca mai schimb si modul din confort in sport) Se intampla si dimineata in primii 3-4 km pana sa incalzeste chiar si la viteze de pana in 70 km/h. Masina are 3500 km si abia acum o "fortez" mai mult. De la viteze mai mari de 100 km/h vibreaza si volanul la franare brusca. Ati avut astfel de experiente?

Grija mare că poți deforma discurile, mai ales că e automată și folosești frâna mai des. Dacă ești tot cu piciorul pe frâna și te bagi după prin bălți cu ea o să deformezi discurile. O prietenă a schimbat discurile in Germania și când a ajuns in România le-a mai schimbat o dată.

• Like 1

Rotile sunt echilibrate la autosoft cu atentie. Posibil totusi sa fie ceva cu cauciucurile cum ziceti voi la rece. Am mers cu ea mai mult si e ok. Franele s-au mai pasuit. Cel mai probabil se intampla acest fenomen pentru ca nevasta-mea merge cca 13 km dimineata si 13 km seara prin oras. Masina nu e obisnuita cu un stil sportiv. Eu cand o iau nu pot sa merg usurel. Mai vad dupa ce schimb cauciucurile de vara. Multumesc!