Jump to content
Sign in to follow this  
JHN_1019

Sunet Turbina

Recommended Posts

Posted 27 October 2018 - 19:56

S-ar putea sa se fi discutat in alt topic, dar nu am gasit exact problema pe care o am.

Ix35, 184cp, diesel, cutie automată, 105000km.

Turbina scotea un zgomot (fluierat) destul de pronuntat, mai ales cand motorul era rece.

Mi-au schimbat turbina , totusi cu noua turbina sunetul este prezent cand motorul este rece (este mult mai incet, dar sesizabil si deranjant).

Mai are cineva sunetul respectiv? Nu stiu daca este chiar o problema sau ar trebui sa nu mai inchid radioul.

La Tiriac mi-au zis ca turbina nu are vreo problema, totusi sunetul este insuportabil pentru mine.
Edited by JHN_1019

Salut. S-a umblat recent la instalatia electrica a masinii? De ce spun asta, eu la a mea am pus un sistem audio, iar cei care au montat au "impreunat"(traseu paralel adiacent cam 20 cm) cablul rosu de alimentare cu cablul de impamantare si se auzea un sunet de turbina, ce crestea cand acceleram, in boxe, numai in habitaclu. Sunetul de turbina in exterior e destul de normal. Se aude, deci lucreaza. La 100 mii km turbina defecta, nu e cam devreme? Ti-au schimbat turbina pe garantie?Sunt curios! :mellow:

Verifica traseele de vacuum (furtune, teuri) sa nu fie imbatranite si crapate. Daca se aude ca un fasait, turbina trage aer fals pe undeva.

• Like 1

Salut. S-a umblat recent la instalatia electrica a masinii? De ce spun asta, eu la a mea am pus un sistem audio, iar cei care au montat au "impreunat"(traseu paralel adiacent cam 20 cm) cablul rosu de alimentare cu cablul de impamantare si se auzea un sunet de turbina, ce crestea cand acceleram, in boxe, numai in habitaclu. Sunetul de turbina in exterior e destul de normal. Se aude, deci lucreaza. La 100 mii km turbina defecta, nu e cam devreme? Ti-au schimbat turbina pe garantie?Sunt curios! :mellow:

sunetul nu se aude doar in habitaclu, e mai pronuntat daca deschid capota masinii. Da, schimbata pe garantie.

Verifica traseele de vacuum (furtune, teuri) sa nu fie imbatranite si crapate. Daca se aude ca un fasait, turbina trage aer fals pe undeva.

Multumesc pentru sfat, sunetul este asemanator cu a unei sirene de politie(oarecum) :)