Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Gabi C

Bord decolorat ?

Recommended Posts

Salutare comunitate.

O problema legata de intretinerea bordului. Ideea este ca eu merg zilnic cu masina ( mai putin acum pina imi vine permisul nou ) impreuna cu sotia. Pina acum ceva timp sotia se dadea cu o crema de miini in masina in drum spre serviciu . Normal ca tot ce atingea ulterior bord, usa , ramineau urme pe ele. Am incercat sa ii explic ca masina nu e loc pentru asa ceva dar greu a priceput ....

Ideea este ca eu am de la Nigrin o solutie pentru curatat bordul si plasticele din masina. Am folosit -o de citeva ori sa sterg urmele de " degete" si am mers foaret ok lasind si un miros placut in masina. Ultima oara cind am curatat au ramas ca niste dire, ca o usoara decolorare ca si cum as fi dat cu o guma de sters . Am zis ca turbez . Bineinteles ca dupa faza asta a priceput si ea ca nu e ok sa te dai cu crema de miini in masina . Partea proasta ca direle s-au mai estompat in timp dar din anumite pozitii se vad si imi dau o stare de disconfort profunda....... Ce as putea sa fac in cazul asta?

Exista o singura solutie. Schimbat sotia :)

Scuze pentru gluma proasta, si a mea jumatate mai buna a zgariat bordul cu ceva accesorii pentru bucatarie care trebuiau cumparate neaparat, ca altfel iesea ciorba neacra. Sau dulce, cum s-ar spune.

La mine a functionat doar timpul, dupa vreo 8 luni nu mai vad zgarieturile decat o data pe zi. Deci ma enervez mai rar :)

• Like 2

Acum la mine de zgiriiat nu e zgiriiat. Mi se pare ciudat totusi sa se decoleoreze avind in vedere ca am folosit o solutie dedicata si am folosit o cirpa moale .

Eu am patit la fel la ix 35 dar nu de la crema ci de la odorizant - s-a scurs pe o zona de bord si arata albicios si enervant. L-am curatat - la momentul ala - cu servetele pronto de mobila (patisem la fel si la mobila ) si dupa cateva utilizari s-a uniformizat culoarea. Totusi din unele unghiuri se mai vedea, dar nu se mai vedea din partea soferului :rolleyes: si mie imi convenea.

Acum nu pot sa iti recomand sa le folosesti, dar daca ai cum sa incerci in vreo zona mica undeva sa vezi efectul....poate merge

Ma cam dispera bordul asta de Tucson. Nu reusesc sa scot direle de pe el indiferent de solutia de curatare folosita . Parca ar fi un material gen velur care la atingere lasa dire..... Chiar asa de prost sa fie plasticul asta moale oare sau nu folosesc eu solutia de curatat corespunzatoare ......Am folosit de la Nigrin spuma activa, spuma pentru cokpit solutie de la sonax pt bord .... degeaba.... Pe final cred ca am sa il schimb plasticul asta .

Cam asa arata bordul ( e si proaspat dat cu solutie dela sonax pentru bord mat si luceste putin )

https://www.flickr.com/photos/144599614@N02/46865255045/in/dateposted-public/

Un prieten ce lucreaza in auto m-a sfatuit pur si simplu sa spal bordul cu apa calda si o cirpa de bumbac ca sa dispara acele urme.... ramine sa aplic si sa vedem daca da rezultate.

Grijă la carpa cu care ștergeți. Am șters cu un prosop (ca cele de baie) si am lasat niste urme... Apoi am folosit doar microfibra si doar apa si s-au estompat. Cred ca dispar in curând. Seara buna

• Like 1

Eu folosesc de ani buni produse de la Mafra.

Recomand Diamant plast four, nu lasa urme si se usuca repede. Eu aplic cu un burete moale toate plasticele, fete de usi, bord si chedere.

Chiar de curand cineva a patat bordul cu un spray silicon si cu acest produs a reusit sa stearga pata alba ramasa pe bord.

Edited by masiu
  • Like 1

Cea mai buna solutie de curatat plasticele este solutia de spalat geamuri (insa doar varianta fara alcool !). Contine apa si surfactanti ionici si anionici slabi. Cu asa ceva se curata, pe langa geamuri, si mobila din casa (mobila "moderna" din PAL melaminat). Pentru curatat praful de pe mobila din casa folosesc asta de multi ani... dupa ce am vazut ca Pronto de mobila (care contine ceara) lasa urme.... Pronto-mobila e doar pentru mobila din lemn natur ...

• Like 1