Jump to content
nats

Camera spate I40

Recommended Posts

Astazi, camera spate mi-a dat ecran albastru (ca la Windows, dar fara coduri de eroare :laugh: ) si nu si-a mai revenit.

A mai avut cineva probleme cu camera? Care au fost simptomele si rezolvarea?

Vezi in aria de ix35.

Am citit pe hyundai forums, ca se schimba pe garanție. Este boala lor....

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Pa garantie! O sa ma apuc sa verific conectorii. Am mai citit ceva de un modul de marsarier care ar fi pe cutie.

Am.patit.o...la cealalta...simplu..a intrat apa cu sare topita...apa s.a evaporat si sarea a atacat circuitele..era prajita...am inlocuit.o cu una ordinara..care singura deficienta e ca arata inca o pereche de linii de ghidaj pe navi...grija mare...camera originala este pe tensiune de 6V si majoritatea camerelor.sunt pe 12V...am facut o legatura din becul de marsarier.simplu.si estetic..si acum functioneaza. succes. PS:nu aveam.garantie.

Astazi, camera spate mi-a dat ecran albastru (ca la Windows, dar fara coduri de eroare :laugh: ) si nu si-a mai revenit.

A mai avut cineva probleme cu camera? Care au fost simptomele si rezolvarea?

Buna seara

A mea a patit la fel si a fost schimbata in garantie. Cica 3-4 ani tin la fel ca placile electronice de la luminile de zi. Ambele niste chinezarii ordinare. Tot ambele se ard pe timp rece si umed.

Edited by mihaimatei63

Eu am masina din august 2012 si nu am avut nici o problema cu camera spate. Ideea este sa nu o lasati cu mizerie pe ea prea mult timp iar la spalatorie sa fie un pic ferita de jetul de apa. Atat.

Wrong post.

Edited by bumbul

REZOLVAT: problema a fost de la sarea de pe drum, care a incurcat circuitele pe placa.

Mai departe o sa incerc sa fac si un mini tutorial:

In primul rand, va spun ca sunt novice in electronica, nu sunt chiar atehnic dar pe acolo. Surubelnita mica in cruce nu aveam, asa ca am luat-o de la rusi din piata cu 5 lei. Aveti nevoie de 3 surubelnite in cruce: una mare, una medie si una mica, o surubelnita dreapta medie, WD40 si, ceea ce n-am avut eu, niste mastic pentru plastic ar fi foarte bun.

1. Se desfac suruburile de plastic de la masca capotei portbagaj. Se baga o surubelnita dreapta in fanta manerului de care se trage pentru a inchide portbagajul si se defac si cele doua suruburi metalice care prind manerul in capota. Odata ce toate suruburile au fost desfacute, se trage in sus pentru a scoate masca din suportii telescoapelor portbagajului.

2. La prima imbinare, cum te uiti de la camera, se apasa in partea superioara a mufei din dreapta si se desprinde; se desprinde mufa din stanga de caroserie, prin apasare in lateralele plasticului de prindere; camera este fixata de caroserie printr-un plastic alb, care exercita presiune si o tine fixata - plasticul se trage in jos; se trage camera usor prin partea din spate a masinii (prin exteriorul capotei);

3. Camera are codul 95760-3Z300, alte inscriptii CAMERA ASS'Y BACK VIEW HFF 0392 si este produsa de Mobis. Pentru a o desprinde de partea superioara a mastii de plastic, se desfac cele 4 suruburi medii in cruce; aici am gasit sare din plin, am dat cu WD40; apoi am desfacut cele 2 suruburi medii in cruce care o tin fixata in unghiul corespunzator pe partea inferioara a mastii;

4. Practic, acum am ajuns la corpul camerei video propriu zise: am dat cu WD40 din plin si am dizolvat toata sarea intarita, pentru a ajunge la cele 4 suruburi mici; le-am desfacut, si am ajuns la partea electronica, mascata de o placuta de metal prinsa in 2 suruburi mici in cruce; le-am desfacut (atentie, ca suruburile au 2 tubulete mici distantiere), am desprins si mufa de legatura si am dat cu WD40 din plin, pe toate circuitele pe care le-am vazut.

Dupa ce curatati, se monteaza totul la loc, in ordine inversa, inclusiv cele 3 garnituri de protectie - foarte subtiri, de-aia a intrat sare ca la balamuc. Niste mastic ar fi foarte bun pentru a sigila partile care se desfac, dar eu nu am avut asa ceva.

Ca timp, a durat 2 zile, pentru ca nu am avut surubelnita potrivita; sunt convins ca un minitechnicus mediu, nu prapadit ca mine, se va descurca in cateva ore.

Am salvat 1180 lei (pret ofertat de King).

O sa incarc si cateva poze, dar nu am fotografiat chiar toti pasii, pentru ca eram 90% convins ca nu se va putea repara.

Succesuri!

post-60583-15492096029757_thumb.jpegpost-60583-15492096263865_thumb.jpegpost-60583-15492096319839_thumb.jpegpost-60583-15492096363064_thumb.jpegpost-60583-15492096414033_thumb.jpegpost-60583-15492096454798_thumb.jpeg

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Edited by nats
  • Like 1

Ma bucur ca ai rezolvat și mulțumim pentru poze. Acum vad și eu ce mufa grosolana are camera.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Ca un facut mi-a picat si mie camera de marsalier. Aceeasi problema : oxidare , coroziune....probabil garniturile de etansare au cedat. Am lasat-o la un electronist poate face ceva cu ea. Daca nu sistem multimedia cu camera integrata. Nu dau 1200 lei pe o camera de 10 dolari.

Salutare. Revin si eu cu aceeasi problema :camera marsalier. E moarta de tot. Am incercat sa o fac la un electronist insa e placa bulita. Am incercat cu una after market insa difera conectorii si tensiunea de alimentare si nu am reusit sa gasesc pe nimeni sa faca modificari. Le este frica sa nu strice altceva. Cei care au avut probleme similare si au necesitat inlocuire ce au facut ? Cele noi mai jos de 2000 lei nu gasesc. Aveti idee daca camera de pe masinile cu navigatie se potriveste cu camera de pe masinile cu display-ul in oglinda retrovizoare ? Astept va rog ceva idei fiindca eu nu mai am. In ultima faza am zis ca ma arunc la o multimedia decat sa dau 2000 lei pe o camera. Multumesc.

Camera originala este 209 usd pe koraps, fara transport si vama. Avem un coleg in aria de ix35 care a rezolvat cu camera aftermarket adaptind conectorii si tensiunea. Sau aici

https://www.ebay.co.uk/itm/New-Genuine-Rear-View-Camera-Hyundai-i40-Wagon-2011-15-95760-3z100-95760-3z101/163359870528?hash=item260901ce40:g:eKAAAOSw9E5b4vW5

Edited by dvoncu

Parca 1150 lei la King mi s-a ofertat.

Aveti idee daca camera de pe masinile cu navigatie se potriveste cu camera de pe masinile cu display-ul in oglinda retrovizoare ?

Man, camera e aceeasi, display-ul difera.

Pe koraps sunt vreo 5 coduri de camera pentru i40.

Cod 95760-3Z300, alte inscriptii CAMERA ASS'Y BACK VIEW HFF 0392.

Daca ajuta cu ceva, eu am afisaj in navigatie.

A mea a murit anul trecut in toamna. Am prins garantia pe ultima suta de metri :). La mine facea ca semnalul de la bulgari in epoca de aur... Cand mergea, cand se inchidea. Am asteptat 2 saptamani sa vina pe comanda.

Destul de nasol la parcari fara camera si fara senzori cu masina asta.

Destul de nasol la parcari fara camera si fara senzori cu masina asta.

Subscriu, mai ales ca ne-am invatat lenesi, cu camera. Dracu' a mai pus mana dupa spatarul scaunului din dreapta, la parcarea cu spatele... :laugh::laugh::laugh:

Oricum, daca nu o reparam, ma gandeam sa comand de la King, pt ca e dificil de parcat hardughia pe locurile de parcare stramte din Bucuresti.

Ciudat este ca am avut numai masini mari (Espero, Vectra C) fara camere, senzori&shit si doar o data mi s-a intamplat sa ating usor cu bara spate la Vectra, la o parcare cu spatele. Ce face tehnologia asta din om....

Si camera a inceput sa faca figuri iar... :( Random, apar pete negre, parca ma uit printr-o sita. Nu stiu ce garantie am de la prima inlocuire, si, bineinteles, e foarte greu sa dai de ei la telefon. Mai incerc, poate totusi noua camera are macar un an garantie.

Probabil au facut treaba de mantuiala cand mi-au inlocuit-o, sau mi-au pus ceva refurbished (si atunci pa-pa garantie).

Oricum nu o sa le dau 1200 pe una noua, o sa incerc sa ma folosesc de "ghidul" lui nats de mai sus. Totusi, o sa inlocuiesc WD40 (care ataca plastic/cauciuc) cu un spray de curatat contacte electronice.

Eu am avut lipsa semnal (ecran albastru ca ala de Win 2000 :) ). La tine se pare ca e altceva.

Am reușit să vorbesc cu ei. Orice piesa înlocuită pe garanție are garanția rămasă de la mașină. Doar dacă o înlocuiești după expirarea garanției mașinii, vine cu propria garanție.

Am făcut câteva teste in trafic, cu panica de rigoare a celor care erau în spatele meu, și am observat că, in medie, pe la 3 cuplări in marsalier, face schimb între mod "pătat" și mod ok. Mă gândesc că ar putea fi un cablu?

Dupa 4 luni de toamna (anul asta consideram si decembrie toamna, daca nu chiar primavara :D), ieri, cand am cuplat in marsalier, deja vu.... LED-ul din stanga oglinzii a inceput sa clipesca, nici urma de imagine, de la camera, in oglinda. Dupa 4 opriri si cuplari, imaginea a aparut (fara deja obisnuitele picatzele). Aceleasi simptome ca acum 2 (sau 3?) ani, cand mi s-a inlocuit camera pe garantie. Cum nu prea sunt dispus sa dau 1200 de lei pe camera in service, am dat 24.99$ pe manualul de service, si sunt pregatit sa atac problema dupa modelul "nats feb 3rd, 2019". Deocamdata imi fac curaj cu ceva vin rosu de tzara... :)

La lupta, razesii mei!  :cheers:

Manualul este postat de mine pe aici, la revizii mi se pare.. L.am luat cu 30 parca de pe un site...